Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 09:11
Reklama Filplast

Małgorzata Mateja ze Staniszcz Małych kultywuje tradycje opolskiej kroszonki

Małgorzata Mateja ze Staniszcz Małych kultywuje tradycje opolskiej kroszonki, tworząc na nich urokliwe kwiatowe i roślinne wzory. Przenosi je na wydmuszki oraz na porcelanę, którą niegdyś tworzyła w opolskiej Cepelii. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nominowało ją do tytułu "Mistrza Tradycji".
Małgorzata Mateja ze Staniszcz Małych kultywuje tradycje opolskiej kroszonki
Małgorzata Mateja ze Staniszcz Małych

Autor: archiwum prywatne

Dawniej w każdym domu robiło się kroszonki

Małgorzata Mateja to dziś uznana artystka ludowa, ale kroszonki fascynują ją od dzieciństwa. - To tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie - mówi na wstępie. - Dawniej kroszonki nie były co prawda tak piękne i wypracowane jak dzisiaj. Pamiętam, jak w dzieciństwie przed Wielkanocą przychodziliśmy ze szkoły i całą rodziną ozdabialiśmy jajka. Nie wyobrażam sobie, aby w tamtych czasach w jakimś domu nie robiło się kroszonek.

Wspomina również, że w domach odbywały się konkurencje o "ładniej wydrapane jajko". Aby stworzyć kroszonki, które będą wystawione na konkurs lub jarmark, trzeba zacząć je zdobić już na przełomie września i października.

- Pracuję metodą rytowniczą -tłumaczy. - Polega to na wcześniejszym ufarbowaniu jajka, a następnie tworzeniu wzorów. Kiedyś robiliśmy je na ugotowanych jajkach, teraz pracujemy na wydmuszkach, ponieważ takie nie ulegają naturalnemu rozkładowi. Można je przechowywać nawet przez kilkadziesiąt lat.

Twórczyni chętnie dzieli się wiedzą

Małgorzata Mateja co roku zdradza tajniki kroszonkarstwa na bezpłatnych warsztatach w Bierkowicach pod Opolem.

- Tradycja zdobienia jaj przepadła kilka lat temu, na szczęście, wpisanie wzoru kroszonkarskiego na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego sprawiło, że zainteresowanie powróciło - cieszy się Małgorzata Mateja.

Na swoich wydmuszkach zawsze tworzy motywy roślinne związane z łąką, polem i kwiatami. Inspiracje czerpała przed laty z firan i obrusów o pięknych koronkowych wzorach.

- Każdy, kto tworzy wydmuszki, po pewnym czasie ma w swoich rękach już zakodowany wzór, którego się trzyma - tłumaczy.

Wykonanie jednej kroszonki zajmuje od półtorej do trzech godzin.

- Wzory wykonywane na kroszonkach i porcelanie są do siebie podobne - mówi pani Małgorzata. - Na porcelanę przenosimy je za pomocą stalówki. Następnie wypalane są w 800 stopniach, co zapewnia trwałość wzorów.

Dzieła pani Małgorzaty zobaczymy m.in. na całorocznej wystawie w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Sezonowo wystawiane są także w domach kultury na terenie całego województwa. Artystka ludowa podczas Dożynek Prezydenckich kilkukrotnie spotkała się z parą prezydencką, której wręczyła upominek w postaci pięknie zdobionej kroszonki.

Pani Małgorzata bierze udział jedynie w konkursach bierkowickich. Obecnie jest nominowana do tytułu "Mistrza Tradycji". Natomiast na jarmarki i kiermasze artystka jeździ po całej Polsce i Europie.

- Byłam kilkukrotnie we Francji oraz w miastach partnerskich Opola - wylicza. - Uczestniczyłam w imprezach we Włoszech, na Korsyce, czy w Hiszpanii.

Małgorzata Mateja jest przede wszystkim dumna z tego, że jej prace zdobyły uznanie w kraju. Otrzymała za nie m.in. nagrodę marszałka oraz nagrodę ministra kultury.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
ReklamaHospicjum2022
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Tyle tekstu, a najważniejszego nie ma. Które przejścia?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwa przejścia dla pieszych w gminie Zawadzkie zostaną doświetlone J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga,dodam tylko do pani artykułu że mowa o budowie pierwszego w gminie pasywnego oddziału przedszkolnego połączonego z przebudową szkoły podstawowej Staniszcze Wielkie-Kolonowskie 3 znajdującej się na obszarze Fosowskiego.Data dodania komentarza: 12.02.2025, 07:13Źródło komentarza: Takiego obiektu w gminie Kolonowskie jeszcze nie ma. Powstanie pasywne przedszkole S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Czy wy też macie wrażenie, jakbyśmy słuchali rozmowy dzieciaków w przedszkolu? NIK mówi: - fałszowaliście dokumenty, źle pilnowaliście roboty. Na to ZDW odpowiada: - NIK pozytywnie ocenił nasze postępowanie, a cała inwestycja poszła zgodnie z projektem. Według mnie jeden z tych gości łże w żywe oczy, albo przedstawiciel NIK (niewymieniony w artykule), albo p. Horaczuk. Kogo obstawiacie?Data dodania komentarza: 4.02.2025, 08:47Źródło komentarza: Remont drogi Zawadzkie-Żędowice trafił do prokuratury. Wykryto nieprawidłowości
Reklama