Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce otwarte
Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce mieści się przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu. W jego ramach funkcjonuje wystawa stała pt. „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość” autorstwa Alicja Schatton-Lubos. Ekspozycja została podzielona na sześć stref obejmujących obecność Niemców w Polsce od średniowiecza przez XX-lecie międzywojenne, czas wojny i okupacji, okres od 1945 do współczesności oraz współczesną działalność mniejszości niemieckiej.
W przyszłości w centrum znajdą się także wystawy czasowe poświęcone wybranym wątkom dziedzictwa kultury Niemców w Polsce i w Europie oraz innych mniejszości. Kierownikiem Centrum, które działa pod auspicjami Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, jest pani Weronika Wiese.
Obecna ekspozycja jest dwujęzyczna. Została pomyślana jako kombinacja scenografii z tablicami informacyjnymi oraz multimediów – nagrań audio i wideo, projekcji i gier adresowanych zarówno do dorosłych, jak i do młodych zwiedzających.
Witając gości dyrektor WBP Tadeusz Chrobak, zacytował list intencyjny podpisany w 2020 roku przez marszałków województwa Andrzeja Bułę i Zbigniewa Kubalańcę oraz liderów mniejszości niemieckiej Bernarda Gaidę i Rafała Bartka. Przypomniał, że region jest wielokulturowy, a obecność na Śląsku Opolskim największej w Polsce mniejszości niemieckiej należy do bogactw regionu i ma znaczenie dla jego siły.
Zanim Natalie Pawlik, pełnomocnik rządu Niemiec ds. wypędzonych i mniejszości, marszałek Andrzej Buła i przewodniczący VdG Rafał Bartek przecięli wstęgę w barwach Polski i Niemiec, głos zabierali zarówno przedstawiciele władz samorządowych, mniejszości i goście z Republiki Federalnej. Jako ostatni przemówił dr Thomas Bagger, ambasador Niemiec w Warszawie.
- Dla mnie jako dla ambasadora Niemiec Opole jest dziś najważniejszym miastem w Polsce – mówił. – Historia jest ważna, szczególnie w relacjach polsko-niemieckich i będzie ważna. Ważna dla identyfikacji nas Niemców, identyfikacji Polaków oraz dla tożsamości członków mniejszości niemieckiej. Tożsamość przedstawicieli mniejszości jest nawet bardziej złożona. Zrozumienie tej złożoności jest elementem, który pozwala się nawzajem zbliżyć i zrozumieć fakt, iż ta złożona tożsamość nie stanowi zagrożenia dla większości, ale jest rodzajem ubogacenia. Centrum jest nowym miejscem na mapie Opola. Życzę mu, by było ważnym miejscem dla mniejszości niemieckiej, ale także dla polskiej większości. By było miejscem spotkań. Wtedy spełni ono rolę, do której zostało powołane.
Goście mieli okazję zwiedzić wystawę. Jej treść została zaprezentowana zarówno po niemiecku, jak i po polsku.
Szersza relacja z otwarcia w najbliższym wydaniu dodatku "Heimat. Mała Ojczyzna"
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze