Będą nowe mieszkania. Głównie dla rodzin i seniorów
Gmina Kolonowskie w ostatnich latach bardzo się rozbudowała. Nowe domki jednorodzinne powstały głównie między ulicami Haraszowskie i Pluderską, tworząc jedno wielkie osiedle. Jednak nie każdego stać na zakup domu, a inni po prostu woleliby wynająć mieszkanie w bloku, co w Kolonowskiem jest bardzo ograniczone. W związku z dużym zapotrzebowaniem na lokale mieszkalne gmina Kolonowskie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) planuje wybudować 24 mieszkania w zabudowie szeregowej.
Przypomnijmy, niespełna dwa lata temu gmina Kolonowskie, wraz z gminami Miedźno, Kochanowice, Koniecpol, Krupski Młyn, Lubliniec, Pawonków, Pyskowice, Toszek, Tworóg, Woźniki, Zawadzkie oraz Zbrosławice, przystąpiła do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, której celem jest realizacja budownictwa społecznego na obszarze gmin, zwiększenie zasobu mieszkań i ich eksploatacja na zasadach najmu, gdzie czynsz jest umiarkowany. To alternatywa dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy.
- Na realizację tej inwestycji został przeznaczony teren w Staniszczach Małych - mówi Norbert Koston, burmistrz Kolonowskiego. - Sama lokalizacja została wybrana z uwagi na pierwszeństwo przeznaczenia mieszkań dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Dlatego też wybraliśmy teren, który nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej drogi. Warto również zauważyć, iż przedszkole i szkoła znajdują się w odległości ok. 250 m. W podobnej odległości są sklep, kościół czy trochę dalej stacja PKP - dodaje burmistrz.
W gminie Kolonowskie planowana jest budowa dwunastu budynków dwukondygnacyjnych, w zabudowie bliźniaczej, z dwudziestoma czterema lokalami. Łączna powierzchnia użytkowa mieszkań to 1353,5 m².
- Dokumentacja jest już na zaawansowanym poziomie, projekt już mamy. Znane są również zasady przeprowadzania naboru wniosków - zaznacza burmistrz
Ustalone zostały kryteria naboru wniosków. Wiadomo, że osoby ubiegające się o mieszkanie oraz członkowie wchodzący w skład rodziny nie mogą być właścicielami budynku mieszkalnego. Wnioskodawcą może być osoba pełnoletnia, która na dzień składania wniosku nie ukończyła 35 lat, w przypadku seniorów - 60 lat. Dodatkowe punkty będą miały rodziny z dziećmi oraz osoby opuszczające dom dziecka, rodziny zastępcze lub ośrodek wychowawczy w związku z osiągnięciem pełnoletności. Ponadto punktowane będą osoby, które pracują i rozliczają się z podatku dochodowego w Urzędzie Skarbowym w Strzelcach Opolskich i w deklaracji podatkowej podają gminę Kolonowskie jako miejsce zamieszkania.
- Mieszkania wybudowane w ramach SIM to ukłon w stronę osób, które nie mają zdolności kredytowej pozwalającej na zakup własnego mieszkania, a jednocześnie ich dochody stawiają ich w gronie osób, które mogą ubiegać się o przyznanie lokalu komunalnego - zaznacza burmistrz. - Warto również podkreślić, iż przyszli najemcy mieszkań będą mieli również możliwość wykupu w późniejszym terminie. Za jakiś czas będziemy ogłaszać nabór osób zainteresowanych nowymi mieszkaniami. Liczymy, że jeszcze pod koniec roku uda nam się uzyskać pozwolenie budowlane.
Inwestycja ma kosztować około 16 mln zł, a w 45% zostanie dofinansowana z bezzwrotnych grantów.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze