Stowarzyszenie Ziemia Strzelecka działa już od 25 lat
Stowarzyszenie Ziemia Strzelecka zostało założone 11 sierpnia 1998 roku i obecnie liczy 73 członków. Założycielami organizacji byli Gerhard Bartodziej, Janus Berdzik, Jan Bogusz, Karol Cebula, Krzysztof Fabianowski, Michał Fiałkowski, Eugeniusz Horoszczak, Józef Jendrzejek, Józef Kaczmarek, Józef Kampa, Jan Koprek, Stanisław Kowalczykiewicz, Alojzy Macioszek, Waldemar Piontek, Marianna Płoszaj, Józef Raj, Alfons Schnura, Adam Tokarz, Danuta Urbaniak, Waldemar Walasek, Henryk Walczak i Hubert Waloszek.
– Wśród założycieli naszego stowarzyszenia były znakomite postacie – opowiada Józef Kampa, zastępca burmistrza Strzelec Opolskich i przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Ziemia Strzelecka. – Te 22 osoby dostrzegły wówczas szansę na zorganizowanie ruchu obywatelskiego, na możliwość jeszcze pełniejszej realizacji obowiązku, który np. na radnych nakłada mandat obywatelski. Dostrzegli, że można zrobić coś dla społeczności, działając w organizacjach partnerskich, obywatelskich. I to była ta idea, która nam przyświecała. Chcieliśmy połączyć działania stricte obywatelskie ze sprawczością, jaką daje naszym członkom partycypacja w strukturach samorządowych.
Stowarzyszenie w wyborach samorządowych miało swoich przedstawicieli w Radzie Miejskiej w Strzelcach Opolskich.
Jubileusz był zwieńczeniem całorocznych obchodów 25-lecia istnienia stowarzyszenia
Wydarzenie zgromadziło reprezentantów dwudziestu organizacji pozarządowych z regionu. Wśród gości byli również posłowie i przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.
– Przez te 25 lat nie tylko nie zginęliśmy, a wręcz się rozwinęliśmy – zaznacza Józef Kampa. – Liczymy obecnie niemal 80 członków. Ważny jest dla nas element spójności działań, które zakreśliliśmy w poszczególnych ordynacjach wyborczych i realizacji budżetu samorządowego z dostępnością do środków europejskich. Wykorzystujemy w tym celu nasz potencjał stowarzyszenia i ludzi, które je tworzą.
Sztandarowym przedsięwzięciem stowarzyszenia jest organizowany od 1998 roku Laur Ziemi Strzeleckiej
– To promocja osób, które służą tej ziemi i mają szansę być dostrzeżeni – mówi przewodniczący. – Szczególne znaczenie ma to, że sami mieszkańcy wnioskują o ich uhonorowanie.
Kapituła nagrody spośród wniosków złożonych przez mieszkańców, organizacje społeczne i władze samorządowe dokonuje wyboru nominowanych i laureatów w pięciu kategoriach: działalność społeczna, działalność gospodarcza, działalność wychowawcza, działalność kulturalna oraz działalność sportowa. Od 1999 roku stowarzyszenie przyznaje również swoją nagrodę - laur specjalny.
Ponadto stowarzyszenie jest aktywne w wielu dziedzinach życia lokalnego: działa na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, oświaty, sportu czy kultury. W pierwszych dniach po inwazji Rosji na Ukrainę został uruchomiony magazyn, z którego wyruszała pomoc do Tyśmienicy.
Jubileusz był też okazją do integracji środowiska organizacji pozarządowych i platformą do wymiany doświadczeń.
– Ze wspólnych dyskusji wynikło, że stowarzyszenia mają podobne bolączki i zmagają się z podobnymi trudnościami – mówi Marzenna Staroszczyk, członek zarządu Stowarzyszenia Ziemia Strzelecka i szefowa Gminnego Zarządu Oświaty w Strzelcach Opolskich. – Stąd Stowarzyszenie Ziemia Strzelecka zobowiązało się do zebrania uwag od wszystkich zgromadzonych wówczas organizacji pozarządowcych i przekazanie ich w formie listu otwartego na ręce Barbary Kamińskiej, dyrektorki Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.
– Nasz jubileusz pokazał wyraźnie, że jest potrzeba spotkań integrujących środowisko organizacji pozarządowych – dodaje. – To była świetna okazja do podzielenia się wiedzą, ale i wątpliwościami, poruszono też wiele ważnych tematów. Liczymy, że będzie to początek pozytywnych zmian w działalności organizacji pozarządowych.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze