Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 lutego 2025 09:40
Reklama Filplast

Dzień św. Marcina. Tak świętowano w Leśnicy, Górze św. Anny i Zalesiu Śląskim

Co roku w listopadzie w miejscowościach gminy Leśnica organizowane są obchody świętego Marcina. Z patronem dzieci, ubogich i żebraków spotkali się mieszkańcy Góry św. Anny, Leśnicy i Zalesia Śląskiego. Wszędzie były pochody ze świętym na czele, słodkie rogaliki i wspólne świętowanie.
Dzień św. Marcina. Tak świętowano w Leśnicy, Górze św. Anny i Zalesiu Śląskim
Obchody świętego Marcina w Leśnicy. W wydarzeniu licznie uczestniczyli zarówno młodsi, jak i starsi

Autor: Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji

Spotkania ze świętym Marcinem w gminie Leśnica

Ostatnio pisaliśmy o obchodach, które odbyły się w Dolnej. Teraz ze świętym Marcinem spotkali się mieszkańcy Góry św. Anny, Leśnicy i Zalesia Śląskiego. Obchody w Górze św. Anny odbyły się w piątek, 11 listopada, czyli w dzień wspomnienia patrona dzieci, ubogich, żebraków i innych. Rozpoczęły się one mszą świętą w bazylice, której przewodniczył proboszcz, ojciec Zachariasz Kowalski. Po niej wszyscy na czele z parafialną orkiestrą dętą i dziećmi z lampionami przeszli na parking na Alei Hrabiów Gaszynów. 

Tam na koniu przybył nie kto inny, jak święty Marcin. Tradycyjnie, przy ognisku, odegrano scenkę jego spotkania z żebrakiem. Przygotowali ją młodzi mieszkańcy miejscowości. Po zakończeniu części artystycznej na uczestników czekały słodkie rogale i ciepłe napoje.

- Cieszymy się, że po przerwie spowodowanej pandemią znów mogliśmy się spotkać i tradycyjnie świętować - mówi Tobiasz Szendzielorz, sołtys Góry św. Anny.

Organizacją zajęli się proboszcz, ojciec Zachariasz Kowalski, rada parafialna, a także sołectwo. Inicjatorzy dziękują wszystkim za pomoc w przygotowaniu wydarzenia i uczestnictwo.

Tego samego dnia świętowano w Leśnicy. Mieszkańcy zebrali się na ulicy Księżowiejskiej, skąd w kierunku stodoły biesiadnej wyruszył pochód, prowadzony przez jadącego na koniu świętego Marcina, w którego rolę wcielił się Sebastian Kwoczała, mieszkaniec Poręby. Wędrówce towarzyszyły dźwięki orkiestry dętej z powiatu krapkowickiego.

Na miejscu odbył się program artystyczny, o który zadbali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Leśnicy, przygotowane przez nauczycielki Brygidę Cyron, Natalię Szpylmę i Ewelinę Kilisz, a także przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Leśnicy, przygotowane przez nauczycielkę Karolinę Trelę. Żywot świętego Marcina przybliżył ksiądz wikary Marcin Fikus. Z kolei wspomnieniami związanymi z leśnickimi, marcinowymi obchodami podzielił się ksiądz proboszcz Henryk Pasieka.

Tradycyjnie wszyscy mogli częstować się swojskimi rogalikami, które upiekły mieszkanki miasta, a upichciły ich łącznie 1720, korzystając przy tym z 11 przepisów. Podczas wydarzenia, w ramach akcji "Dać im nadzieję", przeprowadzono zbiórkę na rzecz chłopca z Burkina Faso. Wspólnymi siłami udało się uzbierać prawie 1100 złotych i 10 euro.

- Przybyło bardzo dużo osób, z czego jesteśmy ogromnie zadowoleni. Występy i wspaniała publiczność sprawiły, że całe wydarzenie było wyjątkowo udane - mówi Edyta Gola z Zarządu Koła DFK Leśnica, który był głównym organizatorem. - Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania, a przybyłym gościom za liczne uczestnictwo - dodaje. 

Za organizację odpowiedzialni byli również władze gminy, Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji, oraz Zarządy Osiedli numer 1 i 2 w Leśnicy.

Dzień później, w sobotę, 12 listopada, obchody odbyły się w Zalesiu Śląskim. Tutaj zorganizowała je rada sołecka wspólnie z sołtysem. Zaprosili oni mieszkańców na boisko sportowe, gdzie, przy ognisku, miała miejsce inscenizacja spotkania świętego Marcina z żebrakiem.

Czas, śpiewając piosenki, umiliły dzieci z miejscowego przedszkola i szkoły, które przygotowała pani Iza. Obecny był także ksiądz proboszcz Teodor Smiatek, który przy okazji poświęcił plac pod namiot biesiadny. Po tym odbył się krótki przemarsz ze świętym Marcinem na koniu. Drogę rozświetlał blask lampionów, niesionych przez najmłodszych uczestników.

- Po powrocie święty Marcin rzucał cukierkami, które ochoczo zbierały dzieci. Była także możliwość zrobienia sobie z nim zdjęcia, do czego chętnych nie brakowało - mówi Krzysztof Piechota, sołtys Zalesia Śląskiego. - Na koniec dla wszystkich przygotowano poczęstunek. Były rogaliki, kruche ciasteczka oraz ciepła herbata na rozgrzanie, a dla dorosłych grzaniec. Frekwencja dopisała, co bardzo nas cieszy. Dziękujemy uczestnikom za wspólne spotkanie - dodaje.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bardzo ciekawy artykułData dodania komentarza: 27.01.2025, 13:00Źródło komentarza: Jak Guziakiewicz odbudował mosty w Fosowskiem wysadzone w 1945 roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Pani Baryga ma dobrą orientację w regionie.Data dodania komentarza: 25.01.2025, 21:21Źródło komentarza: Czarny punkt na mapie miasta. "Nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje" J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Czarny punkt na mapie miasta.A gdzie to miasto?Skrzyżowanie Staniszcze-Myślina jakie to miasto?Data dodania komentarza: 23.01.2025, 18:29Źródło komentarza: Czarny punkt na mapie miasta. "Nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje" J Autor komentarza: Jerzy S.Treść komentarza: Dziękuję Redakcji za szybką reakcję i sprostowanie odnośnie do liczby mieszkańców Gąsiorowic jacy podpisali petycję do władz gminy w sprawie rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Jerzy S.Data dodania komentarza: 23.01.2025, 14:52Źródło komentarza: Kanalizacja ma się doczekać realizacji. Ale nie wiadomo kiedy J Autor komentarza: Jerzy SkrzypczykTreść komentarza: Pani Redaktor! Pod petycją w sprawie kanalizacji podpisało się nie 9 lecz 79 osób - mieszkańców Gąsiorowic. Podpisy zebrano zaledwie w ciągu kilku godzin. Rację w zupełności ma radny Mateusz Stróżyk twierdząc, że wątek dokończenia kanalizacji w Gąsiorowicach podnoszony był na każdym zebraniu sołectwa począwszy od 2012 roku. Imputowanie więc przez kogokolwiek mieszkańcom milczenia w tej sprawie przez wiele lat wydaje się niestosowne. W razie potrzeby służę datami zebrań i nazwiskami osób wypowiadających się na nich w tym temacie. Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że bardzo dobre wrażenie wywarła na zainteresowanych mieszkańcach rzeczowa reakcja na petycję w postaci roboczego spotkania z nimi radnych (w tym przewodniczącej stosownej komisji i przewodniczącego rady gminy) oraz wójta gminy co miało miejsce w godzinach popołudniowych 6 listopada 2024 roku. Jerzy Skrzypczyk.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 11:39Źródło komentarza: Kanalizacja ma się doczekać realizacji. Ale nie wiadomo kiedy J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Publiczna Szkoła Podstawowa Staniszcze Wielkie-Kolonowskie 3 mieszcząca się na terenie Fosowskiego.Hallo,hallo tu Ziemia.To jakaś mobilna szkoła?Data dodania komentarza: 15.01.2025, 06:17Źródło komentarza: Budżet gminy Kolonowskie na 2025 rok. Będą inwestycje za prawie 15 mln zł
Reklama