Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 00:54
Reklama Filplast

Umowy o dzieło w ZUS. Co się działo w tym roku w województwie opolskim?

W pierwszych trzech kwartałach tego roku w ZUS zgłoszono niemal 1,3 mln umów o dzieło. Było to o ok. 6,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. To dane krajowe, a co wiemy o umowach o dzieło na Opolszczyźnie?
Umowy o dzieło w ZUS. Co się działo w tym roku w województwie opolskim?

Autor: fot. pixabay

To już dwa lata

Obowiązek zgłaszania umów o dzieło przez płatników składek lub osoby fizyczne został wprowadzony przepisami Tarczy Antykryzysowej i obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Takiej powinności nie mają pracodawcy zawierający umowę o dzieło z własnym pracownikiem. W formularzu RUD (zgłoszenie umowy o dzieło) zgłaszający umowę wpisują dane swoje oraz wykonawcy umowy o dzieło, a także datę rozpoczęcia i zakończenia wykonywania tej umowy oraz jej przedmiot. Na jednym formularzu RUD zamawiający może wpisać maksymalnie 10 umów zawartych z tym samym wykonawcą. 

Dane ZUS wskazują, że w skali kraju w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. przekazano do Zakładu 853,6 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 1,27 mln umów o dzieło. Porównując to do trzech kwartałów 2021 r. jest to wzrost o 8 proc., a liczby zawieranych umów o dzieło o 6,5 proc. W tym roku największa liczba formularzy RUD została złożona we wrześniu – 102,7 tys. Zgłoszenia w tym właśnie miesiącu zawierały informacje o 140,8 tys. umów i zostały przekazane przez 18,9 tys.  podmiotów. Co ciekawe najwyższa liczba podmiotów przekazujących do ZUS formularz RUD daje się zauważyć w ostatnim miesiącu każdego kwartału tj. marcu, czerwcu i wrześniu.

W opolskim najmniej

- W tym roku największy udział wśród zgłaszających umowy o dzieło miało województwo mazowieckie, gdzie zgłoszono 25,25 procent umów, natomiast na drugim biegunie byli zgłaszający umowy o dzieło z województwa opolskiego. Na Opolszczyznę przypadło zaledwie 1,63 procent wszystkich deklaracji w kraju – mówi Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu. 

Analogicznie jak wśród zgłaszających umowy o dzieło, procentowo najwięcej wykonawców umów pochodziło z województwa mazowieckiego. Mieszkało tam 26,9 proc. zgłoszonych wykonawców. Najmniej wykonawców zgłoszono w województwach opolskim – 1,43 proc., lubuskim – 1,49 proc., i podlaskim – 2,17 proc.

Panowie w przewadze

Między styczniem a wrześniem 2022 r. w formularzach RUD zgłoszono 281 tys. wykonawców umów o dzieło. Więcej wśród nich było mężczyzn - 52,64 proc. Wykonawcy umów o dzieło w nieco ponad 81 proc. byli ludzie w wieku od 20 do 59 lat. Natomiast najliczniejsza grupa wykonawców umów o dzieło to osoby w wieku 30 – 39 lat. Było ich 68,8 tys., zatem stanowili 25,16 proc. wszystkich zgłoszonych w badanym okresie.

Obcokrajowcy

Liczba cudzoziemców wykazana w formularzach RUD z uzupełnionym polem nazwa państwa inna niż Polska wyniosła 4,8 tys. osób. Największą grupę stanowili Ukraińcy – 22 proc., Niemcy – 12 proc., obywatele Wielkiej Brytanii – 7 proc., USA – 6 proc. oraz Włoch Francji i Czech – po 4 proc.

​Zgłoszeni w umowach o dzieło cudzoziemcy stanowili 5,48 proc. wszystkich wykonujących takie umowy. Z cudzoziemcami między styczniem a wrześniem br. zawarto nieco ponad 41 tys. umów o dzieło. Najczęściej zawierano umowy z obywatelami Ukrainy 41,5 proc. (z obywatelami tego kraju zawarto 17,1 tys. umów), dalej Białorusi 14,7 proc., Niemiec 4,3 proc. i Wielkiej Brytanii 3,5 proc. Zgłoszenia dotyczyły również obywateli Rosji, USA, Włoch, Francji, Pakistanu, Hiszpanii, Czech, Gruzji.

Branże a umowy o dzieło

Jak podaje ZUS kilku płatników składek mogło zgłosić tę samą osobę jako wykonawcę umowy o dzieło. Dane za okres styczeń-wrzesień br. obejmują 340,7 tys. osób, czyli więcej niż unikalnych wykonawców umów o dzieło, których było 281 tys. Najwięcej osób wykonujących umowy o dzieło zostało wykazanych w sekcji „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna” - 68 677 wykonawców (20,15 proc.). W dalszej kolejności są "informacja i komunikacja" – 67 172 wykonawców (19,71 proc.), "działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją" – 46 990 wykonawców (13,79 proc.), "edukacja" – 42 351 wykonawców (12,43 proc.), "pozostała działalność usługowa" – 34 961 wykonawców (10,26 proc.), "przetwórstwo przemysłowe" – 14 278 wykonawców (4,19 proc.), "administracja publiczna i obrona narodowa"; "obowiązkowe zabezpieczenia społeczne" – 14 147 wykonawców (4,15 proc.).

Branże w regionie

Jaki jest obraz opolskich płatników między styczniem a wrześniem 2022 r.? Oto działy Polskiej Klasyfikacji Działalności dominujące w regionie, według zgłaszającego umowy o dzieło płatnika składek:

  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna - 14,54 proc.,
  • przetwórstwo przemysłowe -13,44 proc.,
  • działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją - 10,73 proc.,
  • pozostała działalność usługowa - 7,72 proc.,
  • budownictwo - 7,42 proc.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama