Wielkie świętowanie jubileuszu 35-lecia utworzenia Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny" i "Góry Opawskie"
Parki krajobrazowe "Góra św. Anny" i "Góry Opawskie" zostały utworzone w 1988 roku. - To szczególna forma ochrony przyrody, o którą się dba, którą się bada i chroni, ale również udostępnia społeczeństwu, przez ścieżki dydaktyczne, ścieżki przyrodniczo-krajobrazowe czy szlaki turystyczne - mówi Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.
Z okazji 35-lecia działalności parków w czwartek, 28 października, przy domu pielgrzyma na Górze św. Anny zorganizowano edukacyjny piknik ekologiczny, skierowany do dzieci i młodzieży, głównie uczniów szkół z terenu województwa opolskiego, w tym z powiatu strzeleckiego, a także seniorów. Na uczestników czekały różne stanowiska, w których mogli zapoznać się z ciekawostkami przyrodniczymi, zasadami życia w zgodzie z naturą, różnymi gatunkami zwierząt i roślin czy spróbować swoich zdolności manualnych podczas tematycznych warsztatów.
Dodatkowo przygotowano pokazy policyjne i strażackie, a także wykład z Marcinem Kostrzyńskim, autorem książek i filmów o przyrodzie.
Ważnym elementem była oficjalna część obchodów jubileuszu, podczas której przedstawiono historię, osiągnięcia i działania parków krajobrazowych "Góra św. Anny" i "Góry Opawskie", ale nie tylko. Była to również okazja do podziękowania pracownikom, instytucjom, samorządom i osobom prywatnym, które współpracują z parkami. Każdy z nich otrzymał symboliczną statuetkę.
Szczególne wyróżnienie, a dokładniej odznaka zasłużonej dla województwa opolskiego powędrowała do Beaty Wielgosik, kierownik Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny", która równocześnie świętuje 35-lecie swojej pracy zawodowej.
Park Krajobrazowy "Góra św. Anny" rozciąga na terenie powiatu strzeleckiego, w tym gmin Leśnica, Strzelce Opolskie i Ujazd, a także powiatu krapkowickiego, w tym gmin Gogolin i Zdzieszowice. Jest jednym z mniejszych parków w Polsce, a jego powierzchnia zajmuje 5051 hektarów.
- To obszary, które mają wyjątkowe walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe - podkreśla Beata Wielgosik. - Mamy tutaj geopark krajowy, dużą liczbę rezerwatów, właściwe co siódmy w województwie opolskim znajduje się na naszym terenie, a także morawę kserotermiczną, występującą bardzo rzadko. Oprócz tego naszym bogactwem jest dziedzictwo sakralne, osiągające swoją kulminację na Górze św. Anny.
Warto podkreślić, że Górę św. Anny, w tym obszar parku każdego roku odwiedzają tysiące pielgrzymów i turystów.
- Zaczynaliśmy od pokoju i trzech malutkich biurek, a teraz wszystko idzie w dobrą stronę, bo za cztery lata możemy mieć piękną siedzibę przy Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny - mówi Beata Wielgosik. - Pracowaliśmy w budynku urzędu gminy, a w 2002 roku przenieśliśmy się do budynku dawnej przychodni lekarskiej na Górze św. Anny. Od tego czasu sukcesywnie prowadzimy szeroko rozbudową działalność edukacyjną, turystyczną, skierowaną do każdego, a także typowo urzędniczą, bo opiniujemy różne projekty.
Było to jedno z wydarzeń towarzyszących świętowaniu 35-lecia utworzenia Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny" i "Góry Opawskie". Rożnego rodzaju inicjatywy związane z jubileuszem podejmowane są przez cały rok.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze