Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 lutego 2025 20:44
Reklama Filplast

Ujazd ma bogatą historię. Jakie ciekawostki skrywają ważne punkty miasta?

Ponad cztery lata trwały badania wzgórza zamkowego, kościoła parafialnego i fortyfikacji miejskich w Ujeździe. Zwieńczyło je sympozjum naukowe, na którym przedstawiono ich efekty. Okazuje się, że odkryto wiele ciekawostek.
Ujazd ma bogatą historię. Jakie ciekawostki skrywają ważne punkty miasta?
Ponad cztery lata trwały badania wzgórza zamkowego, kościoła parafialnego i fortyfikacji miejskich w Ujeździe

Autor: PL

Prace naukowo-badawcze w Ujeździe. Co odkryto?

Badania wzgórza zamkowego, kościoła parafialnego i fortyfikacji miejskich w Ujeździe zainicjowało Stowarzyszenie Miłośników Ujazdu "Miasto z historią" na czele z Dariuszem Ciapą, lokalnym historykiem. Do współpracy zaproszono między innymi dr Adama Szynkiewicza, naukowca z dziedziny geologii, który przeprowadził badania geofizyczne, a także dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską, archeolog, która odpowiadała za badania archeologiczne. 

- Ujazd jest niewielkim miastem, ale z ogromnym potencjałem historycznym, z czego możemy być dumni - mówi Dariusz Ciapa, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu "Miasto z historią". - Odkrywając przeszłość, możemy spojrzeć na to, jak dawniej wyglądało i zmieniało się życie, a także czym się charakteryzowało, czyli na to, co nas kształtuje i buduje naszą tożsamość. 

Ujazd lokowano w 1223 roku, w tym roku obchodzi 800-lecie nadania praw miejskich i jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwszym wójtem był Walter z Nysy. Jednak pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1155 roku, pojawiły się w bulli papieża Hadriana IV. To oznacza, że istniała ona co najmniej wiek wcześniej, zanim osadzono miasto. 

Badania geofizyczne pokazały, że kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe, także istniał dużo wcześniej, niż podają źródła. Zgodnie z nimi, świątynia pochodzi z 1613 roku. Badacze ustalili, że w jej wnętrzu znajduje ściana z cegłami romańskimi. To pozwoliło stwierdzić, że pochodzi ona nie z XVII wieku, a z XIII wieku. Dawniej kościół był też otoczony murem obronnym.

W obrębie świątyni prowadzono również badania archeologiczne. Potwierdzono, że znajdowało się przy nim cmentarzysko, mające układ rzędowy. Ujawniono 8 mogił, które były orientowane w kierunku ołtarza.

- Odkryliśmy grób, w którym spoczywają trzy osoby, dwie dorosłe i jedno dziecko - mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska. - Pochowane zostały one w jednym czasie, co oznacza, że mogły zginąć w wyniku jakiegoś nieszczęścia. W obrębie znaleźliśmy elementy drewna i gwoździe, co pozwala podejrzewać, że były pochowane w jednej większej trumnie. To zdarza się bardzo rzadko, bo zazwyczaj, gdy umiera więcej osób w jedynym czasie, zmarli wkładani są do jamy grobowej, bez trumny. 

Odkryto również inny szkielet.

- Nie posiadał on kończyn dolnych, ale czytelne było coś innego - mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska. - W dłoni zmarłego znajdowały się monety. Początkowo myśleliśmy, że są to dwie monety, a proces konserwacji pokazał, że było ich o wiele więcej. To symbol obolu zmarłych, czyli zapłaty za wejście do bramy do zaświatów. Z kolei przy innym pochówku znaleźliśmy medalion, który obecnie jest w bardzo złym stanie i podlega konserwacji. 

Te i inne ciekawostki można było usłyszeć podczas sympozjum naukowego, które zorganizowano w piątek, 10 lutego, z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu "Miasto z historią". Był to jeden z punktów obchodów jubileuszu 800-lecia Ujazdu.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bardzo ciekawy artykułData dodania komentarza: 27.01.2025, 13:00Źródło komentarza: Jak Guziakiewicz odbudował mosty w Fosowskiem wysadzone w 1945 roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Pani Baryga ma dobrą orientację w regionie.Data dodania komentarza: 25.01.2025, 21:21Źródło komentarza: Czarny punkt na mapie miasta. "Nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje" J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Czarny punkt na mapie miasta.A gdzie to miasto?Skrzyżowanie Staniszcze-Myślina jakie to miasto?Data dodania komentarza: 23.01.2025, 18:29Źródło komentarza: Czarny punkt na mapie miasta. "Nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje" J Autor komentarza: Jerzy S.Treść komentarza: Dziękuję Redakcji za szybką reakcję i sprostowanie odnośnie do liczby mieszkańców Gąsiorowic jacy podpisali petycję do władz gminy w sprawie rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Jerzy S.Data dodania komentarza: 23.01.2025, 14:52Źródło komentarza: Kanalizacja ma się doczekać realizacji. Ale nie wiadomo kiedy J Autor komentarza: Jerzy SkrzypczykTreść komentarza: Pani Redaktor! Pod petycją w sprawie kanalizacji podpisało się nie 9 lecz 79 osób - mieszkańców Gąsiorowic. Podpisy zebrano zaledwie w ciągu kilku godzin. Rację w zupełności ma radny Mateusz Stróżyk twierdząc, że wątek dokończenia kanalizacji w Gąsiorowicach podnoszony był na każdym zebraniu sołectwa począwszy od 2012 roku. Imputowanie więc przez kogokolwiek mieszkańcom milczenia w tej sprawie przez wiele lat wydaje się niestosowne. W razie potrzeby służę datami zebrań i nazwiskami osób wypowiadających się na nich w tym temacie. Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że bardzo dobre wrażenie wywarła na zainteresowanych mieszkańcach rzeczowa reakcja na petycję w postaci roboczego spotkania z nimi radnych (w tym przewodniczącej stosownej komisji i przewodniczącego rady gminy) oraz wójta gminy co miało miejsce w godzinach popołudniowych 6 listopada 2024 roku. Jerzy Skrzypczyk.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 11:39Źródło komentarza: Kanalizacja ma się doczekać realizacji. Ale nie wiadomo kiedy J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Publiczna Szkoła Podstawowa Staniszcze Wielkie-Kolonowskie 3 mieszcząca się na terenie Fosowskiego.Hallo,hallo tu Ziemia.To jakaś mobilna szkoła?Data dodania komentarza: 15.01.2025, 06:17Źródło komentarza: Budżet gminy Kolonowskie na 2025 rok. Będą inwestycje za prawie 15 mln zł
Reklama