Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:15
Reklama Filplast

Strzeleckie samorządy powołały klaster energii. Co to oznacza?

Z końcem grudnia gminy Strzelce Opolskie, Jemielnica, Kolonowskie, Zawadzkie oraz powiat strzelecki podpisały z firmą DOEKO porozumienie o powołaniu Strzeleckiego Klastra Energii. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i zwiększenie efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki, a także poprawa stanu środowiska naturalnego.
Strzeleckie samorządy powołały klaster energii. Co to oznacza?
Strzeleckie samorządy powołały klaster energii.

Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Strzeleckie samorządy stawiają na energię odnawialną

Klaster energii to porozumienie lokalnych podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, magazynowaniem i sprzedażą energii elektrycznej. - To odpowiedź gminy na wyzwania związane z problemami energetycznymi występującymi również na gminnym rynku - wyjaśnia Dariusz Kajstura z Referatu Rozwoju Gminy i Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich. - Formuła klastra umożliwi wypracowanie nowoczesnego modelu zarządzania energią elektryczną, będzie optymalna dla mieszkańców, instytucji i przedsiębiorstw naszej gminy i zapewni zakup energii po cenach niższych niż rynkowe.

Dzięki porozumieniu klastrowemu gmina będzie mogła ubiegać się o pieniądze na inwestycję związane z budową odnawialnych źródeł energii, na przykład paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. 

- Zamierzamy pozyskiwać na ten cel pieniądze zarówno z Krajowego, jak i Regionalnego Programu Operacyjnego, z programu Feniks oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - zapowiada Dariusz Kajstura. - Oprócz inwestowania w panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, planujemy w przyszłości utworzyć spółdzielnię energetyczną.

Spółdzielnia przyszłości

 - Formuła spółdzielni energetycznej jest bardzo korzystna dla mieszkańców - zapewnia Kajstura. - Przewiduje na przykład taką możliwość, żeby nadwyżki energii wyprodukowanej z prywatnych paneli fotowoltaicznych odkupić od mieszkańców i odsprzedać przedsiębiorstwom, które wchodzą w skład porozumienia klastrowego. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że nie będzie tam opłaty dystrybucyjnej, która obowiązuje przy zakupie prądu.

Formuła klastra jest otwarta i daje możliwość przystąpienia do niego przedsiębiorcom, mieszkańcom i instytucjom z terenu gminy, które chcą inwestować w OZE.

Do klastra mogą przystępować i ubiegać się o fundusze zewnętrzne oraz dotacje zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne oraz instytucje. Formuła jest otwarta, ale wiąże się z odpłatnością.

Koordynatorem porozumienia jest firma DOEKO. 

- Szukaliśmy partnera, który ma doświadczenie w realizacji takich programów - wyjaśnia Dariusz Kajstura. - Liczymy, że przedsiębiorcy przystąpią do porozumienia, dzięki któremu uzyskają dostęp do możliwości finansowania i realizacji inwestycji w zakresie chociażby instalacji paneli fotowoltaicznych. Korzyści jest dużo, będzie ich tyle, na ile aktywni będą nasi przedsiębiorcy, mieszkańcy i instytucje - podsumowuje.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama