Strzeleckie podium w konkursie „Ze Śląskiem na ty”
Ponieważ jury nie przyznało trzeciej nagrody, całe podium przypadło strzeleckim autorkom.
- Przed rokiem byłam na widowni konkursowej gali razem z moimi uczniami PSP nr 7 w Strzelcach Opolskich – opowiada pani Jadwiga. – Zabrałam siostrę ze sobą i obiecałyśmy sobie wtedy, że za rok obie weźmiemy udział w konkursie „Ze Śląskiem na ty”.
Zwycięska praca Sylwii Kondzieli nosi tytuł „Mój tata i nasza krawieckoł tradycja rodzinnoł”.
- Mój tata – Stefan Glinka - był krawcem. Z zamiłowania i wyuczonym – powiedziała „Strzelcowi Opolskiemu” pani Sylwia. – Długie lata był kierownikiem „Mody Polskiej”. Miał też zakład prywatny. Całe życie poświęcił krawiectwu. Po jego śmierci ja przejęłam zakład. Tato mnie wyuczył. Nadal go prowadzę i mam nadzieję, że będę to jeszcze przez długie lata czynić.
Z pisaniem „po naszymu” autorka nie miała trudności.
- W domu do dzisiaj mówimy po śląsku – opowiada. Tata mówił gwarą także w pracy. Nawet jeśli nie wszystkim się to podobało. Trzymał się swego. Mówił, że skoro jest na Śląsku, będzie tę tradycję podtrzymywał. Tato był dla nas bardzo ważny. Bardzo go ceniłyśmy. Zależało mi, żeby inni też o nim usłyszeli. Mówiłam siostrze rok temu: Muszę o tacie napisać, bo tyle dobrego zrobił, a wielu o nim nie słyszało. Zmarł w 2015 roku, mając 79 lat. Do pracy przyjeżdżał aż do ostatnich dni choć na parę godzin. Do końca szył i bez okularów nawlekał nitkę do igły.
Zdobywczyni drugiego miejsca, Jadwiga Lizon napisała pracę pt. „Podborzany – jeszcze nasze czy już wasze”.
- Mieszkałam tam ponad rok, a córka mieszka nadal – opowiada pani Jadwiga. – Od początku mnie to zaciekawiło, czy Podborzany to są jeszcze Strzelce, czy już Rozmierka. Po jednej stronie ulicy Jemielnickiej jest dom, który ma w adresie Strzelce Opolskie, ale inny ma Rozmierkę. Mieszkańcy od pokoleń chodzili do szkoły do Rozmierki, ale do kościoła do Strzelec. Opowiedziałam historię miejscowej kapliczki i krzyży przydrożnych. Wypytywałam o to mieszkańców. Teściowa córki opowiedziała mi o boisku, na którym nie tylko zawodnicy grali w piłkę, ale i krowy się pasły. I przytoczyła mi żartobliwą przyśpiewkę na ten temat, którą w pracy zacytowałam.
Pani Jadwiga podkreśla, że niewielkie Podborzany są bardzo ciekawym miejscem, a nie zostały – nie licząc krótkich wzmianek w internecie - opisane. Zebrała to, co zostało w pamięci mieszkańców. Dołączyła XIX-wieczną mapę. – Mam nadzieję, że moja praca sprawi mieszańcom radość. Ale pierwsze miejsce siostry cieszy mnie nawet bardziej niż moje drugie.
Mieszkańcy powiatu strzeleckiego startujący w konkursie w kategoriach uczniowskich zdobywali wyróżnienia. Zyskali je:
- W kategorii II (klasy V-VI) za prace: „Jak to moja Starka rada przy blasze stojom” Faustyna Gabor z Zespołu Placówek Oświatowych w Błotnicy Strzeleckiej; za pracę „Mój ołpa i jego gołambie” Lena Morawska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich, a za tekst „Mój praołpa muzykant” Laura Gola z Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrówce.
- W kategorii III (klasy VII-VIII) za pracę „Rodzinne tradycje” Antonina Wojdyła z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze