Darmowa rehabilitacja po COVID-19 w woj. opolskim - dla kogo?
- Mamy świadomość, że skala zachorowalności na COVID-19 jest większa, niż wynikałoby to ze statystyk – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa nadzorująca w urzędzie marszałkowskim kwestie związane z ochroną zdrowia. - Część osób mogła nawet przejść przez tę chorobę bezobjawowo, a dopiero teraz odczuwa jej długofalowe negatywne skutki. Dlatego i one mogą wziąć udział w przygotowanym przez nas projekcie.
Nabór chętnych już trwa. Zgłosić może się każdy, kto odczuwa skutki przechorowania COVID-19. Jedyne ograniczenia to wiek – trzeba mieć ukończonych 18 lat – a także konieczność zamieszkiwania na terenie województwa opolskiego.
Aby wziąć udział w projekcie, na początek trzeba wypełnić ankietę, dostępną w sieci pod adresem internetowym projektu "Tak dla zdrowia" lub zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, by umówić się na bezpłatną wizytę kwalifikacyjną do projektu.
- Kolejnym krokiem jest zaproszenie na pogłębioną diagnostykę, podczas której następuje kwalifikacja do rehabilitacji – wskazuje Zuzanna Donath-Kasiura.
Gdzie odbywa się rehabilitacja po COVID-19 w woj. opolskim?
W zależności od tego, jakie kłopoty u danej osoby występują po przechorowaniu COVID-19, możliwe jest skierowanie na trzytygodniowy, bezpłatny pobyt w jednej z trzech placówek medycznych. Są to:
- Stobrawskie Centrum Medyczne w Kup (dla osób mających kłopoty z oddychaniem),
- Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie (dla osób doświadczających problemów motorycznych),
- Centrum Terapii Nerwic w Mosznej (dla osób z problemami natury psychicznej, jak zaburzenia pamięci).
- Pomyśleliśmy też o osobach, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na trzytygodniowy turnus rehabilitacyjny. Nawiązaliśmy współpracę z 20 gabinetami rehabilitacyjnymi w całym województwie, do których uczestnicy projektu będą mogli przyjeżdżać na zabiegi. Oprócz tego rehabilitanci będą dojeżdżać do osób, które nie mogą się ruszyć z domu – wylicza pani wicemarszałek.
Dzięki projektowi „Tak dla zdrowia” z bezpłatnej rehabilitacji pocovidowej skorzystać mogą nawet dwa tysiące osób. Jego wartość to blisko 12 mln zł.
Warto pospieszyć się ze zgłoszeniem, bowiem obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze