Sprawdź, kim jest wynajmujący
Właściciele nieruchomości zawsze mają obawy w czasie przekazywania lokalu mieszkalnego pod wynajem. Najczęściej martwią się, czy wybrany najemca okaże się dobrą osobę, dbającą o cudze własności. Jednak osoby poszukujące mieszkania na wynajem mają prawo zastanawiać się, kim jest właściciel lokalu. Specjaliści z branży nieruchomości wskazują, że to zagadnienie warto wziąć pod tzw. lupę. Obecnie mieszkania należy weryfikować wieloaspektowo, a nie jedynie pod kątem lokalizacji, standardu i ceny.
Z pewnością zastanawiasz się: dlaczego warto wnikliwie weryfikować właściciela? Odpowiedź jest niezwykle prosta: po to, aby sprawdzić, czy właściciel rzeczywiście jest właścicielem nieruchomości. Znając podstawowe dane personalne, możesz z łatwością sprawdzić, czy o właścicielu znajdują się wzmianki w księdze wieczystej. Jeśli wynajmujący nie jest właścicielem, to wtedy musi zapewnić pełnomocnictwo od właściciela mieszkania.
Z tego coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się najem instytucjonalny, które zapewnia jednocześnie stabilny wynajem i dobre warunki lokalowe. Przykładem mieszkań dostępnych w ramach tego typu najmu jest osiedle wybudowane w ramach Funduszu Mieszkań Dla Rozwoju, o którym więcej znajdziesz na https://katowice.mdr.pl/.
Ustal swoje odpowiedzialności
Właściciel nieruchomości, który oddaje lokal mieszkalny pod wynajem, ma obowiązek dopilnować tego, aby instalacja sanitarna, kanalizacja, wentylacja, a także instalacje elektryczne były bezpieczne.
Obowiązek tego typu obejmuje również wyposażenie w postaci mebli oraz sprzętu RTV i AGD. Jeśli natomiast w czasie użytkowania, jakieś urządzenie ulegnie awarii, to musisz pamiętać, że jako najemca odpowiadasz za jego naprawę. Oczywiście jedynie wtedy, gdy awaria wynika z nieprawidłowej eksploatacji. Jeśli natomiast sprzęt był wadliwy od samego początku, wtedy koszty naprawy powinien pokryć właściciel. Kwestia odpowiedzialności również może być sporna, dlatego w umowie warto zawrzeć odpowiednie zapisy regulujące
Dobierz rodzaj umowy
Chociaż może się wydawać, że wynajem mieszkania jest prostą procedurą, to w rzeczywistości do jej finalizacji potrzebna jest szczegółowa umowa regulująca prawa i obowiązki obu stron.
Na rynku można spotkać się już wyłącznie z umową najmu okazjonalnego i instytucjonalnego. Próżno szukać mieszkań dostępnych na wynajem w formie zwykłego najmu. Nie ma jednak co się dziwić, ponieważ właściciele lokali, dzięki wspomnianym formom najmu nie muszą narażać się na komplikacje, w przypadku gdy najemca nie wywiązuje się z umowy.
Zwróć uwagę na koszty
W rozmowie z właścicielem mieszkania z pewnością padną różne kwoty. Jeśli w rozmowie zostaną przytoczone koszty zliczane z czynszem, zużyciem mediów oraz wynagrodzeniem dla wynajmującego za użyczenie lokalu, to warto wszystko zsumować. Taka praktyka pozwoli uniknąć nieporozumień w kwestii rozliczenia.
Komentarze