Aleje czereśniowe w szkołach
Przez ostatnie kilka dni w szkołach podstawowych w gminie Leśnica odbywały się wykłady poświęcone alejom czereśniowym, które rozciągają się wokół Góry św. Anny. Podczas nich uczniowie dowiedzieli się, jak ważną role odgrywają one w krajobrazie, poznali ich historię i związane z nimi ciekawostki. Oprócz tego, zaczerpnęli trochę wiedzy o samych czereśniach, poznając ich rodzaje, zastosowanie w kuchni, czy walory zdrowotne.
Wiedzę tę, zabierając dzieci w świat czereśni, przekazali burmistrz Łukasz Jastrzembski, jego zastępca Andrzej Iwanowski, a także Beata Wielgosik i Elżbieta Witosza, specjalistki do spraw ochrony przyrody w Parku Krajobrazowym Góra św. Anny.
Na każdym spotkaniu uczniowie przyjrzeli się również sadownictwu, oglądając film o postaci profesora Eberharda Makosza, wybitnego polskiego sadownika, pochodzącego z Lichyni. Możliwe było to dzięki Fundacji Ziemi Leśnickiej, która zrealizowała ekranizację w ramach grantu ze Stowarzyszenia Kraina św. Anny, przyznanego z przedsięwzięcia Działaj Lokalnie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Serię wykładów zorganizowano w ramach projektu „Ratujemy aleje czereśniowe”, który od dwóch lat realizuje gmina Leśnica i którego celem jest ich ochrona i uratowanie przed degradacją. To właśnie w ramach tego przedsięwzięcia sadzone są nowe drzewka czereśniowe na historycznej alei czereśniowej między Leśnicą a Górą św. Anny.
Zarówno nasadzenia, jak i wykłady organizowane są po to by, szczerzyć wiedzę na temat czereśni, a także, by wiedza o nich była ciągle żywa, również wśród młodszych pokoleń.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze