Właściwości i zastosowanie witaminy B3
Wśród witamin z grupy B, to właśnie niacyna jest najbardziej potrzebna człowiekowi – tak uważają naukowcy. Jej wpływ na funkcjonowanie układów i narządów jest bardzo rozległy. Witamina B3 może łączyć i rozkładać kwasy tłuszczowe, węglowodany oraz aminokwasy. Niacyna bierze udział w reakcjach enzymatycznych zachodzących podczas przemiany materii oraz znajduje się w mitochondriach, gdzie wytwarzana jest energia. Dzięki niej czerwone ciałka krwi mogą się odpowiednio rozwijać, a komórki nerwowe zyskują odpowiednią ochronę. Niacyna jest wykorzystywana m.in. w profilaktyce miażdżycy. Dobroczynny związek ma także doskonały wpływ na poprawę kondycji włosów i paznokci.
Suplementy z niacyną dla zdrowia skóry i układu nerwowego
Witamina B3 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie obwodowego układu nerwowego oraz mózgu. Badania przeprowadzone przez naukowców potwierdzają, że niacyna pomaga w leczeniu depresji oraz nerwicy. Dieta bogata w witaminę B3 powoduje poprawę samopoczucia, zmniejsza częstotliwość występowania migreny oraz obniża stres i napięcie. Niacyna działa neuroprotekcyjnie – minimalizuje ryzyko występowania udaru, stwardnienia rozsianego oraz choroby Alzheimera. Chroni ona komórki nerwowe przed obumieraniem na skutek niedotlenienia i zmniejsza nacieki w mózgu. Witamina D3 stanowi nieocenioną pomoc w terapii trądziku poprzez neutralizację stanów zapalnych. Regularna suplementacja niacyny wpływa na widoczną poprawę kondycji cery.
Czy witamina B3 występuje w jedzeniu?
Ludzki organizm może pozyskiwać niacynę z tryptofanu, jednak do wytworzenia jednej cząsteczki witaminy B3 należy zużyć aż 60 cząsteczek tego aminokwasu. Z tego powodu należy zadbać o dostarczenie niacyny z zewnątrz, na przykład poprzez spożywanie:
- mięsa,
- ryb i owoców morza,
- roślin strączkowych oraz warzyw,
- orzeszków ziemnych i nasion słonecznika,
- produktów pełnoziarnistych.
Nie zawsze zdrowa i zbilansowana dieta będzie wystarczającym źródłem niacyny, dlatego warto sięgnąć po odpowiednią suplementację. Sprawdzone produkty z witaminą B3 znajdziesz w sklepie MyBionic.
Czym grozi niedobór witaminy B3?
Zbyt niski poziom niacyny objawia się zmęczeniem, utratą apetytu oraz wahaniami nastroju. Poważna awitaminoza może prowadzić do groźnej choroby, zwanej pelagrą. Schorzenie wywołuje dolegliwości ze strony skóry, układu pokarmowego oraz nerwowego. Chory cierpi na jadłowstręt, wymioty, biegunkę, rany skórne przypominające pęcherze, demencję dezorientację i apatię. Pelagra w poważnym stadium stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego należy zadbać o odpowiedni poziom witaminy B3, zanim wystąpią niepokojące dolegliwości.
Komentarze