Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 lutego 2025 14:54
Reklama Filplast

Drzewka majowe stanęły w miejscowościach gminy Leśnica. Tutaj to już tradycja

Zwyczaj stawiania drzewka majowego, czyli Maibaumu, kultywowany jest w kilku miejscowościach gminy Leśnica. Ustawiono je m.in. w Raszowej, Lichyni i Kadłubcu. Oprócz pielęgnowania tradycji, to również okazja do spotkania się mieszkańców.
Drzewka majowe stanęły w miejscowościach gminy Leśnica. Tutaj to już tradycja
Stawianie Maibaumu w Raszowej

Autor: Sołectwo Raszowa

Drzewka majowe stanęły w miejscowościach gminy Leśnica

Od wielu lat Maibaum stawiany jest w Raszowej. Kultywując tradycję, mieszkańcy zebrali się z końcem kwietnia na placu spotkań, gdzie postawiono drzewko majowe, ozdobione wieńcem z kolorowymi wstążkami, który wcześniej uplotły i przygotowały panie. - Ustawili je młodzi chłopcy z naszej wioski, a następnie poświęcił je ks. proboszcz Henryk Kuczera - mówi Maria Reinert, sołtyska Raszowej. - Przy tym zaśpiewaliśmy parę pieśni majowych, żeby dodać uroczystego charakteru.

Po ustawieniu Maibaumu zaproszono mieszkańców na wspólną biesiadę pod wiatą na placu spotkań.

- Przygotowaliśmy kawę i ciasto, a przede wszystkim spędziliśmy miło czas - dodaje Maria Reinert. - Dziękuję paniom, które zaangażowały się w plecenie wieńca, ks. proboszczowi za poświęcenie drzewka majowego, a także wszystkim mieszkańcom i organizacjom działającym na terenie naszej wioski, którzy przyczynili się do jego postawienia i zorganizowania biesiady.

Z początkiem maja Maibaum stanął w Lichyni. To miejscowość, która najdłużej pielęgnuje zwyczaj stawiania drzewka majowego.

- Ustawiliśmy je już po raz 31 - mówi Anna Wyschka, przewodnicząca DFK Lichynia. - Zrobiliśmy to zaraz po mszy świętej odpustowej. Zgodnie z tradycją, Maibaum, który postawili mężczyźni, a poświęcił ks. proboszcz Teodor Smiatek, stanął obok kościoła. Do tego zagrała nasza orkiestra, której przewodniczy Józef Hadasik.

Tutaj drzewko majowe zdobią dwa wieńce z żółtymi i niebieskimi wstążkami, a także tablice z symbolami, przedstawiającymi historię wsi i rzemiosła, którymi trudnili się kiedyś mieszkańcy Lichyni.

- Tym razem powiesiliśmy na pamiątkę tabliczkę z okazji 800-lecia istnienia naszej wioski, które świętujemy w tym roku - dodaje Anna Wyschka. - Cieszymy się, że zwyczaj stawiania Maibaum wciąż jest u nas żywy i chcemy, żeby było tak nadal. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo.

Także z początkiem maja drzewko majowe ustawiono na placu zabaw obok kapliczki w Kadłubcu. Był to już kolejny raz, kiedy tutaj stanęło.

- Zanim je postawiliśmy, odbyło się nabożeństwo majowe - mówi Krzysztof Pospieschczyk, sołtys Kadłubca. - Po tym zaprosiliśmy mieszkańców na słodki poczęstunek, który przygotowały panie, i grilla, za którego odpowiedzialna była rada sołecka. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, a zaangażowanym za włączenie się w organizację.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
słabe opady deszczu

Temperatura: 3°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bardzo ciekawy artykułData dodania komentarza: 27.01.2025, 13:00Źródło komentarza: Jak Guziakiewicz odbudował mosty w Fosowskiem wysadzone w 1945 roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Pani Baryga ma dobrą orientację w regionie.Data dodania komentarza: 25.01.2025, 21:21Źródło komentarza: Czarny punkt na mapie miasta. "Nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje" J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Czarny punkt na mapie miasta.A gdzie to miasto?Skrzyżowanie Staniszcze-Myślina jakie to miasto?Data dodania komentarza: 23.01.2025, 18:29Źródło komentarza: Czarny punkt na mapie miasta. "Nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje" J Autor komentarza: Jerzy S.Treść komentarza: Dziękuję Redakcji za szybką reakcję i sprostowanie odnośnie do liczby mieszkańców Gąsiorowic jacy podpisali petycję do władz gminy w sprawie rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Jerzy S.Data dodania komentarza: 23.01.2025, 14:52Źródło komentarza: Kanalizacja ma się doczekać realizacji. Ale nie wiadomo kiedy J Autor komentarza: Jerzy SkrzypczykTreść komentarza: Pani Redaktor! Pod petycją w sprawie kanalizacji podpisało się nie 9 lecz 79 osób - mieszkańców Gąsiorowic. Podpisy zebrano zaledwie w ciągu kilku godzin. Rację w zupełności ma radny Mateusz Stróżyk twierdząc, że wątek dokończenia kanalizacji w Gąsiorowicach podnoszony był na każdym zebraniu sołectwa począwszy od 2012 roku. Imputowanie więc przez kogokolwiek mieszkańcom milczenia w tej sprawie przez wiele lat wydaje się niestosowne. W razie potrzeby służę datami zebrań i nazwiskami osób wypowiadających się na nich w tym temacie. Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że bardzo dobre wrażenie wywarła na zainteresowanych mieszkańcach rzeczowa reakcja na petycję w postaci roboczego spotkania z nimi radnych (w tym przewodniczącej stosownej komisji i przewodniczącego rady gminy) oraz wójta gminy co miało miejsce w godzinach popołudniowych 6 listopada 2024 roku. Jerzy Skrzypczyk.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 11:39Źródło komentarza: Kanalizacja ma się doczekać realizacji. Ale nie wiadomo kiedy J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Publiczna Szkoła Podstawowa Staniszcze Wielkie-Kolonowskie 3 mieszcząca się na terenie Fosowskiego.Hallo,hallo tu Ziemia.To jakaś mobilna szkoła?Data dodania komentarza: 15.01.2025, 06:17Źródło komentarza: Budżet gminy Kolonowskie na 2025 rok. Będą inwestycje za prawie 15 mln zł
Reklama