Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 lutego 2025 06:53
Reklama Filplast

Starostwo wydało książkę "Powiat strzelecki od kuchni". Co w niej znajdziemy?

Tradycja kulinariów w powiecie strzeleckim, historia tutejszej kuchni, a także mnóstwo inspirujących i swojskich przepisów to ciekawostki, które znaleźć można w specjalnej publikacji, wydanej przez powiat strzelecki.
Starostwo wydało książkę "Powiat strzelecki od kuchni". Co w niej znajdziemy?
Podczas spotkań autorskich mieszkańcy powiatu mogli otrzymać książkę "Powiat strzelecki od kuchni"

Autor: powiat strzelecki

Kulinarna podróż po powiecie strzeleckim

„Powiat strzelecki od kuchni” to nowa książka, powstała z inicjatywy powiatu strzeleckiego. Po raz pierwszy zaprezentowano ją podczas Powiatowego Święta Chleba, które kilka tygodni temu celebrowano w Strzelcach Opolskich. Zabiera ona czytelnika w niezwykłą, kulinarną podróż po powiecie strzeleckim. - Publikacja to efekt projektu, na który pozyskaliśmy dofinansowanie, ale i naszej chęci pokazania tego, z czego pod względem kulinarnym słynie powiat strzelecki - mówi Marta Górka, redaktor książki „Powiat strzelecki od kuchni”. - Do jej wydania przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu, tak, aby w jak najbardziej przystępny oraz ciekawy sposób przelać na papier i pokazać bogactwo kulinarne powiatu strzeleckiego, a także ciekawostki z nim związane.

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera informacje o historii i tradycjach tutejszego dziedzictwa kulinarnego, a druga jest zbiorem przepisów, którymi podzieliły się Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi z miejscowości powiatu strzeleckiego, a także brat Salezy, franciszkanin z Góry św. Anny.

- Czytelnicy znajdą tutaj między innymi odpowiedzi na pytania, skąd w herbie Strzelec Opolskich znalazła się gałązka winorośli, a w herbie powiatu strzeleckiego gałązka chmielu, co jadano niegdyś w klasztorach w Jemielnicy i Górze św. Anny, dowiedzą się, jak karmiono i nadal karmi się strzeleckim szpitalu, jak wygląda kuchnia strzeleckiego więzienia, a także poznają świąteczne tradycje - wylicza Marta Górka. - Do współpracy zaprosiliśmy znawców zagadnień historii kultury oraz kulturowej historii kuchni, historyków i etnografów, dzięki którym publikacja ma ogromną wartość dodaną.

Z kolei za sprawą dziesiątek przepisów książka staje się przewodnikiem po upodobaniach kulinarnych osób, zamieszkujących powiat strzelecki. Swoje receptury udostępniły panie ze Związku Śląskich Kobiet Wiejskich w Dolnej, Kół Gospodyń Wiejskich w Centawie, Gąsiorowicach, Krośnicy, Spóroku i Sieroniowicach, Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich, a także Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Piotrówka.

Znaleźć można tutaj przepisy między innymi na tradycyjny frankfuterkranz, placki z sera, knedle ze śliwkami, krośnicką szpajzę, sałatkę z buraków, szplitry, żur z maślanki, miód z mniszka lekarskiego, ciasto marchewkowe, wodzionkę, zupę czosnkową, rosół niedzielny czy wieprzowinę na dziko.

- Książka dedykowana jest wszystkim, którzy chcą bliżej przyjrzeć się kulinarnej historii powiatu strzeleckiego, ale nie podanej w nudny sposoby, tylko w taki, który pokazuje skąd się wywodzimy - mówi Marta Górka. - Publikacja ładnie prezentuje się wizualnie, ale najważniejsze jest to, że czytelnicy mogą odnajdywać w niej różne smaki. Zachęcamy wszystkich do tego, by po nią sięgać. Myślimy, że ma ona szanse, żeby się spodobać i wierzymy, że tak będzie.

Do tej pory odbyły się trzy otwarte dla mieszkańców spotkania autorskie, promujące książkę "Powiat strzelecki od kuchni". Podczas pierwszego wykład wygłosiła profesor Anna Pobóg-Lenatrowicz, która opowiedziała o tym, co jedli cystersi w Jemielnicy oraz franciszkanie na Górze św. Anny. Drugie poprowadziła doktor habilitowana Małgorzata Iżykowska, przedstawiając dzieje winiarstwa i piwowarstwa. Ostatnim było spotkanie o świątecznej kuchni regionu z doktor habilitowaną Dorotą Świtałą-Trybek.

Niebawem książki będzie można znaleźć w każdej bibliotece na terenie powiatu strzeleckiego. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Edward 29.10.2022 13:21
Pani prowadząca wykład na temat winiarstwa powiedziała, że na temat browarów strzeleckich nie zachowały się informacje. Trochę trudno to zrozumieć, bo jest bardzo dużo materiałów na temat browarów w Strzelcach Opolskich. Kolejna sprawa dotyczy posiłków w więzieniu. Natrafiłem na materiały opisujące jakie było wyżywienia w latach 50-tych XX wieku: 200 gram chleba i kubek kawy na cały dzień, zupa zwykle ze zgniłych warzyw lub brukwi, bardzo często serwowano słone śledzie. To tak w wielkim skrócie.
PIStolet 29.10.2022 08:13
To będzie ..wspaniała książka ..po prostu BESTSELLER. Książka będzie składac się z nastepujących rozdziałów . 1. Jak prawidłowo budować i nadzorować remonty strzeleckich dróg. 2. Jak powinien wyglądać prawidłowy nadzór nad domami spokojnej starości 3. W jaki prawidłowy sposób wydawać pozwolenia budowlane 4. Jak stworzyć etat kolesiowi za 20 tys 5.Jak odróżnic toi-toi od grobów pomordowanych żołnierzy polskiego podziemia. 6. Dlaczego w strzeleckim starostwie pracują -zarządzają nieuki które nie potrafią sklecić poporawnie chodź jednego zdania A epilog w tej książce będzie poszukiwał odpowiedzi na pytanie jak to sie stało że od lat strzeleckim starostwem ''dowodzi '' wtórny analfabeta który cyklicznie kompromituje strzelczan w programach tv.
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bardzo ciekawy artykułData dodania komentarza: 27.01.2025, 13:00Źródło komentarza: Jak Guziakiewicz odbudował mosty w Fosowskiem wysadzone w 1945 roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Pani Baryga ma dobrą orientację w regionie.Data dodania komentarza: 25.01.2025, 21:21Źródło komentarza: Czarny punkt na mapie miasta. "Nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje" J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Czarny punkt na mapie miasta.A gdzie to miasto?Skrzyżowanie Staniszcze-Myślina jakie to miasto?Data dodania komentarza: 23.01.2025, 18:29Źródło komentarza: Czarny punkt na mapie miasta. "Nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje" J Autor komentarza: Jerzy S.Treść komentarza: Dziękuję Redakcji za szybką reakcję i sprostowanie odnośnie do liczby mieszkańców Gąsiorowic jacy podpisali petycję do władz gminy w sprawie rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Jerzy S.Data dodania komentarza: 23.01.2025, 14:52Źródło komentarza: Kanalizacja ma się doczekać realizacji. Ale nie wiadomo kiedy J Autor komentarza: Jerzy SkrzypczykTreść komentarza: Pani Redaktor! Pod petycją w sprawie kanalizacji podpisało się nie 9 lecz 79 osób - mieszkańców Gąsiorowic. Podpisy zebrano zaledwie w ciągu kilku godzin. Rację w zupełności ma radny Mateusz Stróżyk twierdząc, że wątek dokończenia kanalizacji w Gąsiorowicach podnoszony był na każdym zebraniu sołectwa począwszy od 2012 roku. Imputowanie więc przez kogokolwiek mieszkańcom milczenia w tej sprawie przez wiele lat wydaje się niestosowne. W razie potrzeby służę datami zebrań i nazwiskami osób wypowiadających się na nich w tym temacie. Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że bardzo dobre wrażenie wywarła na zainteresowanych mieszkańcach rzeczowa reakcja na petycję w postaci roboczego spotkania z nimi radnych (w tym przewodniczącej stosownej komisji i przewodniczącego rady gminy) oraz wójta gminy co miało miejsce w godzinach popołudniowych 6 listopada 2024 roku. Jerzy Skrzypczyk.Data dodania komentarza: 21.01.2025, 11:39Źródło komentarza: Kanalizacja ma się doczekać realizacji. Ale nie wiadomo kiedy J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Publiczna Szkoła Podstawowa Staniszcze Wielkie-Kolonowskie 3 mieszcząca się na terenie Fosowskiego.Hallo,hallo tu Ziemia.To jakaś mobilna szkoła?Data dodania komentarza: 15.01.2025, 06:17Źródło komentarza: Budżet gminy Kolonowskie na 2025 rok. Będą inwestycje za prawie 15 mln zł
Reklama