Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 20:56
Reklama GZMK Czad

Wielki piknik na Górze św. Anny na 35-lecie naszych parków krajobrazowych

Atrakcje dla młodszych i starszych, edukacyjne gry i zabawy, spora dawka wiedzy, a także oficjalne uroczystości. To wszystko czekało podczas świętowania 35-lecia utworzenia Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny" i Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie".
Wielki piknik na Górze św. Anny na 35-lecie naszych parków krajobrazowych
Na uczestników świętowania 35-lecia utworzenia parków krajobrazowych "Góra św. Anny" i "Góry Opawskie" czekała moc ciekawych atrakcji

Autor: PL

Wielkie świętowanie jubileuszu 35-lecia utworzenia Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny" i "Góry Opawskie"

Parki krajobrazowe "Góra św. Anny" i "Góry Opawskie" zostały utworzone w 1988 roku. - To szczególna forma ochrony przyrody, o którą się dba, którą się bada i chroni, ale również udostępnia społeczeństwu, przez ścieżki dydaktyczne, ścieżki przyrodniczo-krajobrazowe czy szlaki turystyczne - mówi Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

Z okazji 35-lecia działalności parków w czwartek, 28 października, przy domu pielgrzyma na Górze św. Anny zorganizowano edukacyjny piknik ekologiczny, skierowany do dzieci i młodzieży, głównie uczniów szkół z terenu województwa opolskiego, w tym z powiatu strzeleckiego, a także seniorów. Na uczestników czekały różne stanowiska, w których mogli zapoznać się z ciekawostkami przyrodniczymi, zasadami życia w zgodzie z naturą, różnymi gatunkami zwierząt i roślin czy spróbować swoich zdolności manualnych podczas tematycznych warsztatów.

Dodatkowo przygotowano pokazy policyjne i strażackie, a także wykład z Marcinem Kostrzyńskim, autorem książek i filmów o przyrodzie.

Ważnym elementem była oficjalna część obchodów jubileuszu, podczas której przedstawiono historię, osiągnięcia i działania parków krajobrazowych "Góra św. Anny" i "Góry Opawskie", ale nie tylko. Była to również okazja do podziękowania pracownikom, instytucjom, samorządom i osobom prywatnym, które współpracują z parkami. Każdy z nich otrzymał symboliczną statuetkę.

Szczególne wyróżnienie, a dokładniej odznaka zasłużonej dla województwa opolskiego powędrowała do Beaty Wielgosik, kierownik Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny", która równocześnie świętuje 35-lecie swojej pracy zawodowej.

Park Krajobrazowy "Góra św. Anny" rozciąga na terenie powiatu strzeleckiego, w tym gmin Leśnica, Strzelce Opolskie i Ujazd, a także powiatu krapkowickiego, w tym gmin Gogolin i Zdzieszowice. Jest jednym z mniejszych parków w Polsce, a jego powierzchnia zajmuje 5051 hektarów. 

- To obszary, które mają wyjątkowe walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe - podkreśla Beata Wielgosik. - Mamy tutaj geopark krajowy, dużą liczbę rezerwatów, właściwe co siódmy w województwie opolskim znajduje się na naszym terenie, a także morawę kserotermiczną, występującą bardzo rzadko. Oprócz tego naszym bogactwem jest dziedzictwo sakralne, osiągające swoją kulminację na Górze św. Anny.

Warto podkreślić, że Górę św. Anny, w tym obszar parku każdego roku odwiedzają tysiące pielgrzymów i turystów. 

- Zaczynaliśmy od pokoju i trzech malutkich biurek, a teraz wszystko idzie w dobrą stronę, bo za cztery lata możemy mieć piękną siedzibę przy Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny - mówi Beata Wielgosik. - Pracowaliśmy w budynku urzędu gminy, a w 2002 roku przenieśliśmy się do budynku dawnej przychodni lekarskiej na Górze św. Anny. Od tego czasu sukcesywnie prowadzimy szeroko rozbudową działalność edukacyjną, turystyczną, skierowaną do każdego, a także typowo urzędniczą, bo opiniujemy różne projekty.

Było to jedno z wydarzeń towarzyszących świętowaniu 35-lecia utworzenia Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny" i "Góry Opawskie". Rożnego rodzaju inicjatywy związane z jubileuszem podejmowane są przez cały rok.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama