Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:45
Reklama Filplast

Rozgrzewka - kluczowy element każdego treningu. Co warto o niej wiedzieć?

Uprawianie aktywności fizycznej przynosi wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Regularne wykonywanie ćwiczeń zapobiega rozwijaniu się chorób cywilizacyjnych, a dodatkowo pozytywnie wpływa na wygląd i proporcje sylwetki. Kluczowym elementem każdego treningu, dzięki któremu cały aparat ruchowy jest odpowiednio przygotowany do wykonywania ćwiczeń, jest rozgrzewka. Co warto o niej wiedzieć?
Rozgrzewka - kluczowy element każdego treningu. Co warto o niej wiedzieć?

Co warto wiedzieć o rozgrzewce?

Coraz większa część społeczeństwa regularnie uprawia sport. Wykonywanie ćwiczeń korzystnie wpływa na wygląd ciała, a ponadto chroni organizm przed rozwijaniem się chorób o charakterze cywilizacyjnym takich jak otyłość, cukrzyca czy zaburzenia na tle psychicznym. Przed przystąpieniem do dowolnego treningu należy pamiętać o jego kluczowej części, czyli rozgrzewce. To tak samo istotny element każdej aktywności, jak zasadnicze ćwiczenia. Omijanie rozgrzewki może mieć negatywny wpływ zarówno na wydolność organizmu, jak i na sam przebieg treningu.

Podczas rozgrzewki ciało, zwłaszcza aparat mięśniowy i stawowy, przygotowuje się do intensywnego wysiłku. Serce zaczyna uderzać szybciej, co umożliwia przepompowywanie większej ilości krwi w ciele w trakcie treningu. Taka zależność sprawia, że efektywnie rozgrzane mięśnie są w stanie wydajniej pracować i poruszać się. 

Jak wykonywać rozgrzewkę przed treningiem?

Każda rozgrzewka przed właściwą częścią treningu powinna rozpocząć się stopniowym rozgrzaniem oraz rozciągnięciem mięśni. Kolejnym etapem zwykle jest pobudzenie układu krążeniowego oraz oddechowego, czego efektem jest podniesienie poziomu tętna. Wiele trenerów oraz fizjoterapeutów uważa, że nie ma uniwersalnego przepisu na udaną rozgrzewkę, niemniej jednak jej przebieg warto dopasować do:

  • rodzaju i intensywności ćwiczeń właściwych,
  • wieku i kondycji osoby, która wykonuje trening,
  • części ciała, które będą najintensywniej pracowały w trakcie ćwiczeń.

Dobra rozgrzewka nie jest krótsza niż dziesięć minut, a jej przebieg opiera się na wykonywaniu wielostawowych ćwiczeń mobilizacyjnych, o których więcej można przeczytać na: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-mobilizacje. Dobre rozgrzanie ciała daje szansę na usprawnienie przebiegu wybranej aktywności, a także chroni osobę ćwiczącą przed kontuzją.

Zalety rozgrzewki - dlaczego warto rozgrzać ciało przed treningiem?

Rozgrzewkę zwykle stanowi seria ćwiczeń fizycznych, których celem jest przygotowanie ciała osoby ćwiczącej do głównego wysiłku zaplanowanego na trening. Wykonywanie ogólnych ćwiczeń rozgrzewających wpływa na organizm na trzech najważniejszych płaszczyznach, do których należą: układ sercowy i naczyniowy, aparat mięśniowy i szkieletowy, a także układ nerwowy.

Najważniejszymi korzyściami wynikającymi z efektywnego wykonania rozgrzewki są:

  • usprawnienie wentylacji płuc, a tym samym zwiększenie dotlenienia aparatu mięśniowego,
  • uelastycznienie układu stawowego, a także więzadeł obecnych w ciele,
  • poprawienie efektywności funkcjonowania układu nerwowego,
  • aktywacja układu hormonalnego,
  • stymulowanie metabolizmu do lepszego działania,
  • usprawnienie przepływu krwi w ciele i uplastycznienie mięśni.

Regularne uprawianie sportu przynosi wiele korzyści dla organizmu. Wykonywanie treningu dopasowanego do kondycji i wieku osoby ćwiczącej, a także poprzedzenie go rozgrzewką, pozytywnie i długofalowo wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne.


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama