Kraina utraconego dzieciństwa uwieczniona na filmowej taśmie
Gdy zobaczyłam pierwsze kadry filmu, aż zatrzeszczały synapsy i wydobyły z otchłani obrazy, dźwięki i zapachy z dzieciństwa. Całe dnie spędzane nad rzeką, od rana do zmierzchu. Szum wodospadu zmieszany z głosami bawiących się dzieci, zapach kwitnącej lipy i gorącego asfaltu. Z wody wychodziliśmy tylko w dwóch przypadkach: gdy usta były już sine oraz gdy po południu przychodziły krowy do wodopoju i trzeba było przepuścić płynące w wodzie krowie placki.
Pamiętam zabawę w gonitwę po murku, wojnę na błotne kule, skakanie z zapory do wody i wrzucanie dziewczyn na trzy-cztery. W niedzielę nad rzeką odpoczywały całe rodziny, pijąc piwo i wodę z sokiem z gospody „u Hansa”, która przedtem była „u Petra”, a teraz jest „u Thomasa”.
Kolejny kadr jest z głównej ulicy Kadłuba, z rowerami opartymi o mur gospody, kiedy to robotnicy z hut w Ozimku, Zawadzkim i kopalń z czarnej części Górnego Śląska przychodzili na zasłużone piwo. Czasami było tak, że przywożono dwie beczki z rozlewni w Strzelcach, a one sprzedawały się w pół godziny. Sklep mięsny był wtedy zajęty przez GS i słychać było czasami odgłos siekanego mięsa.
Kolejne kadry są ze Strzelec Opolskich. Na domach szyldy sklepów, jednolitego stylu, bardziej estetyczne niż dziś. Kramy na placu Żeromskiego. Ludzie siedzą na ławkach i krążą po ulicach w ciepły letni dzień. Sentyment w czystej postaci.
I to sentymentowi zawdzięczamy ten film. Nakręcono go kamerą AK8 produkcji wschodnioniemieckiej, która posiadała obiektyw Zeissa. Klisza 8 mm w kolorze pochodziła już z produkcji zachodniej. Nakręciła go osoba, która spędziła w Kadłubie dzieciństwo, w domu, który w czasie wojny i po wojnie dał schronienie sierotom, uchodźcom, poszukiwanym, prześladowanym i całej rodzinie, która nie miała gdzie się podziać. W porywach do obiadu siadało ponad 20 osób.
Ten sentyment kazał wrócić, jak tylko było to możliwe. Dobrobyt zachodni jednak pozwalał na zakup sprzętu, który mógł to uczucie uchwycić w filmowej kapsule czasu.
Filmik można zobaczyć na fanpejdżu fejsbukowym Strzelca Opolskiego.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze