Aleje czereśniowe wokół Góry św. Anny zakwitły
Aleje czereśniowe są szczególnym elementem krajobrazu wokół Góry św. Anny. Swoim urokiem zachwycają szczególnie wiosną, gdy gałęzie drzew pokrywają się białymi kwiatami.
Kwitnące czereśnie każdego roku przyciągają okolicznych mieszkańców, a także tłumy turystów. I nic w tym dziwnego, bo tak malowniczy widok jest dość ulotny.
Najsłynniejszą i najczęściej odwiedzaną aleją czereśniową jest ta, która znajduje się przy drodze prowadzącej z Leśnicy na Górę św. Anny. Rosnące przy niej drzewa są wiekowe i narażone na obumieranie.
Dlatego też dwa lata temu gmina Leśnica zainicjowała projekt ''Ratujemy aleje czereśniowe", polegający na akcji sadzenia i uzupełniania czereśni właśnie przy alei między Leśnicą a Górą św. Anny. Każdy chętny mógł "zaadoptować" czereśnię, zostając jej fundatorem. Wspólnymi siłami, przy zaangażowaniu wielu osób, organizacji i instytucji udało się obsadzić wszystkie wolne miejsca.
- Zainteresowanie "adopcją" drzewa było tak duże, że wszystkie wolne miejsca zapełniliśmy w przeciągu półtora roku - mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy. - Od początku trwania projektu w miejscu starych, uschniętych drzew posadziliśmy łącznie 80 nowych, młodych drzew czereśniowych. Dzięki temu aleja, którą od ponad stu lat odwiedzają podróżujący i pielgrzymujący na Górę św. Anny, nie zniknie z naszego krajobrazu.
Z powodu braku wolnych miejsc, obecnie nie są przyjmowane wnioski o "adopcję" i nasadzenie czereśni. To nie oznacza jednak, że akcja się kończy.
- Została ona czasowo wstrzymana - zaznacza burmistrz Leśnicy. - Życie w przyrodzie toczy się dalej i gdy w przyszłości pojawią się kolejne wolne miejsca, zajmiemy się ich uzupełnieniem.
Widokiem kwitnących alei czereśniowych będzie można cieszyć się co najmniej przez tydzień. Warto wybrać się w okolice Góry św. Anny i z bliska przyjrzeć tej niesamowitej, naturalnej atrakcji. Warto zaznaczyć, że aleje można podziwiać też w rejonie Wysokiej, Ligoty Dolnej czy Ligoty Górnej.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze