Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 19:57
Reklama Filplast

Stowarzyszenie Ziemia Strzelecka świętowało jubileusz 25-lecia

Stowarzyszenie Ziemia Strzelecka to organizacja pozarządowa działająca od 1998 roku pod hasłem „Wszystko co najlepsze, rozum i serce ziemi strzeleckiej”. Jej członkowie pracują na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, oświaty, sportu, pamięci historycznej i tradycji małej ojczyzny. Jedną z głównych inicjatyw stowarzyszenia jest przyznawany od ponad 20 lat Laur Ziemi Strzeleckiej. W minioną sobotę (25 listopada) organizacja świętowała swój jubileusz.
Stowarzyszenie Ziemia Strzelecka świętowało jubileusz 25-lecia

Autor: Waldemar Burcek

Stowarzyszenie Ziemia Strzelecka działa już od 25 lat

Stowarzyszenie Ziemia Strzelecka zostało założone 11 sierpnia 1998 roku i obecnie liczy 73 członków. Założycielami organizacji byli Gerhard Bartodziej, Janus Berdzik, Jan Bogusz, Karol Cebula, Krzysztof Fabianowski, Michał Fiałkowski, Eugeniusz Horoszczak, Józef Jendrzejek, Józef Kaczmarek, Józef Kampa, Jan Koprek, Stanisław Kowalczykiewicz, Alojzy Macioszek, Waldemar Piontek, Marianna Płoszaj, Józef Raj, Alfons Schnura, Adam Tokarz, Danuta Urbaniak, Waldemar Walasek, Henryk Walczak i Hubert Waloszek.

– Wśród założycieli naszego stowarzyszenia były znakomite postacie – opowiada Józef Kampa, zastępca burmistrza Strzelec Opolskich i przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Ziemia Strzelecka. – Te 22 osoby dostrzegły wówczas szansę na zorganizowanie ruchu obywatelskiego, na możliwość jeszcze pełniejszej realizacji obowiązku, który np. na radnych nakłada mandat obywatelski. Dostrzegli, że można zrobić coś dla społeczności, działając w organizacjach partnerskich, obywatelskich. I to była ta idea, która nam przyświecała. Chcieliśmy połączyć działania stricte obywatelskie ze sprawczością, jaką daje naszym członkom partycypacja w strukturach samorządowych.

Stowarzyszenie w wyborach samorządowych miało swoich przedstawicieli w Radzie Miejskiej w Strzelcach Opolskich.

Jubileusz był zwieńczeniem całorocznych obchodów 25-lecia istnienia stowarzyszenia

Wydarzenie zgromadziło reprezentantów dwudziestu organizacji pozarządowych z regionu. Wśród gości byli również posłowie i przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.

– Przez te 25 lat nie tylko nie zginęliśmy, a wręcz się rozwinęliśmy – zaznacza Józef Kampa. – Liczymy obecnie niemal 80 członków. Ważny jest dla nas element spójności działań, które zakreśliliśmy w poszczególnych ordynacjach wyborczych i realizacji budżetu samorządowego z dostępnością do środków europejskich. Wykorzystujemy w tym celu nasz potencjał stowarzyszenia i ludzi, które je tworzą.

Sztandarowym przedsięwzięciem stowarzyszenia jest organizowany od 1998 roku Laur Ziemi Strzeleckiej

– To promocja osób, które służą tej ziemi i mają szansę być dostrzeżeni – mówi przewodniczący. – Szczególne znaczenie ma to, że sami mieszkańcy wnioskują o ich uhonorowanie.

Kapituła nagrody spośród wniosków złożonych przez mieszkańców, organizacje społeczne i władze samorządowe dokonuje wyboru nominowanych i laureatów w pięciu kategoriach: działalność społeczna, działalność gospodarcza, działalność wychowawcza, działalność kulturalna oraz działalność sportowa. Od 1999 roku stowarzyszenie przyznaje również swoją nagrodę - laur specjalny.

Ponadto stowarzyszenie jest aktywne w wielu dziedzinach życia lokalnego: działa na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, oświaty, sportu czy kultury. W pierwszych dniach po inwazji Rosji na Ukrainę został uruchomiony magazyn, z którego wyruszała pomoc do Tyśmienicy.

Jubileusz był też okazją do integracji środowiska organizacji pozarządowych i platformą do wymiany doświadczeń.

– Ze wspólnych dyskusji wynikło, że stowarzyszenia mają podobne bolączki i zmagają się z podobnymi trudnościami – mówi Marzenna Staroszczyk, członek zarządu Stowarzyszenia Ziemia Strzelecka i szefowa Gminnego Zarządu Oświaty w Strzelcach Opolskich. – Stąd Stowarzyszenie Ziemia Strzelecka zobowiązało się do zebrania uwag od wszystkich zgromadzonych wówczas organizacji pozarządowcych i przekazanie ich w formie listu otwartego na ręce Barbary Kamińskiej, dyrektorki Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

– Nasz jubileusz pokazał wyraźnie, że jest potrzeba spotkań integrujących środowisko organizacji pozarządowych – dodaje. – To była świetna okazja do podzielenia się wiedzą, ale i wątpliwościami, poruszono też wiele ważnych tematów. Liczymy, że będzie to początek pozytywnych zmian w działalności organizacji pozarządowych.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


fot. Waldemar Burcek

fot. Waldemar Burcek

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama