Nie bądźmy obojętni na osoby narażone na wychłodzenie
Trwa sezon jesienno-zimowy, naznaczony trudnymi warunkami pogodowymi. Te stanowią wielkie zagrożenie dla osób, które nie mają dachu nad głową i są bezpośrednio narażone na ich oddziaływanie. - Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na parkowej ławce podczas niewielkich mrozów - wskazuje st. sierż. Marta Białek z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich. - Co roku otrzymujemy zgłoszenia, że nieznane osoby przesiadują na klatkach schodowych, albo w przedsionkach różnych instytucji, chcąc, choć przez chwilę się ogrzać - dodaje.
Od kilku tygodni strzeleccy policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy, narażone na wychłodzenie organizmu, a nawet zamarznięcie. Najczęściej są to pustostany, tereny dworców, czy opuszczone posesje.
- Niejednokrotnie podczas tych kontroli towarzyszą im pracownicy ośrodków pomocy społecznej - mówi Marta Białek.
Funkcjonariusze apelują do mieszkańców, by zwracali uwagę na sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu bezdomnych, a także nie pozostawiali potrzebujących bez pomocy.
- Jeśli widzimy osobę śpiącą na ławce lub ubraną nieadekwatnie do pogody, nie bądźmy obojętni, nie bójmy się reagować - podkreśla Marta Białek.
- Zwracajmy uwagę na to, czy w naszej okolicy nie przebywają bezdomni. Kiedy wiemy, że w opuszczonych budynkach przebywają osoby bez dachu nad głową, poinformujmy służby ratunkowe, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Zachęcamy również do skorzystania z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy zaznaczyć miejsce, w którym przebywają osoby bezdomne, a funkcjonariusze policji zweryfikują przesłane zgłoszenie - dodaje.
W trudnym jesienno-zimowym czasie wskazana jest również pamiętać o osobach starszych i żyjących samotnie.
- Wśród nas mogą być osoby, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak na przykład napalenie w piecu czy przywiezienie opału - mówi Marta Białek.
- Odrobina sąsiedzkiej troski i zainteresowania wystarczy, aby osoby potrzebujące pomocy nie stały się potencjalnymi ofiarami mrozów - dodaje.
Warto być uważnym i powiadamiać służby o niebezpiecznych dla człowieka sytuacjach. Być może podjęta interwencja i udzielona pomoc uratuje czyjeś życie.
Strzeleccy policjanci, jak co roku w grudniu, dzięki wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Barka” w Strzelcach Opolskich, rozdysponują również wśród bezdomnych paczki żywnościowe.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze