Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:09
Reklama Filplast

Zdrowa skóra i układ nerwowy. Dlaczego warto regularnie przyjmować witaminę B3?

Witamina B3, nazywana też niacyną, to związek, bez którego nie mógłby zachodzić żaden etap procesu metabolizmu. Bierze ona udział w ponad 300 reakcjach biochemicznych, dlatego jej niedobór zazwyczaj wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Niacyna nadzoruje odpowiednią pracę układu nerwowego, skóry i innych narządów – poznaj korzyści wynikające z suplementacji tego związku.
Zdrowa skóra i układ nerwowy. Dlaczego warto regularnie przyjmować witaminę B3?

Właściwości i zastosowanie witaminy B3

Wśród witamin z grupy B, to właśnie niacyna jest najbardziej potrzebna człowiekowi – tak uważają naukowcy. Jej wpływ na funkcjonowanie układów i narządów jest bardzo rozległy. Witamina B3 może łączyć i rozkładać kwasy tłuszczowe, węglowodany oraz aminokwasy. Niacyna bierze udział w reakcjach enzymatycznych zachodzących podczas przemiany materii oraz znajduje się w mitochondriach, gdzie wytwarzana jest energia. Dzięki niej czerwone ciałka krwi mogą się odpowiednio rozwijać, a komórki nerwowe zyskują odpowiednią ochronę. Niacyna jest wykorzystywana m.in. w profilaktyce miażdżycy. Dobroczynny związek ma także doskonały wpływ na poprawę kondycji włosów i paznokci.

Suplementy z niacyną dla zdrowia skóry i układu nerwowego

Witamina B3 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie obwodowego układu nerwowego oraz mózgu. Badania przeprowadzone przez naukowców potwierdzają, że niacyna pomaga w leczeniu depresji oraz nerwicy. Dieta bogata w witaminę B3 powoduje poprawę samopoczucia, zmniejsza częstotliwość występowania migreny oraz obniża stres i napięcie. Niacyna działa neuroprotekcyjnie – minimalizuje ryzyko występowania udaru, stwardnienia rozsianego oraz choroby Alzheimera. Chroni ona komórki nerwowe przed obumieraniem na skutek niedotlenienia i zmniejsza nacieki w mózgu. Witamina D3 stanowi nieocenioną pomoc w terapii trądziku poprzez neutralizację stanów zapalnych. Regularna suplementacja niacyny wpływa na widoczną poprawę kondycji cery.

Czy witamina B3 występuje w jedzeniu?

Ludzki organizm może pozyskiwać niacynę z tryptofanu, jednak do wytworzenia jednej cząsteczki witaminy B3 należy zużyć aż 60 cząsteczek tego aminokwasu. Z tego powodu należy zadbać o dostarczenie niacyny z zewnątrz, na przykład poprzez spożywanie:

  • mięsa,
  • ryb i owoców morza,
  • roślin strączkowych oraz warzyw,
  • orzeszków ziemnych i nasion słonecznika,
  • produktów pełnoziarnistych.

Nie zawsze zdrowa i zbilansowana dieta będzie wystarczającym źródłem niacyny, dlatego warto sięgnąć po odpowiednią suplementację. Sprawdzone produkty z witaminą B3 znajdziesz w sklepie MyBionic.

Czym grozi niedobór witaminy B3?

Zbyt niski poziom niacyny objawia się zmęczeniem, utratą apetytu oraz wahaniami nastroju. Poważna awitaminoza może prowadzić do groźnej choroby, zwanej pelagrą. Schorzenie wywołuje dolegliwości ze strony skóry, układu pokarmowego oraz nerwowego. Chory cierpi na jadłowstręt, wymioty, biegunkę, rany skórne przypominające pęcherze, demencję dezorientację i apatię. Pelagra w poważnym stadium stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego należy zadbać o odpowiedni poziom witaminy B3, zanim wystąpią niepokojące dolegliwości.


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama