Kultura pod osłoną nocy
Na noc pełną niespodzianek zaprosiła Lokalna Grupa Działania "Kraina Dinozaurów", która co roku włącza się do ogólnopolskiej akcji wspólnie z gminami wchodzącymi w jej skład. Z naszego powiatu w Nocy Muzeów uczestniczyły gminy Zawadzkie i Kolonowskie. - Na naszych terenach można było zapoznać się z wyjątkowymi miejscami oraz ich historiami - zaznacza Anna Golec, prezes LGD Kraina Dinozaurów.
W Zawadzkiem można było zwiedzać izbę przyrodniczą przy Nadleśnictwie, gdzie pracownicy opowiadali o lesie i swojej pracy. Można było zobaczyć także punkt alarmowo-dyspozycyjny czy napić się żołędziowej kawy, spróbować pysznego miodu oraz upiec kiełbaski w ognisku, rozpalonym przez leśników.
- Goście dopisali, odwiedzali nas z Jemielnicy, Kolonowskiego, Ozimka, a najwięcej miejscowych z Zawadzkiego, przyjeżdżających do nas na rowerach. Sądzę, że byłoby jeszcze więcej, gdyby nie ulewny deszcz - zauważa Agnieszka Jamrozik z Nadleśnictwa w Zawadzkiem.
W gminie Zawadzkie były także otwarte Zabytkowa Chata i stanowisko archeologiczne w Kielczy. Można było tam usłyszeć wiele ciekawostek. Jednak w tym roku miejsce to cieszyło się mniejszym zainteresowaniem niż w ubiegłych latach.
- Czuliśmy, że tym razem nie będzie tylu odwiedzających ze względu na remont drogi. Mimo to, warto czekać nawet na kilka osób, którym możemy opowiedzieć o naszym miejscu - mówi Jan Czanguleit, sołtys Kielczy.
W Kolonowskiem, nie wydając ani grosza, można było spędzić czas w drewnianej chacie z 1780 roku, pierwotnie postawionej przy nieistniejącej już hucie. Znajdowało się w niej mieszkanie kierownika huty oraz pomieszczenia biurowe. Po izbie oprowadzał zwiedzających Gerard Mańczyk, pasjonat lokalnej historii, opowiadając różne ciekawostki.
- W naszym muzeum jest tyle przedmiotów i rzeczy, że gości ciekawiło wszystko - przyznaje pan Gerard.Dodatkowo przed regionalną izbą rozłożona została scena plenerowa, na której wystąpili m.in. adepci gry na instrumentach dętych, grupa młodsza Studia Piosenki BiCeK, Studio pod Florianem, Jałowiecka, Żeleźniak. Dzieci mogły wziąć udział w konkursie plastycznym "Tajemnicze eksponaty".
Z kolei miłośnicy starych sprzętów rolniczych mogli w zagrodzie w Staniszczach Wielkich obejrzeć urządzenia, których dawniej używano do pracy na roli. Odwiedzających to miejsce oprowadzała Regina Klyszcz.
Po raz pierwszy na trasie Nocy Muzeów zwiedzający mogli odwiedzić Spórok. Tam czekał na nich wyjątkowy spacer z leśnikiem, kończący się przy Źródełku Zgody i Miłości. Tu została opowiedziana legenda związana z tym miejsce, a chętni mogli skosztować wody ze źródełka, która ma specyficzny skład mineralny oraz krystaliczną czystość.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze