Ksiądz Wolfgang Globisch nie żyje
Wolfgang Globisch urodził się 23 stycznia 1933 roku w podopolskim Zakrzowie. Został ochrzczony w opolskiej katedrze, bierzmowany w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu w czerwcu 1944 roku. Jako dziecko pod koniec wojny przeżył dramatyczne chwile – uwięzienie ojca i tułaczkę.
Jako nastolatek rozpoczął naukę w Niższym Seminarium w Nysie. Kontynuował je w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie-Opolu. 17 czerwca 1956 roku przyjął z rąk bpa Franciszka Jopa święcenia kapłańskie.
Jako wikariusz pracował w parafiach: Paczków, Krzyżanowice koło Raciborza, Pyskowice, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu.
W latach 1959-1974 był proboszczem parafii NSPJ w Wawelnie (tam zainicjował działające do dzisiaj w diecezji opolskiej dzieło kolędników misyjnych), a od 1974 do 2003 proboszczem parafii Niepokalanego Serca Maryi w Kolonowskiem. W tym czasie angażuje się w działalność Caritasu w diecezji opolskiej, w szczególnie w organizowanie medycznej pomocy z Niemiec, a także w budowę Centralnej Biblioteki Caritas w Opolu (poświęconej w 2000 roku) i stworzenie sieci bibliobusów. Zostaje jej dyrektorem.
Duszpasterz mniejszości narodowych
Na różne sposoby angażował się w polsko-niemieckie pojednanie. Przy jego pomocy przyjeżdżają do Polski w roku 1965 młodzi Niemcy z NRD w ramach Akcji Znaki Pokuty. Ze Zgorzelca jadą na rowerach do obozu Auschwitz-Birkenau. Pracują tam w ruinach komory gazowej w Birkenau.
Od 1990 roku przez 20 lat pełnił funkcję duszpasterza mniejszości narodowych i etnicznych diecezji opolskiej. Tworzył struktury duszpasterstwa mniejszości. Zainicjował powstanie biuletynu „Die Heimatkirche”, dwujęzycznej „Drogi do nieba”, śpiewnika „Głos serca” i chorału dla organistów. Był pomysłodawcą Pielgrzymki Narodów do Zlatych Hor i wieloletnim organizatorem pielgrzymki mniejszości narodowych i etnicznych na Górę św. Anny.
Od 2003 roku rezydował w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Opolu-Grudzicach.
W 2006 roku został kapelanem Jego Świątobliwości (prałatem). W 2010 roku otrzymał przyznany przez prezydenta Niemiec Złoty Krzyż Zasługi I Klasy Republiki Federalnej Niemiec, w 2011 prezydent RP przyznał mu Złoty Krzyż Zasługi.
- Księdzu zasadniczo krzyży na co dzień nie brakuje – mówił odbierając niemieckie odznaczenie -ten przyjmuję jako wyraz dostrzeżenia mojego zaangażowania na rzecz budowania pojednania między Polakami i Niemcami, na czym mi zawsze przez całe życie, bardzo zależało.
W 2018 roku ufundował w Opolu grób zamordowanego przez Rosjan niemieckiego katechety i duszpasterza opolskich szpitali, ks. Georga Hertla.
Zmarł 31 grudnia 2023 roku. Miał 90 lat.
Uroczystości żałobne:
- Msza św. żałobna zostanie odprawiona w czwartek, 4 stycznia o 18.00 w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kolonowskiem
- Msza św. pogrzebowa - w piątek, 5 stycznia o 11.00 w tej samej świątyni.
Pochówek bezpośrednio po mszy św. na cmentarzu parafialnym.
Komentarze