Jak zimą uniknąć wypadków w gospodarstwie?
- W większości są to zdarzenia związane z upadkiem osób - wskazuje Ernestyna Wilczek, kierownik placówki terenowej KRUS w Strzelcach Opolskich. - Za taki stan rzeczy odpowiada coraz krótszy dzień, a co za tym idzie, mniejsza ilość światła dziennego w ciągu doby.
Wpływ na wypadki ma także pogoda, w tym opady deszczu, śniegu, marznąca mżawka i temperatury spadające poniżej zera.
- Obejścia gospodarskie są wtedy często śliskie, a ciągi komunikacyjnie niedostatecznie lub całkowicie nieoświetlone - mówi kierowniczka. - Do tego dochodzi poruszanie się w niewłaściwym lub właściwym, ale wyeksploatowanym obuwiu. Wszystko to sprzyja poślizgnięciom i upadkom, których efektem niejednokrotnie są bolesne stłuczenia, skręcenia stawów, zwichnięcia, a nawet złamania kończy. Niewykluczone są również poważniejsze kontuzje, takie jak urazy kręgosłupa czy głowy.
KRUS apeluje, żeby przeciwdziałać takim zdarzeniom.
- Dbajmy o porządek w obejściu, o właściwy stan ciągników komunikacyjnych i podwórza, czystość, odśnieżanie, usuwanie zbędnych przedmiotów, niwelowanie nierówności - wymienia Ernestyna Wilczek. - Na bieżąco odgarniajmy śnieg i posypujmy oblodzone nawierzchnie piaskiem, popiołem czy solą.
Ważne jest także właściwe odprowadzanie wód opadowych i zadbanie o odpowiednie oświetlenie obejść.
- Sprawdzajmy, zwłaszcza po nocnych przymrozkach, czy schody do domu i pomieszczeń inwentarskich nie są oblodzone - mówi kierowniczka. - Nie zapominajmy również o usuwaniu oblodzeń ze stopni maszyn rolniczych, drabin i podestów.
Przy tym należy zadbać o obuwie robocze.
- Pamiętajmy, aby zawsze było ono dostosowane zarówno do warunków pogodowych, jak i rodzaju wykonywanej pracy - podkreśla Ernestyna Wilczek. - Właściwe obuwie robocze powinno posiadać antypoślizgowy protektor, który zmniejsza niebezpieczeństwo potknięć czy poślizgnięć.
KRUS zauważa, że powyższe metody mogą przyczynić się do uniknięcia wypadków.
- Zachęcamy do ich stosowania - przekonuje kierowniczka. - Niech okres zimowy będzie bezpieczny i wolny od nieszczęśliwych zdarzeń, a co za tym idzie, związanego z nimi cierpienia.
KRUS informuje także, że wypadek przy pracy rolniczej niezwłocznie należy zgłosić do najbliższej placówki. Zgłoszenia może dokonać osoba poszkodowana osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej. O zdarzeniu można również poinformować listownie, telefonicznie lub drogą elektroniczną.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze