Co warto wiedzieć o rozgrzewce?
Coraz większa część społeczeństwa regularnie uprawia sport. Wykonywanie ćwiczeń korzystnie wpływa na wygląd ciała, a ponadto chroni organizm przed rozwijaniem się chorób o charakterze cywilizacyjnym takich jak otyłość, cukrzyca czy zaburzenia na tle psychicznym. Przed przystąpieniem do dowolnego treningu należy pamiętać o jego kluczowej części, czyli rozgrzewce. To tak samo istotny element każdej aktywności, jak zasadnicze ćwiczenia. Omijanie rozgrzewki może mieć negatywny wpływ zarówno na wydolność organizmu, jak i na sam przebieg treningu.
Podczas rozgrzewki ciało, zwłaszcza aparat mięśniowy i stawowy, przygotowuje się do intensywnego wysiłku. Serce zaczyna uderzać szybciej, co umożliwia przepompowywanie większej ilości krwi w ciele w trakcie treningu. Taka zależność sprawia, że efektywnie rozgrzane mięśnie są w stanie wydajniej pracować i poruszać się.
Jak wykonywać rozgrzewkę przed treningiem?
Każda rozgrzewka przed właściwą częścią treningu powinna rozpocząć się stopniowym rozgrzaniem oraz rozciągnięciem mięśni. Kolejnym etapem zwykle jest pobudzenie układu krążeniowego oraz oddechowego, czego efektem jest podniesienie poziomu tętna. Wiele trenerów oraz fizjoterapeutów uważa, że nie ma uniwersalnego przepisu na udaną rozgrzewkę, niemniej jednak jej przebieg warto dopasować do:
- rodzaju i intensywności ćwiczeń właściwych,
- wieku i kondycji osoby, która wykonuje trening,
- części ciała, które będą najintensywniej pracowały w trakcie ćwiczeń.
Dobra rozgrzewka nie jest krótsza niż dziesięć minut, a jej przebieg opiera się na wykonywaniu wielostawowych ćwiczeń mobilizacyjnych, o których więcej można przeczytać na: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-mobilizacje. Dobre rozgrzanie ciała daje szansę na usprawnienie przebiegu wybranej aktywności, a także chroni osobę ćwiczącą przed kontuzją.
Zalety rozgrzewki - dlaczego warto rozgrzać ciało przed treningiem?
Rozgrzewkę zwykle stanowi seria ćwiczeń fizycznych, których celem jest przygotowanie ciała osoby ćwiczącej do głównego wysiłku zaplanowanego na trening. Wykonywanie ogólnych ćwiczeń rozgrzewających wpływa na organizm na trzech najważniejszych płaszczyznach, do których należą: układ sercowy i naczyniowy, aparat mięśniowy i szkieletowy, a także układ nerwowy.
Najważniejszymi korzyściami wynikającymi z efektywnego wykonania rozgrzewki są:
- usprawnienie wentylacji płuc, a tym samym zwiększenie dotlenienia aparatu mięśniowego,
- uelastycznienie układu stawowego, a także więzadeł obecnych w ciele,
- poprawienie efektywności funkcjonowania układu nerwowego,
- aktywacja układu hormonalnego,
- stymulowanie metabolizmu do lepszego działania,
- usprawnienie przepływu krwi w ciele i uplastycznienie mięśni.
Regularne uprawianie sportu przynosi wiele korzyści dla organizmu. Wykonywanie treningu dopasowanego do kondycji i wieku osoby ćwiczącej, a także poprzedzenie go rozgrzewką, pozytywnie i długofalowo wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne.
Komentarze