Zgłoszenie zaginięcia dziecka będzie teraz łatwiejsze
W ramach tego projektu osoby zgłaszające zniknięcie dziecka będą miały możliwość bezpośredniego połączenia telefonicznego z dyżurnym komendy wojewódzkiej policji, korzystając z dedykowanego telefonu, znanego jako "sztywne łącze". Inicjatywa ta została wprowadzona w jednostkach policji w województwach opolskim i małopolskim.
Zgłoszenia dotyczące dzieci ze specjalnym priorytetem
- W odpowiedzi na oczekiwania społeczne i tragiczne wydarzenia, zwłaszcza w Andrychowie, Komenda Główna Policji powołała specjalny zespół, którego celem jest opracowanie i wdrożenie standardów obsługi zdarzeń, które mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Opolu. - Projekt ten obejmuje sytuacje wymagające szybkiego i skutecznego przekazu informacji. Przewiduje się, że ewaluacja programu zostanie przeprowadzona w ciągu trzech miesięcy, a jej rezultaty zostaną przedstawione w sprawozdaniu.
Specjalny telefon "sztywne łącze"
Jednostki policji w województwach opolskim i małopolskim zostały wyposażone w stacjonarne telefony umożliwiające bezpośrednie połączenie z dyżurnym komendy wojewódzkiej policji, zwane "sztywnym łączem".
Ten specjalny telefon pełni funkcję pomocniczą w podejmowaniu natychmiastowych działań przez policję. Umożliwia to w sytuacjach takich jak: odmowa przyjęcia zgłoszenia, próba przekierowania zgłaszającego do innej jednostki policji, opóźnienia w poszukiwaniach po zaginięciu dziecka, a także brak kontaktu z prowadzącym sprawę przy jednoczesnym braku informacji o postępie śledztwa.
Pilotaż obejmie łącznie 79 jednostek organizacyjnych policji z całodobową służbą dyżurną, w tym 59 jednostek w województwie małopolskim i 20 w województwie opolskim. Projekt ma na celu poprawę efektywności i skuteczności działań w sytuacjach związanych z zagrożeniem życia i zdrowia dzieci.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze