W poniedziałek w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej spotkała się po raz pierwszy kapituła tegorocznego plebiscytu. Zdecydowano, iż podobnie jak w latach ubiegłych (plebiscyt organizowany jest co trzy lata począwszy od roku 2010) laureaci zostaną uhonorowani w trzech kategoriach: LUDZIE (dla osób fizycznych działających na rzecz promocji wielokulturowości w takich dziedzinach jak: nauka, kultura, historia, sztuka, media, dziedzictwo regionu), INSTYTUCJE (aktywne na tych samych polach) oraz ORGANIZACJE POZARZĄDOWE. Ze względu na szczególną sytuację w Europie, tj. trwającą od miesięcy wojnę w Ukrainie, w tym roku przyznana zostanie także nagroda dodatkowa dedykowana tym, którzy w naszym regionie lub w Niemczech – za pośrednictwem partnerów z województwa opolskiego - wspierają Ukrainę zarówno tu na miejscu, jak i w kraju dotkniętym wojną.
Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców regionu, by zgłaszali kandydatów do nagród w tegorocznym plebiscycie. Można to uczynić do końca września 2022 za pośrednictwem specjalnych formularzy – do druku lub online dostępnych na stronie internetowej Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej (www.haus.pl) lub na Facebooku DWPN.
Wzorem lat ubiegłych kapituła planuje także przyznać nagrodę specjalną, czyli ZŁOTE MOSTY DIALOGU. W poprzednich edycjach jej laureatami zostali:
- w 2010 roku kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz premier RP Tadeusz Mazowiecki;
- w 2013 abp Alfons Nossol, emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej oraz Kurt Beck, były premier Nadrenii-Palatynatu;
- w 2016 Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży;
- w 2019 prof. Rita Suessmuth, była przewodnicząca Bundestagu oraz prof. Dorota Simonides, Opolanka, wieloletnia senator RP.
- Chciałbym bardzo serdecznie zaprosić Państwa do udziału w kolejnej edycji plebiscytu – mówi Ryszard Galla, poseł na Sejm RP, prezes Zarządu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz współprzewodniczący kapituły. – Ta inicjatywa ma na celu zauważenie i docenienie osób, instytucji i organizacji, które wniosły przez swoją aktywność wartość dodaną do idei wielokulturowości, a szczególnie przyczyniły się do polsko-niemieckiego dialogu i porozumienia. Zachęcam do zgłaszania wszelkich inicjatyw, które wniosły znaczący wkład do tego typu działalności i zasługują na pokazanie i docenienie. Pamiętajmy szczególnie o tych, którym dedykujemy dodatkową nagrodę, czyli pomagającym tak z regionu, jak i z Niemiec dotkniętej okrucieństwem wojny Ukrainie i jej mieszkańcom.
Podsumowanie plebiscytu i uroczyste wręczenie nagród planowane jest w listopadzie 2022 roku w Opolu.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze