W Starym Ujeździe można "dotknąć" Bożego Narodzenia
Szopka, zwana stajenką, a u nas również betlejką, jest jednym z nieodłącznych elementów Świąt Bożego Narodzenia. Często stawiamy ją w domach, ale i możemy podziwiać w świątyniach. Tak też jest w Starym Ujeździe, gdzie w dawnym kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowano nową, szczególną szopkę.
- Szczególną, bo taką, przy której można poczuć magię Bożego Narodzenia, a co najważniejsze, bezpośrednio go "dotknąć" - mówi Sebastian Golec, sołtys Starego Ujazdu.
Warto wierzyć w siłę i dobro ludzi
Zacznijmy jednak od początku.
- Idąc za hasłem przewodnim nowego roku duszpasterskiego, czyli "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła", i mając świadomość, że jako wioska podobną wspólnotą jesteśmy, stwierdziliśmy, że warto, a nawet trzeba działać - opowiada Sebastian Golec. - Przypada 800-lecie wystawienia przez św. Franciszka pierwszej szopki, więc należało wykorzystać ten moment.
Społeczność Starego Ujazdu wspólnie z parafią św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe i o. wikarym Lotarem Czorą, franciszkaninem, znalazła figury naturalnej wielkości, wyglądające realistycznie, tworzące razem niezwykłą kompozycję, ale pojawił się problem. Cena.
- To ponad 40 tys. zł, czyli kwota, której jako sołectwo nie mieliśmy - przyznaje sołtys Starego Ujazdu. - Podzieliliśmy się naszym pomysłem z mieszkańcami i okazało się, że wśród nas są dobrzy ludzie, którzy postanowili pożyczyć własne pieniądze na ten cel. Każdy dał tyle, ile mógł i udało się zebrać prawie całą kwotę oraz zakupić figury.
W stajence tradycyjnie znalazła się Święta Rodzina, czyli malutki Jezus, Maryja i Józef, Trzej Królowie, którzy przybędą dopiero w swoje święto przypadające 6 stycznia, pastuszek, wół, osioł, owca, Gwiazda Betlejemska i anioły.
- Żyjemy ostatnio w bardzo trudnych czasach, będących między innymi pokłosiem pandemii koronawirusa, i myślę, że potrzebujemy wydarzeń, w których możemy aktywnie uczestniczyć - mówi Sebastian Golec. - Dlatego spróbujemy zamienić nasz kościółek razem z szopką w miejsce, gdzie będzie można "dotknąć" Bożego Narodzenia. Ci, którzy je odwiedzą, będą mogli nie tylko podziwiać figury, ale i posiedzieć przy nich, przejść się dookoła, czy podotykać.
Stajenka w Starym Ujeździe powstanie przed Bożym Narodzeniem i będzie zapraszać wszystkich zainteresowanych do odwiedzin przez cały okres około świąteczny. Najlepiej zawitać tutaj w godzinach popołudniowych, od 16.00. Chętni będą mogli złożyć też datki na rzecz inicjatywy.
Szopka bożonarodzeniowa tak wiekowa, jak Ujazd
Św. Franciszek przygotował szopkę w 1223 roku, czyli dokładnie w tym samym, w którym Ujazd otrzymał prawa miejskie.
- To niesamowite, że bp Wawrzyniec w maju 1223 roku wystawił akt lokacji miasta Ujazd, a trochę ponad pół roku później w całkiem innym kraju, we włoskim miasteczku Greccio Franciszek tworzy pierwszą szopkę - mówi o. Lotar Czora, wikariusz w parafii w Ujeździe.
Greccio jest i było położone na górzystym trenie, wśród lasów i jaskiń.
- To właśnie w jednej z jaskiń św. Franciszek w Wigilię Bożego Narodzenia zorganizował żywą szopkę - opowiada o. wikary. - Zaprosił tam swoich braci i lud, który poprosił o przyprowadzenie owiec, woła i osła, a także zaangażował jako postacie. Wcześniej przygotowano też żłobek, słomę i siano. Cała oprawa nawiązywała do skrajnego ubóstwa, w którym Pan Jezus przyszedł na świat.
W takim otoczeniu Franciszek odprawił mszę świętą, śpiewał Ewangelię i wygłosił homilię. Wszystkiemu towarzyszyła radość.
- Św. Franciszek, inicjując wydarzenie, chciał pokazać ludziom, którzy nie odwiedzą Ziemi Świętej i Betlejem, to wyjątkowe miejsce, i przenieść je do każdej świątyni w każdym kraju - wskazuje o. Lotar. - To udało się spełnić, bo od tego momentu stajenki, w różnej postaci, są budowane w kościołach, i nie tylko, na całym świecie.
Cuda są możliwe
Na tegorocznych roratach w Ujeździe często wybrzmiewa piosenka, która w jednym z refrenów ma słowa: "Zbudujemy stajeneczkę, jakiej jeszcze tu nie było, i będziemy śpiewać o tym, że się rodzi miłość. Hej, czy wiesz, cuda dzieją się…".
- My w tych słowach odnajdujemy się bardzo dobrze, bo takie cuda właśnie się u nas dzieją - mówi o. Lotar Czora. - To pozyskanie pieniędzy, ofiarodawców i figur, które pojawią się w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Starym Ujeździe, ale również zakup nowych figur do szopki w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe. Te mają do 120 centymetrów, a w prace przy aranżacji stajenki zaangażowało się bardzo dużo osób.
Jedną z inicjatyw parafii jest również zorganizowany z okazji 800-lecia szopki św. Franciszka konkurs na najpiękniejszą stajenkę. Wpłynęło 18 prac, które przygotowały dzieci, młodzież i dorośli, wkładając w nie wiele serca, zaangażowana i nierzadko pomysłowości. Były szopki wykonane z drewna, z patyków, czy na szydełku. Za to przyznano nagrody.
Ciesz się czasem Bożego Narodzenia
- Do 2 lutego trwa okres kolędowy, dlatego parafia św. Andrzeja Apostoła zaprasza na różne, muzyczne wydarzenia, które uświetnią ten czas. To ich plan:
- 25.12, godz. 11.00, Ujazd - msza święta i koncert kolęd z kwintetem Light Brass
- 26.12, godz. 15.00, Stary Ujazd - nabożeństwo kolędowe z miejscową orkiestrą "Alojz Band"
- 28.12, godz. 9.00, Ujazd - kolędowanie dzieci na wszystkich instrumentach
- 31.12, godz. 10.00, Niezdrowice - msza święta i koncert kolęd z kwintetem Light Brass
- 06.01. godz. 15.00, Ujazd - orszak Trzech Króli i spotkanie przy żywej szopce
- 07.01, godz. 16.00, Stary Ujazd - koncert kolęd zespołu Belle Co
- 14.01, godz. 15.00, Ujazd - kolędowy koncert organowy Jarosława Jasiury i Katarzyny Kłosowskiej, połączony z poświęceniem nowych organów
- 21.01, godz. 11.00, Ujazd - msza święta z koncertem kolęd w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Bazan
- 21.01, godz. 15.00, Stary Ujazd, w kościółku - kolędowanie "Nasze Ujejskie Greccio" z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Bazan i miejscowymi muzykami
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze