Ofert dużo, rąk do pracy mniej. Kogo poszukują pracodawcy?
- Mieliśmy kilkuletnią przerwę spowodowaną pandemią, ale wróciliśmy do tej formy promocji pracy i jest efekt - zauważa Roman Kus, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich. - Do udziału w Targach Pracy i Edukacji zgłosiły się 24 firmy, szkoły wyższe i instytucje z naszego powiatu i regionu. Pracodawcy wprost mówili, że ta forma targów jest potrzebna. Oni mogą wyjść na zewnątrz, pokazać osobom zainteresowanym swoją ofertę, nawiązać z nimi bezpośredni kontakt.
Zazwyczaj osoba, która chce porozmawiać na temat podjęcia pracy, musi umówić wcześniej na spotkanie w zakładzie, poświęcić sporo czasu i energii.
- Tutaj w jednym miejscu ma możliwość porównania kilku czy nawet kilkunastu ofert pracodawców. Może zrewidować swoje wyobrażenia na temat warunków pracy i płacy. Myślę, że jest to dobra forma i dla pracodawców, którzy przy okazji między sobą mogą powymieniać spostrzeżenia i doświadczenia, i dla osób, które poszukują zatrudnienia - dodaje Kus.
Najpierw nauka
Na targach poszukują inspiracji osoby, które dopiero rozważają, co chciałyby robić w przyszłości.
- Jako Politechnika Opolska reprezentujemy uczelnię wyższą, publiczną szkołę, za którą potencjalnie studenci nie muszą płacić. Mamy ciekawą ofertę różnych kierunków. Obecnie największe zainteresowanie budzą kierunki: automatyka, robotyka, mechatronika, mechanika i budowa maszyn. Nadal w łaskach jest informatyka. Mamy również nowe kierunki, takie jak: komunikacja wizualna, ekonomia i finanse, turystyka zagraniczna, fizjoterapia, sport i bezpieczeństwo - mówi Ewelina Nowak z biura karier PO. - Zachęcamy wszystkich do tego, by nie zamykali sobie drogi do dalszego kształcenia, nawet jeśli są absolwentami szkoły branżowej. W dzisiejszych czasach na rynku panuje zmienność, nigdy nie wiemy, czego będziemy potrzebować.
Jak zwracają uwagę uczniowie jednej ze strzeleckich szkół średnich, oni na razie nie planują kariery zawodowej. Targi pracy są dla nich natomiast dobrą okazją do znalezienia ofert pracy sezonowej.
- Najpierw trzeba zdać maturę, a potem będziemy zastanawiać się, co dalej. Póki co, szukam pracy na wakacje - mówi jeden z uczestników strzeleckich targów.
Inny zwraca uwagę, że najlepiej zacząć studiować na kierunkach, po których jest praca, takich jak: logistyka, filologia angielska lub rachunkowość.
Pracodawca dla pracownika
Obecnie w powiecie strzeleckim bezrobocie nie jest na wysokim poziomie. Wręcz przeciwnie - ofert pracy jest wiele, natomiast brakuje rąk do pracy.
- Mamy rynek pracownika, niestety czy stety, różnie to można interpretować - zauważa Roman Kus. - W praktyce tych, którzy tak naprawdę chcą czy mogliby podjąć pracę, jest niewielu, ponieważ w tej chwili większość pracodawców poszukuje fachowców, których my nie mamy.
Kogo dokładnie potrzeba na rynku?
- Jesteśmy jednym z największych pracodawców w regionie, więc wiele osób nas zna. Pracują u nas mężczyźni i kobiety - mówi przedstawiciel firmy Mubea. - Osobom zainteresowanym opowiadaliśmy o produktach, które produkujemy, z czym wiąże się nasza praca, a także o aktualnej ofercie firmy. Poszukujemy głównie operatorów maszyn.
Mubea, prócz płacy, oferuje różne benefity.
- Mamy darmowy transport pracowniczy z różnych kierunków m.in. Kędzierzyna-Koźla, Zawadzkiego, Toszka czy Strzelec. Pracownicy mogą korzystać z dofinansowania do posiłków wydawanych w naszej stołówce, która była urządzana przez dzieci naszych pracowników. Ponadto można skorzystać z nauki języka niemieckiego czy angielskiego w formie online w dowolnym czasie. Prowadzimy szkolenia podnoszące kwalifikacje naszych pracowników. Mamy też ubezpieczenie grupowe i wiele innych udogodnień - dodają pracownicy Mubei.
- Najbardziej potrzeba pracowników średniego szczebla i wykwalifikowanych: elektryków, automatyków, mechatroników, kierowców, logistyków. Są to top zawody - mówi reprezentantka firmy Kronospan. - Obecnie jest na tyle trudny rynek, że metody pozyskania pracownika są ciągle modyfikowane. Najważniejsze są benefity, warunki zatrudnienia, godziny pracy i jej system. Obecnie wszystkie firmy na rynku borykają się z problemem związanym z rotacjami i brakiem pracowników. Dawniej był większy szacunek do pracy i tak łatwo się z niej nie rezygnowało, teraz jest bardzo dużo możliwości zmian - zauważa.
Zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają także służby mundurowe. Dlatego na strzeleckich targach nie zabrakło policji, służby więziennej czy wojskowych, którzy zapraszali w swoje szeregi.
- Zainteresowanie służbą w policji jest coraz mniejsze - zwracają uwagę strzeleccy policjanci. - Jest to stała praca, państwowa służba. Oprócz stałego wynagrodzenia, są również inne profity, w tym: mundurówka, trzynastka, różne nagrody, dofinansowania do wypoczynków i wiele innych. Staramy się zachęcać do pracy w policji. Największe zainteresowanie wykazują uczniowie klas maturalnych, którzy jeszcze nie do końca są przekonani, co chcieliby robić. W chwili obecnej mamy siedem wakatów.
Praca z potrzeby serca
W powiecie strzeleckim brakuje również opiekunek w Ośrodkach Pomocy Społecznej oraz rodzin zastępczych. Zwłaszcza deficyt rodzin stanowi problem, który w ostatnich latach się pogłębia, gdyż wzrasta liczba dzieci, którymi nie ma się kto opiekować lub zastąpić im ciepła rodzinnego.
- Na terenie powiatu strzeleckiego mamy 63 rodziny zastępcze, choć bywało ich więcej - zwracają uwagę pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Opolskich. - Nasze minimalne założenie to dwóch kandydatów w roku: małżeństw lub osób samotnych, którzy byliby gotowi przyjąć dziecko pod swoją pieczę. Wtedy byłoby nam łatwiej. W 2022 roku mieliśmy 3 zgłoszenia kandydatów do takiej pracy, natomiast w ubiegłym roku żadnego.
Aby zostać rodziną zastępczą, nie trzeba spełniać wielkich kryteriów. Jak zapewniają pracownicy PCPR, ważne jest, by dziecko miało swój pokój, w którym będą łóżko czy biurko. Jeden z kandydatów musi pracować, posiadać badania psychologiczne, badania lekarskie od lekarza rodzinnego, który zezwala na pełnienie takiej funkcji.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze