Zwycięstwa i porażki, czyli zdrowa rywalizacja
Dzieci chętnie świętują sukcesy, stawiają puchary za osiągnięcia sportowe na swoich półkach i chwalą się nimi przed członkami rodziny. Nie zawsze jednak równie dobrze radzą sobie z porażką, która bywa dotkliwa, zwłaszcza kiedy kilkulatek włożył sporo pracy w daną rywalizację. Nie można jednak chronić dziecka przed wszelkimi niepowodzeniami, które prędzej czy później i tak go spotkają. Już od najmłodszych lat dobrze jest uczyć dziecko, na czym polega zdrowa i wyrównana rywalizacja, a także jakie mogą być jej efekty.
W zdrowej rywalizacji dziecko może uczyć się szacunku do innych zawodników, pokory względem samego siebie i uznania dla tych, którzy ostatecznie okażą się lepsi. Kiedy dziecko boleśnie przeżywa porażkę, warto przedstawić mu ją jako szansę do wyciągnięcia wniosków i podniesienie swoich umiejętności. Nagrody od Boccale, w tym także złoty medal, mogą pewnego dnia przypaść i jemu, jeśli tylko włoży w to odpowiednią ilość pracy.
Sport wymaga współpracy i komunikacji
Dzieci często zachęca się do udziału w sportach drużynowych, które uczą pracy w zespole. Współpraca, zwłaszcza dla kilkulatków, nie zawsze okazuje się prosta. Sam podział ról bywa trudny, ponieważ wymaga zaakceptowania własnych mocnych i słabych stron. W grupie dzieci powinny się nawzajem wspierać i nawet w obliczu przegranej pozostawać razem jako drużyna.
Być może to właśnie w drużynie sportowej dziecko po raz pierwszy zetknie się z krytyką. Trener może mieć zastrzeżenia co do sposobu wykonywania ćwiczeń albo zaangażowania na treningach. Krytykować dziecko mogą także rówieśnicy, na przykład obarczając je winą za stratę punktów. To dobra okazja do nauki, jak radzić sobie z takimi sytuacjami, rozwiązywać konflikty i nie porzucać drużyny ze względu na usłyszane w niej krytyczne komentarze. Takie umiejętności przydadzą się nie tylko w sporcie, ale i w szkole, a nawet w przyszłej pracy.
Aktywność jest zdrowa i kształtuje dobre nawyki
Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie dziecka jest ogromny. Wysiłek wzmacnia cały organizm, wspiera właściwy rozwój mięśni i zapobiega powstawaniu wad postawy. Pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, wzmacnia układ odpornościowy, przyspiesza metabolizm i obniża ryzyko wystąpienia nadwagi, otyłości czy nawet cukrzycy.
Sport dobrze wpływa również na zdrowie psychiczne. Podczas ćwiczeń dzieci pozbywają się negatywnych emocji i stresu, a w ich organizmie wydzielane są endorfiny, które pozytywnie wpływają na samopoczucie. Dziecko po treningu jest spokojniejsze, szybciej zasypia i głębiej śpi przez spalenie nadmiaru energii.
Aktywność fizyczna zalecana jest dla każdego niezależnie od wieku i stanu zdrowia. W przypadku dzieci regularne ćwiczenia mogą stać się dobrym nawykiem, który będą kontynuowały przez resztę swojego życia. Badania pokazują, że ludzie mający styczność ze sportem już w dzieciństwie częściej ćwiczą w życiu dorosłym i mają lepszą kondycję nawet po przerwie od treningów.
Ćwiczenia mogą być świetną zabawą!
Wiele dzieci jest dziś całkowicie pochłoniętych technologią i niechętnie podejmuje się jakichkolwiek zajęć. Sport, zwłaszcza drużynowy, w którym dziecko jest motywowane przez swoich rówieśników, może oderwać je od ekranu komputera i zachęcić do wyjścia z domu. Takie ćwiczenia to świetna zabawa!
Jeśli Twoje dziecko często jest znudzone, nie widuje się z rówieśnikami i nie potrafi znaleźć sobie kreatywnego zajęcia to sport może być dla niego sposobem na zdrową rozrywkę. Należy jednak pamiętać, by nie zmuszać go do uprawiania dyscypliny, która nie przypadła mu do gustu.
Komentarze