Kwietne dywany w partnerstwie
Jednym z ważniejszych piątkowych wydarzeń było podpisanie umowy partnerskiej między gminą Ujazd a leżącą w województwie łódzkim gminą Uniejów, gdzie znajduje się Spycimierz, który podobnie jak Klucz, Olszowa, Zimna Wódka i Zalesie Śląskie słynie z tradycji układania dywanów kwietnych i razem z nimi wpisany został na światową listę UNESCO.
- Połączyły nas dywany kwietnie, a teraz łączy nas formalne partnerstwo - mówi burmistrz Hubert Ibrom, który razem z Mirosławem Madajskim, zastępcą burmistrza Uniejowa, złożyli podpisy pod umową partnerską.
- To dla nas wielka duma, ale i ogromna szansa na wymianę poglądów, doświadczeń i budowanie relacji między różnymi grupami. Jesteśmy pewni, że ta współpraca będzie odbywać się na wielu płaszczyznach - dodaje.
Gmina Uniejów to pierwszy polski, a kolejny po niemieckich gminach Nusplingen i Lobenstein oraz czeskim mieście Břidličná, partner, z którym gmina Ujazd zawarła układ o współpracy.
- Jest ona bardzo podobna pod względem powierzchni i liczby mieszkańców do Ujazdu - mówi burmistrz.
- Oprócz dywanów kwietnych układanych w Spycimierzu czy Termów w Uniejowie, znana jest z wielu innych ciekawych rzeczy, które na bieżąco będziemy odkrywać- dodaje.
Kwietne dywany na słodko
Tego dnia odbyły się również między innymi wykłady profesor Katarzyny Smyk, która przewodniczy badaniom dywanów kwietnych, wyświetlono film autorstwa Sławomira Mielnikach przedstawiający kwietną tradycję, zaprezentowano poświęconą jej stronę internetową, którą stworzył Błażej Duk, a także rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs cukierniczy "Słodki dywan kwietny", polegający na przygotowaniu wypieku promującego dywany kwietne.
Do słodkiego konkursu zgłosiły się koła gospodyń z gminy Ujazd oraz indywidualne osoby, niektóre nawet z Małopolski. Spośród 14 kreatywnych i smakowitych wypieków zwyciężył zestaw czterech przekładanych ciasteczek o różnych smakach.
Przygotowała je Anna Rusin z Lachowic, w województwie małopolskim, która tłumaczy, że cztery ciasteczka i cztery smaki to symboliczne nawiązanie do czterech Ewangelii, czterech stron świata, czterech ołtarzy stawianych podczas Bożego Ciała i czterech miejscowości z Opolszczyzny, w których są układane, natomiast każde ciastko jest inne, tak jak inne są dywany w każdej z tych miejscowości.
Drugie miejsce zdobyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zimnej Wódce, przyznana została im również nagroda specjalna burmistrza Uniejowa. Trzecie miejsce zajęła Aleksandry Budy z Grabiny. Nagrodę otrzymała też Teresa Nowak z Koła Gospodyń Wiejskich w Sieroniowicach.
Nagrodę publiczności, przyznaną w drodze głosowania internetowego zdobył wypiek przygotowany przez Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Niezdrowicach.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze