Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:10
Reklama Filplast

Diecezjalne dożynki na Górze św. Anny. Podziękowanie dla Boga i ludzi

Przedstawiciele dekanatów diecezji opolskiej i parafii z gminy Leśnica przybyły z koronami do groty lurdzkiej. Dożynkowej liturgii przygotowanej przez dekanat Dobrodzień przewodniczył biskup Waldemar Musioł.
Diecezjalne dożynki na Górze św. Anny. Podziękowanie dla Boga i ludzi

Diecezjalne dożynki na Górze św. Anny

Wśród dekanatów i parafii z koronami były m.in. Kalinowice. Koronę przywieźli: Justyna Ankler-Flak, Eleonora Policht, Grażyna Żelazna, Joanna Żelazny i Rafał Żelazny.

- Nasza korona powstała przy udziale około 10 kobiet – mówi pani Justyna. – Zaczęło się od zbierania zboża i suszenia go w przewiewnym miejscu. W naszej koronie jest pszenica, żyto, owies, jęczmień i pszenżyto. Kwiaty wykonałyśmy z liści kukurydzy, a ozdoby krzyża – trochę nietypowo – z ziarenek kawy. Samo plecenie korony zajęło nam półtora miesiąca. Projekt jest wspólny. Zależało nam, żeby kształt naszej korony żniwnej nawiązywał do prawdziwej korony. Za zespawanie stelaża odpowiedzialnych było dwóch panów.

W delegacji z Leśnicy na dożynki na Górze świętej Anny przyjechał pan Edward Rybol. – Jestem rolnikiem i nie mam wątpliwości, że jest po żniwach za co dziękować - zapewnia.

- Jęczmień zimowy kosiliśmy w bardzo dobrych warunkach. Rzepak w równie dobrych. Potem zaczęły się deszcze, co przeszkadzało w koszeniu pszenicy. Jej plony były bardzo dobre, ale deszcz zabrał nam jakość. Nie mamy takich parametrów, jakie byśmy chcieli. Na ceny skupu ma wpływ okres wojenny - wpływ zarówno Rosji, jak i Ukrainy. Rynek jest zasypany zbożem, a to oznacza, że jego cena leci w dół - mówi.

Podziękowanie dla Boga i ludzi

Zgodnie z tradycją dożynek diecezjalnych bochen chleba ofiarowali ks. biskupowi dożynkowi starostowie: Anita i Martin Ziajowie z Dobrodzienia. Prowadzą wraz z synem Lukasem gospodarstwo o powierzchni 215 ha ukierunkowane na produkcję mleka. Hodują 170 krów mlecznych. Zajmują się też produkcją roślinną, uprawiają rzepak i zboża.

- Trzeba być Bogu wdzięcznym za zebrane plony. Nasz zawód skłania do tego, by zachowywać więź z Bogiem i Jego łaską, więź  z naturą. To nie jest fabryka. Bez błogosławieństwa cała praca na nic  – mówi Martin Ziaja.

– A zwłaszcza w tym roku jest za co dziękować. W porównaniu z innymi regionami w kraju i w Europie, gdzie występowały i susze, i nawałnice, to my na Śląsku mieliśmy dużo szczęścia. Mimo że w maju i w czerwcu było trochę za sucho, a w same żniwa deszczu było za dużo i był problem z zebraniem jakościowego zboża. Duża jego część, niestety, stała się zbożem paszowym - przyznaje.

- Panie dobry jak chleb, bądź uwielbiony od swego Kościoła – mówił w kazaniu, cytując hymn II Kongresu Eucharystycznego w Polsce bp Waldemar Musioł. – Mam w sercu potrzebę wyrażenia wdzięczności ludziom, którzy trudzili się w tym roku przy żniwach. Chcemy tutaj budzić głęboki szacunek dla nie zawsze docenianej ludzkiej pracy i ludzkiej technologii, która wydała owoc w postaci tego przyniesionego dziś do ołtarza bochenka chleba.

- Wasza obecność tutaj z koronami i wieńcami żniwnymi jest dla mnie dowodem na waszą gotowość oddalenia od siebie pychy, przekonania o samowystarczalności, a przede wszystkim pragnienia nieuporządkowanej władzy nad światem i własnym życiem. Te pokusy sączy w nasze serca duch tego świata. Wasza obecność jest dowodem na szczerość waszej wdzięczności wobec Boga - mówił biskup Musioł.

Po kazaniu i wyznaniu wiary ks. biskup pobłogosławił żniwne korony.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama