Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:11
Reklama Filplast

Żeby pomóc osobom i rodzinom z problemami, warto działać wspólnie

W Strzeleckim Centrum Terapii i Profilaktyki odbywa się cykl szkoleń dla asystentów rodzinnych, koordynatorów pieczy zastępczej, kuratorów, pracowników socjalnych i policjantów. Ich zadaniem jest tworzyć sieć wparcia dla osób i rodzin z problemami.
Żeby pomóc osobom i rodzinom z problemami, warto działać wspólnie
W czasie szkoleń odbywają się zarówno wykłady, jak i zajęcia warsztatowe

Nie wystarczy zgasić ogień

- Jak pożarem i jego skutkami nie zajmuje się tylko straż pożarna, ale wiele instytucji; tak do rozwiązania trudnych zjawisk - przemocy, bezrobocia, bezdomności, alkoholizmu, narkomanii - potrzeba wielu ludzi współpracujących ze sobą i z poszkodowanym – mówi Krystyna Kowalska, specjalista psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, certyfikowany psychoterapeuta uzależnień, asystent psychodramy, kierownik Strzeleckiego Centrum Terapii i Profilaktyki. – I to w mądry sposób, gdyż inaczej osoba w kryzysie będzie korzystała, jak to się często dzieje - ze "wsparcia" alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Jak w przypadku pożaru nie wystarczy zgaszenie ognia, tak w rodzinie z problemami nie wystarczy powiedzieć, że domownik z problemem alkoholowym ma się zmienić. Trzeba próbować wpływać na całą sytuację tej rodziny. A skoro na całą, to nie każdy specjalista oddzielnie, ale wszyscy razem, tworząc sieć wsparcia.

- Terapeuci nie są w stanie zająć się osobami i rodzinami, które cierpią z powodu różnych problemów, bez wyjścia w środowisko ich życia – dodaje Krystyna Kowalska. - Potrzebne jest zintegrowane działanie międzyinstytucjonalnych służb, aby holistycznie, czyli całościowo zobaczyć człowieka w różnych aspektach jego egzystencji. Stąd wzięła się nasza oferta szkoleniowa służąca integracji działań różnych osób pracujących w środowisku lokalnym na rzecz pomocy rodzinom.

Powstaje sieć wsparcia

W szkoleniu biorą udział 24 osoby. Proponowana przez Centrum warsztatowa forma spotkań może być przestrzenią do budowania sieci wsparcia, do wymiany doświadczeń w pracy z osobami mającymi problemy, w tym stosującymi przemoc domową i doświadczającymi tej przemocy. Warsztaty prowadzone są w trzech blokach po 8 godzin. W każdym z nich dwie godziny zajmuje wykład specjalisty, zaś sześć warsztaty prowadzone w małych grupach i z wykorzystaniem metod aktywizujących. Uczestnicy mają za sobą spotkania, jakie odbyły się 30 października i 13 listopada. Zajęcia końcowe zostały zaplanowane na 4 grudnia.

Nie traktować "z góry"

- Bardzo nam zależy - podkreśla Krystyna Kowalska - by wszyscy uczestnicy wspólnie zdobywali świadomość, iż interwencja kryzysowa nie jest kłótnią, okazją do uzewnętrzniania wszelkich pretensji, poszukiwaniem przyczyn kryzysu, na przykład picia, sesją oskarżeń ani zawstydzaniem osoby z problemami. Jej skuteczności lepiej służą rzeczowość i konkretność i to połączona z życzliwością i pozytywnym nastawieniem do osoby uzależnionej. By patrzyli na osoby, którym pomagają, podobnie. Łatwo zakładać - zgodnie ze stereotypem - że osobę uzależnioną trzeba stale naciskać, konfrontować z jej sytuacją. A przecież, ktoś kto jest w kłopotach, których sam nie uniesie, choćby w długach, temu moralizowanie nic nie pomoże. I będzie te problemy próbował "rozwiązywać" w podobny sposób jak do tej pory, czyli z użyciem alkoholu. Lepiej tworzyć takim osobom - w życzliwej atmosferze - różne możliwości działania, ucząc je przy tym samodzielności i umiejętności wyboru.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama