- Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na festiwal przesunięty o rok z powodu pandemii – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Rafał Bartek, przewodniczący zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce. – Nie spodziewaliśmy się, że będziemy go przeżywać w tak trudnym dla mniejszości niemieckiej okresie. Zbliża się początek nowego roku szkolnego. Po raz pierwszy w wolnej Polsce dzieci mniejszości niemieckiej będą dyskryminowane cięciami lekcji niemieckiego jako języka mniejszości. Tym bardziej chcemy pokazać naszą kulturę, różnorodność, to, co dzieje się w naszych organizacjach w całej Polsce.
Program przybliżyła Monika Wittek, referent ds. kultury w VdG i organizatorka festiwalu. – Rozpoczniemy o 10.00 nabożeństwem ekumenicznym w katedrze we Wrocławiu. O 12.00 rozpocznie się w Hali Stulecia część oficjalna, a godzinę później nasz program kulturalny – mówiła.
– Zapewniamy wiele atrakcji zarówno na scenie głównej, jak i w kuluarach. Na scenie między 13.00 a 20.30 wystąpi co najmniej 450 wykonawców w orkiestrach, grupach tanecznych, śpiewaczych. Zaprezentują się także soliści. O 19.00 planowany jest koncert gwiazd. W tym roku są nimi Anna Carina Woitschak i Stefan Mross. Zaprosiliśmy także dwa zespoły mniejszości niemieckiej z Ukrainy i jeden zespół z Bawarii. Chcemy pokazać naszą solidarność z mniejszością niemiecką na Ukrainie i na rzecz zespołów, które do nas przyjadą, przeprowadzimy zbiórkę publiczną - opisywała.
- W kuluarach ustawione zostaną 33 stanowiska, na których będą się prezentować organizacje MN z całej Polski oraz nasi partnerzy z Polski i z Niemiec – dodaje Joanna Hassa, dyrektor biura Związku Niemieckich Stowarzyszeń. – Będzie można zobaczyć wystawy, porozmawiać z ludźmi, dowiedzieć się, jakie projekty są przygotowywane. Przygotowaliśmy także program dla młodzieży i specjalną Strefę Młodzieży. Będzie można zatańczyć zumbę w Sali Cesarskiej i obejrzeć przedstawienie sztuki wg Janoscha przygotowane przez Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. Odbędzie się też debata młodzieżowa pt. „Młoda Europa 2022. Wyzwania na przyszłość” przygotowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w formie talk-show.
Festiwal objęli patronatem prezydenci Polski i Niemiec.
Na festiwal można dojechać prywatnie – samochodem lub pociągiem albo skorzystać z wyjazdów organizowanych przez koła mniejszości. Informacje na ten temat w Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
Na zdjęciach przypominamy poprzedni festiwal we wrześniu 2018 roku.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze