Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 05:42
Reklama Filplast

Małgorzata Mateja ze Staniszcz Małych kultywuje tradycje opolskiej kroszonki

Małgorzata Mateja ze Staniszcz Małych kultywuje tradycje opolskiej kroszonki, tworząc na nich urokliwe kwiatowe i roślinne wzory. Przenosi je na wydmuszki oraz na porcelanę, którą niegdyś tworzyła w opolskiej Cepelii. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nominowało ją do tytułu "Mistrza Tradycji".
Małgorzata Mateja ze Staniszcz Małych kultywuje tradycje opolskiej kroszonki
Małgorzata Mateja ze Staniszcz Małych

Autor: archiwum prywatne

Dawniej w każdym domu robiło się kroszonki

Małgorzata Mateja to dziś uznana artystka ludowa, ale kroszonki fascynują ją od dzieciństwa. - To tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie - mówi na wstępie. - Dawniej kroszonki nie były co prawda tak piękne i wypracowane jak dzisiaj. Pamiętam, jak w dzieciństwie przed Wielkanocą przychodziliśmy ze szkoły i całą rodziną ozdabialiśmy jajka. Nie wyobrażam sobie, aby w tamtych czasach w jakimś domu nie robiło się kroszonek.

Wspomina również, że w domach odbywały się konkurencje o "ładniej wydrapane jajko". Aby stworzyć kroszonki, które będą wystawione na konkurs lub jarmark, trzeba zacząć je zdobić już na przełomie września i października.

- Pracuję metodą rytowniczą -tłumaczy. - Polega to na wcześniejszym ufarbowaniu jajka, a następnie tworzeniu wzorów. Kiedyś robiliśmy je na ugotowanych jajkach, teraz pracujemy na wydmuszkach, ponieważ takie nie ulegają naturalnemu rozkładowi. Można je przechowywać nawet przez kilkadziesiąt lat.

Twórczyni chętnie dzieli się wiedzą

Małgorzata Mateja co roku zdradza tajniki kroszonkarstwa na bezpłatnych warsztatach w Bierkowicach pod Opolem.

- Tradycja zdobienia jaj przepadła kilka lat temu, na szczęście, wpisanie wzoru kroszonkarskiego na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego sprawiło, że zainteresowanie powróciło - cieszy się Małgorzata Mateja.

Na swoich wydmuszkach zawsze tworzy motywy roślinne związane z łąką, polem i kwiatami. Inspiracje czerpała przed laty z firan i obrusów o pięknych koronkowych wzorach.

- Każdy, kto tworzy wydmuszki, po pewnym czasie ma w swoich rękach już zakodowany wzór, którego się trzyma - tłumaczy.

Wykonanie jednej kroszonki zajmuje od półtorej do trzech godzin.

- Wzory wykonywane na kroszonkach i porcelanie są do siebie podobne - mówi pani Małgorzata. - Na porcelanę przenosimy je za pomocą stalówki. Następnie wypalane są w 800 stopniach, co zapewnia trwałość wzorów.

Dzieła pani Małgorzaty zobaczymy m.in. na całorocznej wystawie w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Sezonowo wystawiane są także w domach kultury na terenie całego województwa. Artystka ludowa podczas Dożynek Prezydenckich kilkukrotnie spotkała się z parą prezydencką, której wręczyła upominek w postaci pięknie zdobionej kroszonki.

Pani Małgorzata bierze udział jedynie w konkursach bierkowickich. Obecnie jest nominowana do tytułu "Mistrza Tradycji". Natomiast na jarmarki i kiermasze artystka jeździ po całej Polsce i Europie.

- Byłam kilkukrotnie we Francji oraz w miastach partnerskich Opola - wylicza. - Uczestniczyłam w imprezach we Włoszech, na Korsyce, czy w Hiszpanii.

Małgorzata Mateja jest przede wszystkim dumna z tego, że jej prace zdobyły uznanie w kraju. Otrzymała za nie m.in. nagrodę marszałka oraz nagrodę ministra kultury.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
S Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Apropo drogi do/od ronda to w koncu powinni cos zrobic z odcinkiem od ronda przez zakret w kierunku Kolonowskiego bo strach tam jeździć. Sensownie poszerzenie by sie przydało oraz pobocza, bo jak pociag jedzie to katastrofa jest. Mimo iż jest zator niewielki to jest niebeziecznie.Data dodania komentarza: 4.09.2024, 17:02Źródło komentarza: Kontenerów na drodze wojewódzkiej 426 pilnują kamery. Czy odstraszą śmieciarzy? S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Pan Arkadiusz umywa ręce, bo śmieci to nie jego kompetencje, jednak mija już drugi miesiąc, jak położono nowy asfalt na drogę (też wojewódzką) w Zawadzkiem przy rondzie, ale od tego czasu nie było komu wymalować nowych linii, a to już w kompetencjach jest jak najbardziej, i kierowcy muszą jeździć na "czuja". Czy tutaj ZDW także "szuka różnego rodzaju rozwiązań", a jeśli ich nie znajdzie, to będzie musiał linie usunąć?Data dodania komentarza: 3.09.2024, 12:26Źródło komentarza: Kontenerów na drodze wojewódzkiej 426 pilnują kamery. Czy odstraszą śmieciarzy? J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Dom seniora Tiliam w staniszczach powinni nazywać Szkoła Podstawowa Staniszcze Wielkie- Tiliam.Ha Ha.Data dodania komentarza: 30.08.2024, 13:38Źródło komentarza: Przez rok będzie gorzej, żeby potem było lepiej J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Tak mam ewidentny problem że szkoła na terenie Fosowskiego nazywa się Staniszcze Wielkie.I co w tym niezrozumiałego? Dlaczego szkoła na terenie Fosowskiego nazywa się szkoła Staniszcze Wielkie.Jakie studia trzeba skończyć żeby wpaść na taki pomysł i tak ją nazwać.Szkoła podstawowa w staniszczach została przecież zlikwidowana i postawiono dom seniora.Data dodania komentarza: 30.08.2024, 13:28Źródło komentarza: Przez rok będzie gorzej, żeby potem było lepiej S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Jan ma rację. Przedszkole w Fosowskiem powinno się nazywać Przedszkole w Fosowskiem. Co w tym niezrozumiałego?Data dodania komentarza: 29.08.2024, 15:52Źródło komentarza: Przez rok będzie gorzej, żeby potem było lepiej A Autor komentarza: Czytelnik#zawszeWielkieTreść komentarza: Widze, że pan Jan ma ewidentny problem z tym, że szkoła ma w nazwie Staniszcze Wielkie. Co tak Pana boli??Data dodania komentarza: 28.08.2024, 15:04Źródło komentarza: Przez rok będzie gorzej, żeby potem było lepiej
Reklama