Opolska katedra bez ławek. Trwają prace
Intensywne prace w kościele trwają także na wieży południowej katedry – podkreśla proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. dr Waldemar Klinger. W niektórych dniach na wieży pracowało nawet 20 osób. Efekt jest znakomity, zarówno gdy chodzi o wygląd wieży, jak i o czas, w którym udało się przeprowadzić prace. Ta wieża jest piękna i bezpieczna. Byłem na górze i sam mogłem się przekonać, jak kołysały się cztery ceglane piramidki, z których każda waży 300-400 kg. Zostały one z pietyzmem rozebrane i zbudowane na nowo, ze wzmocnieniami w środku. Prezentują się wyśmienicie i są bezpieczne. Tam, gdzie było to konieczne, m.in. na „łączniku” między wieżami, wymieniono dachówki. Tu ciekawostka, są one z tej samej firmy, która zaopatruje zamek w Malborku. Z tej samej dotacji premiera (razem z wkładem własnym ok. 9 mln zł) wykonujemy także na obu wieżach i na strychu system przeciwpożarowy, obejmujące tzw. suche zraszacze i kilkadziesiąt czujek dymowych. Oba te projekty zakończą się najdalej do listopada.
Trwają także prace przy termomodernizacji domu katechetycznego (wymieniono sto okien, budynek zyska nową elewację, instalację grzewczą oraz elektryczną). W ramach tego projektu realizowanego we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska jesienią zostanie wymieniony dach na plebanii, część okien oraz węzeł ciepłowniczy. W katedrze pod ławkami zostanie zamontowane ogrzewanie podłogowe, stąd konieczność usunięcia ławek i całkowitego opróżnienia katedry.
- Z tym związana będzie instalacja paneli fotowoltaicznych, które pozwolą zasilić katedrę w prąd i w ciepło dzięki pompom powietrze – powietrze. Na nową zostanie też wymieniona cała posadzka – relacjonuje proboszcz katedry. Prace z położeniem posadzki powinny trwać do wiosny przyszłego roku. W tym czasie katedra nie będzie dostępna dla wiernych i turystów. Msze św. przenosimy do kościoła św. Sebastiana. W tygodniu według zwykłego porządku (6.30, 8.00, 18.30). W niedzielę chcemy celebrować liturgię co godzinę: o. 7.00, 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00. O 16.00 msza św. popołudniowa, wieczorna o 18.30 i recytowana – na koniec dnia – o 20.00. Zależy nam by wszyscy mogli w niedzielnej Eucharystii uczestniczyć.
Już przed przystąpieniem do robót było wiadomo, że pod ławkami znajdują się płyty nagrobne. Obecnie są one oczyszczane i dokumentowane. Samorząd województwa przekazał 10 tysięcy złotych na prace związane z zabezpieczeniem i badaniem odkrytych płyt.
Podpisanie umowy z opolskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego odbyło się 25 sierpnia w katedrze opolskiej. Badania archeologiczne prowadzi zespół archeologiczno-historyczny prowadzony przez dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską z Uniwersytetu Opolskiego.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze