Kulinarna podróż po powiecie strzeleckim
„Powiat strzelecki od kuchni” to nowa książka, powstała z inicjatywy powiatu strzeleckiego. Po raz pierwszy zaprezentowano ją podczas Powiatowego Święta Chleba, które kilka tygodni temu celebrowano w Strzelcach Opolskich. Zabiera ona czytelnika w niezwykłą, kulinarną podróż po powiecie strzeleckim. - Publikacja to efekt projektu, na który pozyskaliśmy dofinansowanie, ale i naszej chęci pokazania tego, z czego pod względem kulinarnym słynie powiat strzelecki - mówi Marta Górka, redaktor książki „Powiat strzelecki od kuchni”. - Do jej wydania przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu, tak, aby w jak najbardziej przystępny oraz ciekawy sposób przelać na papier i pokazać bogactwo kulinarne powiatu strzeleckiego, a także ciekawostki z nim związane.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera informacje o historii i tradycjach tutejszego dziedzictwa kulinarnego, a druga jest zbiorem przepisów, którymi podzieliły się Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi z miejscowości powiatu strzeleckiego, a także brat Salezy, franciszkanin z Góry św. Anny.
- Czytelnicy znajdą tutaj między innymi odpowiedzi na pytania, skąd w herbie Strzelec Opolskich znalazła się gałązka winorośli, a w herbie powiatu strzeleckiego gałązka chmielu, co jadano niegdyś w klasztorach w Jemielnicy i Górze św. Anny, dowiedzą się, jak karmiono i nadal karmi się strzeleckim szpitalu, jak wygląda kuchnia strzeleckiego więzienia, a także poznają świąteczne tradycje - wylicza Marta Górka. - Do współpracy zaprosiliśmy znawców zagadnień historii kultury oraz kulturowej historii kuchni, historyków i etnografów, dzięki którym publikacja ma ogromną wartość dodaną.
Z kolei za sprawą dziesiątek przepisów książka staje się przewodnikiem po upodobaniach kulinarnych osób, zamieszkujących powiat strzelecki. Swoje receptury udostępniły panie ze Związku Śląskich Kobiet Wiejskich w Dolnej, Kół Gospodyń Wiejskich w Centawie, Gąsiorowicach, Krośnicy, Spóroku i Sieroniowicach, Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich, a także Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Piotrówka.
Znaleźć można tutaj przepisy między innymi na tradycyjny frankfuterkranz, placki z sera, knedle ze śliwkami, krośnicką szpajzę, sałatkę z buraków, szplitry, żur z maślanki, miód z mniszka lekarskiego, ciasto marchewkowe, wodzionkę, zupę czosnkową, rosół niedzielny czy wieprzowinę na dziko.
- Książka dedykowana jest wszystkim, którzy chcą bliżej przyjrzeć się kulinarnej historii powiatu strzeleckiego, ale nie podanej w nudny sposoby, tylko w taki, który pokazuje skąd się wywodzimy - mówi Marta Górka. - Publikacja ładnie prezentuje się wizualnie, ale najważniejsze jest to, że czytelnicy mogą odnajdywać w niej różne smaki. Zachęcamy wszystkich do tego, by po nią sięgać. Myślimy, że ma ona szanse, żeby się spodobać i wierzymy, że tak będzie.
Do tej pory odbyły się trzy otwarte dla mieszkańców spotkania autorskie, promujące książkę "Powiat strzelecki od kuchni". Podczas pierwszego wykład wygłosiła profesor Anna Pobóg-Lenatrowicz, która opowiedziała o tym, co jedli cystersi w Jemielnicy oraz franciszkanie na Górze św. Anny. Drugie poprowadziła doktor habilitowana Małgorzata Iżykowska, przedstawiając dzieje winiarstwa i piwowarstwa. Ostatnim było spotkanie o świątecznej kuchni regionu z doktor habilitowaną Dorotą Świtałą-Trybek.
Niebawem książki będzie można znaleźć w każdej bibliotece na terenie powiatu strzeleckiego.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze