Radni podjęli decyzję o likwidacji szkoły w Rozmierce
Przypomnijmy, że identyczny projekt uchwały miał być już procedowany pod koniec listopada, jednak po burzliwej dyskusji i wnioskach radnych został wycofany z porządku obrad. Wrócił na sesję 14 grudnia. Projekt uchwały przedstawiła Marzenna Staroszczyk, dyrektor Gminnego Zarządu Obsługi Jednostek w Strzelcach Opolskich. Opowiedziała o rosnących kosztach związanych z oświatą, a także konieczności zmian w Rozmierce. Plan gminy zakłada, że uczniowie z klas 1-3 będą uczyć się właśnie w Rozmierce, a starsi w szkole w Suchej. Zespół działałby pod szyldem placówki w Suchej, a formalnie nie byłoby podstawówki w pierwszej miejscowości. Samorząd szacuje, że reorganizacja przyniosłaby około 1,5 mln zł, głównie z powodu mniejszej liczby nauczycieli.
Zanim radni przystąpili do głosowania, głos zabrał Piotr Koloch, przedstawiciel rady rodziców w Rozmierce. W mocnych słowach mówił o tym, że burmistrz uparcie chce zlikwidować placówkę i że mimo tego, że rodzice sami chcieli dokonać różnych inwestycji w budynku, to gmina się nie zgodziła. Na sali wsparcie dawali mu mieszkańcy, którzy podobnie jak dwa tygodnie wcześniej, przyjechali do ratusza z transparentami.
Głos zabrał także burmistrz Tadeusz Goc, który mówił m.in. o tym, że przez reformy oświatowe gminy zostały postawione w trudnej sytuacji. Zaznaczył, że obowiązkiem gospodarzy jest patrzenie na oświatę całościowo, tak, żeby dzieci miały jak najlepsze warunki. Ważne są jednak również finanse, a głównym argumentem reorganizacji są właśnie oszczędności budżetowe.
Burmistrz kilkukrotnie zaznaczył, że chodzi o finanse (85% kosztów oświaty to są płace). Gmina ma problem, by spiąć budżet.
- Uważam, że pozostawienie w Rozmierce klas 1-3 to duża uczciwość wobec społeczności - mówił Tadeusz Goc.
Radny Marek Zarębski już podczas ostatniej sesji mówił o tym, że ma pomysł na reformę. Chciał, by do tematu wrócić za rok, a w międzyczasie wypracować kompromis. Jego propozycja nie została jednak przyjęta. Jan Chabraszewski wytknął burmistrzowi brak wsłuchiwania się w głosy mieszkańców, a także przypomniał, że w podobny sposób zreformował Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Mieszkaniowych oraz Strzeleckie Wodociągi i Kanalizację (pierwsze zostało wchłonięte przez drugie).
Po blisko godzinnej dyskusji radni przystąpili do głosowania.
Jak głosowali radni?
Za podjęciem uchwały byli Karol Bischoff, Bogusław Farion, Danuta Foryt, Irena Kaczmarek, Antoni Karecki, Agnieszka Knopik, Arnold Kozioł, Pelagia Ochwat, Gabriela Puzik, Henryk Skowronek i Danuta Urbaniak.
Przeciwni byli Jan Chabraszewski, Zofia Habasz, Bernard Kusidło, Bogdan Małycha, Andrzej Porębny, Piotr Pospiszyl, Henryk Siromski i Marek Zarębski.
Od głosu wstrzymali się Tadeusz Koteluk i Henryk Rudner.
To, że uchwała została przyjęta przez radnych, nie oznacza na razie formalnego połączenia szkół. Teraz swoją opinię musi wyrazić jeszcze opolski kurator oświaty, który podczas poprzednich prób reorganizacji blokował je.
Jak będzie tym razem? Sprawę będziemy śledzić.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze