Trwa montaż kopuły na radarze meteorologicznym na Górze św. Anny
Kopuła, w której znajduje się antena radarowa, została zamontowana na żelbetonowej konstrukcji o wysokości ponad 40 metrów. - Jeśli chodzi o sprawy konstrukcyjne, to jeden z ostatnich etapów budowy - wskazuje Patryk Grolik, inżynier budowy w firmie Instal, która zajmuje się realizacją inwestycji.
Wieża razem z powstałymi wcześniej pomieszczeniami aparatury, anteną radarową i osłaniającą ją kopułą liczy około 50 metrów. Instalacją dwóch ostatnich elementów zajęła się firma Transannaberg, która dostarczała już żurawie na plac tej budowy.
- Prowadziliśmy prace dźwigiem hydraulicznym i jednocześnie zakończyliśmy duże montaże, wymagające użycia większy maszyn - mówi Krzysztof Glinka, kierownik działu żurawi w firmie Transannaberg. - Wysokość podnoszenia, którą musieliśmy osiągnąć, żeby osadzić antenę radarową i kopułę, wyniosła około 60 metrów.
Teraz budowlańcy przejdą do dalszy etapów, głównie finalizujących inwestycję.
- W najbliższym czasie będziemy zajmować się pracami wykończeniowymi, w tym m.in. montażem windy wewnętrznej, instalacją wszystkich systemów, kabli, czujników, kamer, a także malowaniem obiektu - wymienia Patryk Grolik.
Zgodnie z planami, radar ma być gotowy i oddany do użytku do końca tego roku.
Budowa radaru meteorologicznego na Górze św. Anny jest częścią szerszego projektu, za który odpowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Oprócz niego, nową stację zbudowano w Użrankach koło Mrągowa w województwie warmińsko-mazurski. Dodatkowo modernizacją objęto osiem obiektów w całej Polsce.
Łączny koszt przedsięwzięcia to 130 miliony złotych.
Przypomnijmy, że temat powstania takiej instalacji w rejonie Góry św. Anny ciągnął się od dłuższego czasu. Pierwszy raz zaczęto o niej myśleć po powodzi tysiąclecia z 1997 roku, później po tornadzie, które przeszło w 2008 roku i powodzi z 2010 roku.
Po zakończeniu inwestycji obiekt zostanie do polskiej sieci radarów meteorologicznych POLRAD. Dane, które będzie gromadził, pomogą w prognozowaniu gwałtownych zjawisk pogodowych, w tym m.in. burz, tornad, a także intensywnych opadów deszczu, oznaczających zagrożenie powodziowe.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze