Wielkie teatralne święto już po raz 52. w Strzelcach Opolskich
Cykliczna strzelecka impreza w formie przeglądu teatrów lalek istnieje od 1967 roku. Przegląd powstał z inicjatywy instruktora i propagatora teatru lalek Stefana Giełdona. Wydarzenie od 2002 roku nosi nazwę Strzeleckie Spotkania Amatorskich Teatrów Lalek. To najstarszy festiwal amatorskiego teatru w Polsce.
Podczas tegorocznego przeglądu artystycznego dorobku amatorskich teatrów działających w szkołach, świetlicach, klubach i domach kultury oraz innych instytucjach stosujących w swoich przedstawieniach pełne spektakle lalkarskie, bądź elementy teatru lalkowego, widzowie mieli okazję obejrzeć m. in. teatr cieni, teatr mechaniczny, z użyciem masek czy improwizacje w formie czarnego teatru.
- Część zespołów przejeżdża do nas co roku od wielu lat - opowiada Tomasz Stochniał ze Strzeleckiego Ośrodka Kultury. - Wśród stałych gości jest m. in. Teatr Pokrowce z MDK-u w Zabrzu czy Faska. W tym roku do udziału w przeglądzie zgłosiły się również dwie nowe ekipy. Jedna z przyjechała z Dębicy, a druga z Bystrzycy. Przedstawili oni lalkowe monodramy - na scenie oglądaliśmy tylko aktorkę i lalki. Oba te spektakle były już prezentowane w Polsce, a teraz można je było zobaczyć podczas naszego przeglądu.
Monodramy, czarny teatr, maski i lalki
Jako pierwsza z monodramem „Mur” Bruno Ferrero wystąpiła Zuzanna Mazur z PSP im. Bronisława Malinowskiego w Bystrzycy.
Zaraz po niej na scenie SOK-u zaprezentowała się grupa dziecięca Zespołu Teatralnego FASKA z Piotrówki, która zaprezentowała „Bajkę o koronie Króla Kołka” na podstawie Marii Sedmograj.
Oprócz nich widzowie zgromadzeni w Strzeleckim Ośrodku Kultury obejrzeli spektakle:
• „Śmiechu warte” Urszuli Kozioł w wykonaniu Szkolnego Teatru GAŁGANEK z PSP im. Ks. Jana Bosko w Luboszycach,
• „Jedna jest młodość” Katarzyny Boroń przedstawiona przez Zespół Teatralny PO KROPCE działający przy MDK-u nr 2 w Zabrzu,
• „Kapelusz pani Wrony” Danuty Parlak, który zaprezentowały CUDAKI Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach,
• „Oddech” Dominiki Migoń Madury, monodram Alicji Wojnarowskiej z Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojnicy,
• „Bajkę o Królu Bulu” przygotowaną przez grupę dorosłych z Teatru FASKA.
Ponadto widzowie zobaczyli projekcję spektaklu w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej Strzeleckiego Ośrodka Kultury „Biała/Czarna Maska”. Spektakl został zarejestrowany w trakcie trwania pandemii w 2020 roku.
Jury obradowało w składzie:
• Marta Streker - reżyserka teatrów lalek, wykładowczyni w Akademii Sztuk Teatralnych na kierunku reżyseria we Wrocławiu, przewodnicząca jury,
• Judyta Paradzińska - od ponad 30 lat aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, znalazła się w gronie 30. najlepszych aktorek i aktorów teatralnych w rankingu Polityki, w jury zasiada po raz pierwszy.
• Robert Konowalik - przedstawiciel teatru alternatywnego z Ozimka, twórca Teatru Fieter, od kilkudziesięciu lat zajmujący się zawodowo teatrem.
- Widzieliśmy dziś, co można zrobić za pomocą lalki - mówił Robert Konowalik. - Dlatego warto ten przegląd utrzymać i nie pozwolić na to, żebyśmy mogli teatr lalkowy oglądać jedynie w wykonaniu profesjonalnym na ul. Kośnego w Opolu. Te siedem spektakli zrobiło na nas spore wrażenie. Nasze spojrzenia na poszczególne spektakle były bardzo różne i niełatwo było dojść do tego, co nam się w nich podoba, a co nie, ale ostatecznie się udało i mam nadzieję, że nie będzie tu zespołów, ludzi, artystów pokonanych - podsumował.
Jak podkreślają organizatorzy, czyli Strzelecki Ośrodek Kultury, celem przeglądu jest inspiracja młodych talentów do poszukiwań artystycznych w dziedzinie teatru, zainteresowanie młodzieży teatrem i zachęcenie do czynnego w nim uczestnictwa, przekazanie wzajemnych doświadczeń warsztatowych, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, kulturę słowa, integracja amatorskiego ruchu teatralnego, a także konfrontacja dokonań artystycznych.
Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc objęli wydarzenie patronatem honorowym.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze