Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 21:43
Reklama Filplast

Wielkie teatralne święto już po raz 52. w Strzelcach Opolskich

Strzeleckie Spotkania Amatorskich Teatrów Lalek i Aktora są organizowane od ponad pół wieku. W piątek, 22 marca odbyła się kolejna już 52. edycja wydarzenia. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury wystawionych zostało siedem spektakli, a łącznie wystąpiło ponad 100 osób. Cała impreza tradycyjnie rozpoczęła od Hymnu Lalkarza, zaśpiewanego przez dzieci ze Szkolnego Teatru GAŁGANEK z Luboszyc.
Wielkie teatralne święto już po raz 52. w Strzelcach Opolskich
Grupa dziecięca zespołu Faska

Autor: Anna Plewa

Wielkie teatralne święto już po raz 52. w Strzelcach Opolskich

Cykliczna strzelecka impreza w formie przeglądu teatrów lalek istnieje od 1967 roku. Przegląd powstał z inicjatywy instruktora i propagatora teatru lalek Stefana Giełdona. Wydarzenie od 2002 roku nosi nazwę Strzeleckie Spotkania Amatorskich Teatrów Lalek. To najstarszy festiwal amatorskiego teatru w Polsce.

Podczas tegorocznego przeglądu artystycznego dorobku amatorskich teatrów działających w szkołach, świetlicach, klubach i domach kultury oraz innych instytucjach stosujących w swoich przedstawieniach pełne spektakle lalkarskie, bądź elementy teatru lalkowego, widzowie mieli okazję obejrzeć m. in. teatr cieni, teatr mechaniczny, z użyciem masek czy improwizacje w formie czarnego teatru.

- Część zespołów przejeżdża do nas co roku od wielu lat - opowiada Tomasz Stochniał ze Strzeleckiego Ośrodka Kultury. - Wśród stałych gości jest m. in. Teatr Pokrowce z MDK-u w Zabrzu czy Faska. W tym roku do udziału w przeglądzie zgłosiły się również dwie nowe ekipy. Jedna z przyjechała z Dębicy, a druga z Bystrzycy. Przedstawili oni lalkowe monodramy - na scenie oglądaliśmy tylko aktorkę i lalki. Oba te spektakle były już prezentowane w Polsce, a teraz można je było zobaczyć podczas naszego przeglądu.

Monodramy, czarny teatr, maski i lalki

Jako pierwsza z monodramem „Mur” Bruno Ferrero wystąpiła Zuzanna Mazur z PSP im. Bronisława Malinowskiego w Bystrzycy.

Zaraz po niej na scenie SOK-u zaprezentowała się grupa dziecięca Zespołu Teatralnego FASKA z Piotrówki, która zaprezentowała „Bajkę o koronie Króla Kołka” na podstawie Marii Sedmograj.

Oprócz nich widzowie zgromadzeni w Strzeleckim Ośrodku Kultury obejrzeli spektakle:

• „Śmiechu warte” Urszuli Kozioł w wykonaniu Szkolnego Teatru GAŁGANEK z PSP im. Ks. Jana Bosko w Luboszycach,

• „Jedna jest młodość” Katarzyny Boroń przedstawiona przez Zespół Teatralny PO KROPCE działający przy MDK-u nr 2 w Zabrzu,

• „Kapelusz pani Wrony” Danuty Parlak, który zaprezentowały CUDAKI Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach,

• „Oddech” Dominiki Migoń Madury, monodram Alicji Wojnarowskiej z Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojnicy,

• „Bajkę o Królu Bulu” przygotowaną przez grupę dorosłych z Teatru FASKA.

Ponadto widzowie zobaczyli projekcję spektaklu w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej Strzeleckiego Ośrodka Kultury „Biała/Czarna Maska”. Spektakl został zarejestrowany w trakcie trwania pandemii w 2020 roku.

Jury obradowało w składzie:

• Marta Streker - reżyserka teatrów lalek, wykładowczyni w Akademii Sztuk Teatralnych na kierunku reżyseria we Wrocławiu, przewodnicząca jury,

• Judyta Paradzińska - od ponad 30 lat aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, znalazła się w gronie 30. najlepszych aktorek i aktorów teatralnych w rankingu Polityki, w jury zasiada po raz pierwszy.

• Robert Konowalik - przedstawiciel teatru alternatywnego z Ozimka, twórca Teatru Fieter, od kilkudziesięciu lat zajmujący się zawodowo teatrem.

- Widzieliśmy dziś, co można zrobić za pomocą lalki - mówił Robert Konowalik. - Dlatego warto ten przegląd utrzymać i nie pozwolić na to, żebyśmy mogli teatr lalkowy oglądać jedynie w wykonaniu profesjonalnym na ul. Kośnego w Opolu. Te siedem spektakli zrobiło na nas spore wrażenie. Nasze spojrzenia na poszczególne spektakle były bardzo różne i niełatwo było dojść do tego, co nam się w nich podoba, a co nie, ale ostatecznie się udało i mam nadzieję, że nie będzie tu zespołów, ludzi, artystów pokonanych - podsumował.

Jak podkreślają organizatorzy, czyli Strzelecki Ośrodek Kultury, celem przeglądu jest inspiracja młodych talentów do poszukiwań artystycznych w dziedzinie teatru, zainteresowanie młodzieży teatrem i zachęcenie do czynnego w nim uczestnictwa, przekazanie wzajemnych doświadczeń warsztatowych, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, kulturę słowa, integracja amatorskiego ruchu teatralnego, a także konfrontacja dokonań artystycznych.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc objęli wydarzenie patronatem honorowym.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama