Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 19:41
Reklama UMWO Opolska Karta Rodziny i Seniora

Próby obciążeniowe na budowie drogi omijającej Ujazd. Jaki jest postęp prac?

192 tony – tyle łącznie ważyło sześć ciężarówek, za pomocą których wykonywano próby obciążeniowe na przeprawach wybudowanych w ciągu obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Nową drogą powstającą m.in. na terenie gminy Ujazd mamy pojechać jeszcze w tym roku.
Próby obciążeniowe na budowie drogi omijającej Ujazd. Jaki jest postęp prac?

Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Próby obciążeniowe nowych przepraw

Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla trwa od dwóch lat. Inwestycja weszła m.in. w fazę testów obciążeniowych przepraw powstałych przy okazji realizacji nowej drogi.

- Zanim obiekt mostowy otrzyma pozwolenie na użytkowanie, wydawane przez nadzór budowlany, ważne jest wykonanie pomiarów, które stwierdzą jakość oraz wytrzymałość wybudowanej konstrukcji – mówi Agata Andruszewska, rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wskazuje, że w ostatnim czasie wykonano testy obciążeniowe następujących konstrukcji:

  • most nad rzeką Kłodnicą,
  • most nad Kanałem Gliwickim,
  • wiadukt w ciągu budowanej obwodnicy,
  • most nad rzeką Jaryszówką.

- Próbne obciążenia statyczne dla tych obiektów polegały na wykonaniu szczegółowych pomiarów w zakresie przemieszczeń, ugięć oraz osiadań dla poszczególnych elementów tych obiektów. Obiekty obciążono sześcioma samochodami ciężarowymi o wadze 32 ton każdy i maksymalnym nacisku na oś wynoszącym 10 t – wylicza Agata Andruszewska.

- Dla wszystkich tych obiektów przeprowadzono także próbne obciążenia dynamiczne, które miały na celu określenie dynamicznych własności przęsła obiektu, częstości drgań i współczynnika tłumienia – wskazuje pani rzecznik. - W tych badaniach wykorzystano dwa samochody poruszające się pojedynczo wyznaczonymi w projekcie trasami w obu kierunkach z różnymi prędkościami. Prędkości przejazdów wynosiły 10, 30, 50 i 70 km/h. Dodatkowo zrealizowano dwa przejazdy z prędkością 30 km/h z najechaniem na przeszkodę. Obecnie trwa analiza wyników badań dynamicznych, a ich wynik poznamy niebawem – zapowiada.

Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Inwestycja gotowa w 90 proc.

Jak podkreślają drogowcy, zaawansowanie prac wynosi około 90 proc. Na całej długości liczącej około 15 km drogi ułożona jest już ostatnia warstwa nawierzchni – warstwa ścieralna. Trwa wykonywanie oznakowania poziomego.

- Wykonawca prowadzi prace wykończeniowe przy budowie ronda turbinowego na początkowym odcinku obwodnicy na skrzyżowaniu z istniejącą drogą krajową nr 40, m.in. w zakresie montażu oświetlenia. Na rondzie na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 426 trwają prace brukarskie. Trwa też realizacja kolejnych trzech rond – opisuje Agata Andruszewska.

Na budowie obwodnicy Kędzierzyna-Koźla prowadzony jest montaż barier ochronnych i słupów oświetleniowych. Trwa też budowa systemu zarządzania ruchem.

Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Koniec prac jeszcze w tym roku

Agata Andruszewska przypomina, że inwestycja jest kontynuacją obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, która biegnie w kierunku autostrady A4. - Nowa trasa rozpocznie się rondem w ciągu drogi krajowej nr 40, ominie Sławięcice oraz Ujazd, a następnie włączy się z powrotem do DK40 tuż za granicą woj. opolskiego i śląskiego, na terenie gminy Rudziniec – opisuje.

Pani rzecznika wskazuje, że do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 426 obwodnica będzie drogą jednojezdniowa z dodatkowym pasem do wyprzedzania o przekroju 2+1. Na pozostałym odcinku będzie to droga o przekroju jednojezdniowym, dwupasowym.

- Powstały także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przebudowana została infrastruktura techniczna: sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne. W ramach inwestycji powstało 18 obiektów inżynierskich - wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt - oraz cztery ronda - wylicza.

Inwestycja kosztuje 272,4 mln zł, z czego 207,8 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Zakończenie prac ma nastąpić w IV kwartale tego roku.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 



Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaWFOŚ
ReklamaHelios
ReklamaRe-gat
pochmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bezpieczniej,przecież gmina kolonowskie to najbezpieczniejsza gmina w powiecie strzeleckim.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:12Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej J Autor komentarza: AntyloloTreść komentarza: Lolo! Czy Ty w każdym działaniu widzisz rękę "niemieckiego rewizjonisty " i "rewanżysty?Wyluzuj i nie prowokuj...Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:29Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne A Autor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Jak to pięknie i wspaniale, że lokalna gazeta podjęła się tematu wokół problematyki RODO. Bez znaczenia, że w artykule sponsorowanym. Ochrona naszych danych osobowych dotyczy każdego z nas. Polecam się jako źródło informacji i udokumentowanych przykładów z autopsji w jaki to sposób były i są do nadal nielegalnie przetwarzane moje dane osobowe w tym dane szczególnej kategorii do realizacji płytkich, osobisto - emocjonalnych celów w poważnych lokalnych instytucjach. Uprzedzając ewentualne zarzuty ...Tak! -Świadomie publicznie podaję należący do mnie adres e-mail jako podpis do tego komentarza i wyrażam zgodę na nawiązanie za jego pośrednictwem kontaktu ze mną w zakresie stanowiącym treść komentarza.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Jak zapewnić zgodność z RODO podczas niszczenia dokumentów? T Autor komentarza: LoloTreść komentarza: A owszem ,że ekologiczny ,bo produkują głównie Niemcy. Jak był Nord Stream ,to gaz był ekologiczny.Data dodania komentarza: 17.09.2024, 21:40Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Jakież to proste - 6 tysięcy i będzie bezpieczniej! Serio?Data dodania komentarza: 13.09.2024, 14:34Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej T Autor komentarza: RossiTreść komentarza: Do sop. Faktycznie ludzie często tam przejeżdżają na czerwonym ,jednak trzeba może się zastanowić nad powodem? Otóż skrzyżowanie jest mocno zakorkowane. Jest duży ruch na lewoskręcie z Krakowskiej na Stawową. I tu jest pies pogrzebany ,bo lewoskręt trwa tylko chwilę ,czasem przejedzie tylko jedna ciężarówka. Nie wiem co robią urzędnicy? Miałem to zgłosić ,ale dałem sobie spokój ,bo wiem ,że i tak w nosie to mają ,wiem bo już inna sytuację raz zgłaszałem.Data dodania komentarza: 11.09.2024, 09:42Źródło komentarza: Zderzenie dwóch ciężarówek w Strzelcach Opolskich. Jedna z nich przewoziła butle z gazem
Reklama