Staw może być gotowy za kilka miesięcy
Prace przy odtworzeniu zdegradowanego stawu w Starym Ujeździe rozpoczęły się dwa lata temu, w lutym 2021 roku. Zgodnie z początkowymi założeniami, miały zostać zrealizowane do końca 2021 roku. Tak się nie stało, a inwestycja ciągnie się do dziś. Jednym z powodów było zerwanie umowy z pierwszym wykonawcą.
- Rozwiązaliśmy ją po roku od rozpoczęcia inwestycji - mówi burmistrz Hubert Ibrom. - Wykonawca zrealizował sporą część prac, w tym między innymi uporządkował teren, wywiózł zalegające tam odpady, ukształtował brzegi i groblę stawu, jednak wykonał je nierzetelnie, dlatego podjęliśmy decyzję o niekontynuowaniu współpracy.
Władze gminy zleciły inwentaryzację prac, która miała zweryfikować rzeczywisty stan inwestycji, a potem ogłosiły przetarg na jej dokończenie. Od lipca 2022 roku zadaniem zajmuje się firma Anw z Goczałkowic-Zdroju.
- Naprawiono wszystkie elementy, które zostały wadliwie wykonane, ukształtowano i ubezpieczono brzegi, wykonano przepusty i rowy odwadniające - wymienia burmistrz. - Obecnie jesteśmy na jednym z ostatnich etapów, zakładającym wykonanie prac wykończeniowych.
Wokół stawu pojawią się ścieżki pieszo-rowerowe, infrastruktura przeznaczona do organizacji ognisk, budki lęgowe dla ptaków, w tym dla kaczek i łabędzi, stolik do gry w szachy, dwa drewniane mostki, ławki z oparciami i bez, stoły, a także zieleń.
Zamontowane zostaną również tablice edukacyjne, informujące o roślinach i zwierzętach występujących na terenie stawu, jak i terenach do niego przyległych. Początkowo miało być ich piętnaście, ale zmniejszono ich liczbę do pięciu. Zrezygnowano też z budowy drewnianej wiaty.
- To trudna i skomplikowana inwestycja, ale zbliżamy się do tego, żeby ją zakończyć - mówi burmistrz. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy odbudowanym stawem i nowym terenem rekreacyjnym będą mogli cieszyć się latem tego roku.
Zadanie jest realizowane w ramach projektu "Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej gminy Kędzierzyn-Koźle, gminy Ujazd oraz Nadleśnictwa Kędzierzyn-Koźle". Jego koszt na początku miał wynieść ponad 2 mln zł, teraz wzrósł niemal dwukrotnie. Na dokończenie inwestycji pozyskano dodatkowe dofinansowanie.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze