Konkurs piosenki niemieckiej w Ozimku
W finale wystąpiło 25 podmiotów solistów, duetów lub zespołów, razem 28 osób – mówi Andrea Pownuk, specjalistka ds. kultury, edukacji i młodzieży w TSKN i organizatorka konkursu SUPERSTAR. – Do czerwca uczestnicy mogli przysyłać zgłoszenia wideo i na tej podstawie jury – Andrea Rischka, Joanna Kostka i Paweł Ekert – wybrało najlepszych z najlepszych, czyli finalistów. Tych zgłoszeń było, co nas bardzo cieszy, wyjątkowo dużo, bo aż 84. Łącznie w konkursie wystąpiło 111 osób. Poziom był bardzo wysoki. Jury musiało się bardzo nagłowić, by wybrać finalistów.
Wykonawcy zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe: A – do lat 10, B – 11-15 lat oraz C +16. W każdej z nich wyłoniono laureatów. – Jeden laureat otrzymuje Nagrodę Jury. Będzie mógł zrealizować nagranie audio-wideo – dodaje Andrea Pownuk – zostanie ono udostępnione w mediach mniejszości niemieckiej.
Zanim zabrzmiał śpiew w języku niemieckim finalistów pozdrowił ze sceny lider TSKN i VdG Rafał Bartek. Podkreślił znaczenie kultywowania języka niemieckiego w sytuacji, gdy mniejszość niemiecka jest edukacyjnie dyskryminowana.
– Pielęgnowanie języka na Śląsku zawsze było związane ze śpiewem – mówi pan Bartek. – Początki mniejszości niemieckiej to były przede wszystkim spotkania przy śpiewie. Dziś młodzi śpiewają inne utwory niż ich przodkowie w latach 90., ale wciąż językiem się zajmują. Toteż wielkie zainteresowanie konkursem bardzo mnie cieszy. Wszystkim finalistom i laureatom gratuluję.
Wśród laureatów wykonawcy z powiatu strzeleckiego
Pierwsze miejsce w kategorii B zajęła (ex aequo z Mają Kbzik) Natalia Płachetka z Zimnej Wódki, jest ona uczennicą strzeleckiego liceum. Zaśpiewała utwór „Luftballon” z repertuaru Helene Fischer.
- Moje zainteresowanie językiem niemieckim i śpiewaniem zaczęło się jeszcze w szkole podstawowej – opowiada Natalia. – Pani z niemieckiego zgłaszała mnie do różnych konkursów, z dobrym skutkiem. Mama zapisała mnie na lekcje śpiewu. Uczę się śpiewania w opolskim Jazz Centrum. Już udział w finale mnie ucieszył, bo nagrania odbywały się w czerwcu, kończył się rok szkolny, przygotowywałam się do egzaminu ósmoklasisty. Cieszę się, że mogłam tu zdobyć pewne sceniczne doświadczenie, posłuchać, jak inni śpiewają po niemiecku. Mamy krewnych w Niemczech, uczyłam się niemieckiego w podstawówce i kontynuuję tę naukę w liceum, nie mam problemu ze śpiewaniem w tym języku.
W tek samej kategorii B trzecie miejsce uzyskał duet Hanna Adamiec i Wiktoria Kurpierz za piosenkę „Dieses Leben” Juli.
– Od czterech lat ćwiczymy w Studio pod Florianem, które w Kolonowskiem prowadzą pani Ramona Błachowicz i pan Józef Kotyś – mówią Hanna i Wiktoria. – Po ćwiczeniu warto pokazywać siebie, iść dalej, pokazywać się. Konfrontować się z innymi. Tak się znalazłyśmy na konkursie. Zwłaszcza, że mieszkamy w miejscu, gdzie język niemiecki jest dość powszechnie używany. Zwłaszcza wśród starszych ludzi. My niemiecki wyniosłyśmy i z domu, i ze szkoły.
W grupie C wystąpił duet Laura Jałowiecka i Aleksandra Knapik (obie chodzą do liceum). – Śpiewamy od dziecka – mówią. – Przygotowywałyśmy się w Studio pod Florianem w Kolonowskiem. Uczęszczamy tam na zajęcia, bo śpiewanie od dziecka się nam podoba. W Konkursie zaśpiewałyśmy piosenkę „Nie genug” z repertuaru Christiny Stürmer, jednej z bardzo znanych niemieckich wokalistek.
A oto zdobywcy nagród:
- Kategoria A - 1. Wiktoria Bujak, 2. ex aequo Paulina Kruczek, Emilia Makosz, 3. ex aequo Milena Bednarz, Tomasz Banaś, wyróżnienie- ex aequo Amelia Pisula, Lena Wieszołek.
- Kategoria B – 1. ex aequo Natalia Płachetka, Maja Kobzik, 2. ex aequo Martyna Larysz, Nina Przychodzeń, 3. ex aequo duet Hanna Adamiec i Wiktoria Kurpierz, Emilie Grüner, wyróżnienie- ex aequo Vanessa Gonsior, Marcel Pisula.
- Kategoria C - 1. Maja Gerstenberg, 2. Franziska Ochmann, 3. Rosensommer.
Główną nagrodę jury otrzymała Maja Gerstenberg.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze