Strzeleckie małże będą miały imiona
W systemie zastosowano małże słodkowodne - skójkę zaostrzoną. Każdy mięczak posiada czujnik, który jest podłączony do sterownika systemu. Rejestruje on stopień otwarcia muszli i jej naturalny biorytm, porównywalny z ludzkim EKG. Nagłe zamknięcie muszli ma informować pracowników o niekorzystnej zmianie parametrów wody pitnej, co umożliwi szybką reakcję służb. Małże zamykają błyskawicznie swe skorupki, gdy w wodzie znajdą się jakieś toksyczne substancje. Małże są umieszczane w specjalnych akwariach, na których została zamontowana kamera. Na stronie Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji umieszczony jest link do kamery, dzięki czemu można podglądać małże.
- Chcielibyśmy połączyć biomonitoring z lekcjami przyrody w najmłodszych klasach podstawowych, czyli 1-3. Zachęcamy nauczycieli i dzieci do czynnego zainteresowania się tematyką wody. Skierowania uwagi najmłodszych na jakość wody oraz ciekawostki z nią związane - mówi Małgorzata Kornaga z Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich.
W związku z tym Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja ogłosiły konkurs dla wszystkich szkół podstawowych na terenie gminy Strzelce Opolskie na nadanie imion strzeleckim małżom. Zanim jednak dzieci nadadzą te imiona, nauczyciele w poszczególnych szkołach z dziećmi przeprowadzą lekcje na temat wody i jej znaczenia, a później uczniowie będą podpatrywać pracę małż i nadawać im imiona.
- Małży mamy osiem i czekamy na imiona dla nich - stwierdza Kornaga. - Wiemy, że dzieci są bardzo kreatywne i świetnie się sprawdzają w tego typu zadaniach, więc liczymy na to, że wymyślą naprawdę fajne oryginalne nazwy. Mamy nadzieję, że będzie to bardzo fajna ciekawostka dla uczniów, a dla nauczycieli urozmaicenie lekcji.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze