Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 lutego 2025 12:55
Reklama Filplast

Uczniowie szkół podstawowych z gminy Leśnica przenieśli się w świat czereśni

Aleje czereśniowe są ważnym elementem krajobrazu wokół Góry św. Anny. O tym ostatnio przekonali się uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Leśnica.
Uczniowie szkół podstawowych z gminy Leśnica przenieśli się w świat czereśni
Zasłuchane dzieci ze szkoły w Leśnicy

Autor: Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji

Aleje czereśniowe w szkołach 

Przez ostatnie kilka dni w szkołach podstawowych w gminie Leśnica odbywały się wykłady poświęcone alejom czereśniowym, które rozciągają się wokół Góry św. Anny. Podczas nich uczniowie dowiedzieli się, jak ważną role odgrywają one w krajobrazie, poznali ich historię i związane z nimi ciekawostki. Oprócz tego, zaczerpnęli trochę wiedzy o samych czereśniach, poznając ich rodzaje, zastosowanie w kuchni, czy walory zdrowotne.

Wiedzę tę, zabierając dzieci w świat czereśni, przekazali burmistrz Łukasz Jastrzembski, jego zastępca Andrzej Iwanowski, a także Beata Wielgosik i Elżbieta Witosza, specjalistki do spraw ochrony przyrody w Parku Krajobrazowym Góra św. Anny.

Na każdym spotkaniu uczniowie przyjrzeli się również sadownictwu, oglądając film o postaci profesora Eberharda Makosza, wybitnego polskiego sadownika, pochodzącego z Lichyni. Możliwe było to dzięki Fundacji Ziemi Leśnickiej, która zrealizowała ekranizację w ramach grantu ze Stowarzyszenia Kraina św. Anny, przyznanego z przedsięwzięcia Działaj Lokalnie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Serię wykładów zorganizowano w ramach projektu „Ratujemy aleje czereśniowe”, który od dwóch lat realizuje gmina Leśnica i którego celem jest ich ochrona i uratowanie przed degradacją. To właśnie w ramach tego przedsięwzięcia sadzone są nowe drzewka czereśniowe na historycznej alei czereśniowej między Leśnicą a Górą św. Anny.

Zarówno nasadzenia, jak i wykłady organizowane są po to by, szczerzyć wiedzę na temat czereśni, a także, by wiedza o nich była ciągle żywa, również wśród młodszych pokoleń.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bardzo ciekawy artykułData dodania komentarza: 27.01.2025, 13:00Źródło komentarza: Jak Guziakiewicz odbudował mosty w Fosowskiem wysadzone w 1945 roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Pani Baryga ma dobrą orientację w regionie.Data dodania komentarza: 25.01.2025, 21:21Źródło komentarza: Czarny punkt na mapie miasta. "Nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje" J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Czarny punkt na mapie miasta.A gdzie to miasto?Skrzyżowanie Staniszcze-Myślina jakie to miasto?Data dodania komentarza: 23.01.2025, 18:29Źródło komentarza: Czarny punkt na mapie miasta. "Nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje" J Autor komentarza: Jerzy S.Treść komentarza: Dziękuję Redakcji za szybką reakcję i sprostowanie odnośnie do liczby mieszkańców Gąsiorowic jacy podpisali petycję do władz gminy w sprawie rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Jerzy S.Data dodania komentarza: 23.01.2025, 14:52Źródło komentarza: Kanalizacja ma się doczekać realizacji. Ale nie wiadomo kiedy J Autor komentarza: Jerzy SkrzypczykTreść komentarza: Pani Redaktor! Pod petycją w sprawie kanalizacji podpisało się nie 9 lecz 79 osób - mieszkańców Gąsiorowic. Podpisy zebrano zaledwie w ciągu kilku godzin. Rację w zupełności ma radny Mateusz Stróżyk twierdząc, że wątek dokończenia kanalizacji w Gąsiorowicach podnoszony był na każdym zebraniu sołectwa począwszy od 2012 roku. Imputowanie więc przez kogokolwiek mieszkańcom milczenia w tej sprawie przez wiele lat wydaje się niestosowne. W razie potrzeby służę datami zebrań i nazwiskami osób wypowiadających się na nich w tym temacie. Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że bardzo dobre wrażenie wywarła na zainteresowanych mieszkańcach rzeczowa reakcja na petycję w postaci roboczego spotkania z nimi radnych (w tym przewodniczącej stosownej komisji i przewodniczącego rady gminy) oraz wójta gminy co miało miejsce w godzinach popołudniowych 6 listopada 2024 roku. Jerzy Skrzypczyk.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 11:39Źródło komentarza: Kanalizacja ma się doczekać realizacji. Ale nie wiadomo kiedy J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Publiczna Szkoła Podstawowa Staniszcze Wielkie-Kolonowskie 3 mieszcząca się na terenie Fosowskiego.Hallo,hallo tu Ziemia.To jakaś mobilna szkoła?Data dodania komentarza: 15.01.2025, 06:17Źródło komentarza: Budżet gminy Kolonowskie na 2025 rok. Będą inwestycje za prawie 15 mln zł
Reklama