Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 11:58
Reklama UMWO Opolska Karta Rodziny i Seniora

Ujazd ma bogatą historię. Jakie ciekawostki skrywają ważne punkty miasta?

Ponad cztery lata trwały badania wzgórza zamkowego, kościoła parafialnego i fortyfikacji miejskich w Ujeździe. Zwieńczyło je sympozjum naukowe, na którym przedstawiono ich efekty. Okazuje się, że odkryto wiele ciekawostek.
Ujazd ma bogatą historię. Jakie ciekawostki skrywają ważne punkty miasta?
Ponad cztery lata trwały badania wzgórza zamkowego, kościoła parafialnego i fortyfikacji miejskich w Ujeździe

Autor: PL

Prace naukowo-badawcze w Ujeździe. Co odkryto?

Badania wzgórza zamkowego, kościoła parafialnego i fortyfikacji miejskich w Ujeździe zainicjowało Stowarzyszenie Miłośników Ujazdu "Miasto z historią" na czele z Dariuszem Ciapą, lokalnym historykiem. Do współpracy zaproszono między innymi dr Adama Szynkiewicza, naukowca z dziedziny geologii, który przeprowadził badania geofizyczne, a także dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską, archeolog, która odpowiadała za badania archeologiczne. 

- Ujazd jest niewielkim miastem, ale z ogromnym potencjałem historycznym, z czego możemy być dumni - mówi Dariusz Ciapa, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu "Miasto z historią". - Odkrywając przeszłość, możemy spojrzeć na to, jak dawniej wyglądało i zmieniało się życie, a także czym się charakteryzowało, czyli na to, co nas kształtuje i buduje naszą tożsamość. 

Ujazd lokowano w 1223 roku, w tym roku obchodzi 800-lecie nadania praw miejskich i jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwszym wójtem był Walter z Nysy. Jednak pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1155 roku, pojawiły się w bulli papieża Hadriana IV. To oznacza, że istniała ona co najmniej wiek wcześniej, zanim osadzono miasto. 

Badania geofizyczne pokazały, że kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe, także istniał dużo wcześniej, niż podają źródła. Zgodnie z nimi, świątynia pochodzi z 1613 roku. Badacze ustalili, że w jej wnętrzu znajduje ściana z cegłami romańskimi. To pozwoliło stwierdzić, że pochodzi ona nie z XVII wieku, a z XIII wieku. Dawniej kościół był też otoczony murem obronnym.

W obrębie świątyni prowadzono również badania archeologiczne. Potwierdzono, że znajdowało się przy nim cmentarzysko, mające układ rzędowy. Ujawniono 8 mogił, które były orientowane w kierunku ołtarza.

- Odkryliśmy grób, w którym spoczywają trzy osoby, dwie dorosłe i jedno dziecko - mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska. - Pochowane zostały one w jednym czasie, co oznacza, że mogły zginąć w wyniku jakiegoś nieszczęścia. W obrębie znaleźliśmy elementy drewna i gwoździe, co pozwala podejrzewać, że były pochowane w jednej większej trumnie. To zdarza się bardzo rzadko, bo zazwyczaj, gdy umiera więcej osób w jedynym czasie, zmarli wkładani są do jamy grobowej, bez trumny. 

Odkryto również inny szkielet.

- Nie posiadał on kończyn dolnych, ale czytelne było coś innego - mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska. - W dłoni zmarłego znajdowały się monety. Początkowo myśleliśmy, że są to dwie monety, a proces konserwacji pokazał, że było ich o wiele więcej. To symbol obolu zmarłych, czyli zapłaty za wejście do bramy do zaświatów. Z kolei przy innym pochówku znaleźliśmy medalion, który obecnie jest w bardzo złym stanie i podlega konserwacji. 

Te i inne ciekawostki można było usłyszeć podczas sympozjum naukowego, które zorganizowano w piątek, 10 lutego, z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu "Miasto z historią". Był to jeden z punktów obchodów jubileuszu 800-lecia Ujazdu.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!



Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaWFOŚ
ReklamaHelios
ReklamaRe-gat
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bezpieczniej,przecież gmina kolonowskie to najbezpieczniejsza gmina w powiecie strzeleckim.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:12Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej J Autor komentarza: AntyloloTreść komentarza: Lolo! Czy Ty w każdym działaniu widzisz rękę "niemieckiego rewizjonisty " i "rewanżysty?Wyluzuj i nie prowokuj...Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:29Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne A Autor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Jak to pięknie i wspaniale, że lokalna gazeta podjęła się tematu wokół problematyki RODO. Bez znaczenia, że w artykule sponsorowanym. Ochrona naszych danych osobowych dotyczy każdego z nas. Polecam się jako źródło informacji i udokumentowanych przykładów z autopsji w jaki to sposób były i są do nadal nielegalnie przetwarzane moje dane osobowe w tym dane szczególnej kategorii do realizacji płytkich, osobisto - emocjonalnych celów w poważnych lokalnych instytucjach. Uprzedzając ewentualne zarzuty ...Tak! -Świadomie publicznie podaję należący do mnie adres e-mail jako podpis do tego komentarza i wyrażam zgodę na nawiązanie za jego pośrednictwem kontaktu ze mną w zakresie stanowiącym treść komentarza.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Jak zapewnić zgodność z RODO podczas niszczenia dokumentów? S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Jakież to proste - 6 tysięcy i będzie bezpieczniej! Serio?Data dodania komentarza: 13.09.2024, 14:34Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej T Autor komentarza: RossiTreść komentarza: Do sop. Faktycznie ludzie często tam przejeżdżają na czerwonym ,jednak trzeba może się zastanowić nad powodem? Otóż skrzyżowanie jest mocno zakorkowane. Jest duży ruch na lewoskręcie z Krakowskiej na Stawową. I tu jest pies pogrzebany ,bo lewoskręt trwa tylko chwilę ,czasem przejedzie tylko jedna ciężarówka. Nie wiem co robią urzędnicy? Miałem to zgłosić ,ale dałem sobie spokój ,bo wiem ,że i tak w nosie to mają ,wiem bo już inna sytuację raz zgłaszałem.Data dodania komentarza: 11.09.2024, 09:42Źródło komentarza: Zderzenie dwóch ciężarówek w Strzelcach Opolskich. Jedna z nich przewoziła butle z gazem S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Przyjechali gonić Bobra. Ale zanim go pogonili, najpierw wjechali autami do lasu. Dziesiątkami aut. Takie to dzisiaj czasy - żeby pobiegać, potrzebne jest auto. Tak dziś wygląda "bieganie i aktywny wypoczynek na łonie natury".Data dodania komentarza: 10.09.2024, 14:20Źródło komentarza: Po pięciu latach powrócili, by gonić bobra. Za nami ósmy Cross Doliny Małej Panwi
Reklama