Tak naprawdę tajemnicze kulki, zwane „jabłkami na dębie”, to galasy, najczęściej dzieło niepozornego owada - galasówki dębianki. - Samica, składając jaja w głąb tkanki liścia, inicjuje proces powstawania zgrubienia zwanego galasem. Galas ma za zadanie chronić żerującą wewnątrz larwę. Typowy galas składa się z wielu warstw, zewnętrzna pełni funkcję ochronną, a wewnętrzna staje się pokarmem. Galasy różnią się kształtem i rozmiarem w zależności od gatunku owada, który mieszka w środku. Na naszych rodzimych dębach może występować aż 80 gatunków galasówek - informują leśnicy z Zawadzkiego.
Same galasy to nie tylko schronienie dla owadów. Dawniej galasy dostarczały garbników do wyprawiania skór, a wyciągu z galasów używano do produkcji atramentu.
Posiadają one także właściwości lecznicze: przeciwnowotworowe, hamujące procesy onkogenezy, stabilizują błony komórkowe komórek mięśniowych serca, nerek i wątroby. Zmniejszają opuchliznę, łagodzą ból, tamują upływ krwi. Wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Stosowany w środkach farmakologicznych o działaniu przeciwbiegunkowym. Wytwarza się z nich kremy – działają ochronnie jak filtr UV. Są środkiem konserwującym produktów ziołowych, przedłużając trwałość olejów, maści czy kosmetyków.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze