Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 18:04
Reklama Filplast

"Kijanki" z Nowej Wsi na treningu oczyszczają głowę z problemów. Kochają to!

Zawsze szeroko uśmiechnięta i pełna energii, którą uwielbia dzielić się z innymi. Elżbieta Ziemba, mieszkanka Nowej Wsi w Strzelcach Opolskich, w zeszłym roku zrobiła kurs instruktorki nordic walking. Postanowiła podzielić się swoją wiedzą z innymi i zebrać grupę osób, które będą chciały uprawiać ten sport.
"Kijanki" z Nowej Wsi na treningu oczyszczają głowę z problemów. Kochają to!
Kijanki z Nowej Wsi to grupa radosnych pań, które chętnie dzielą się energią z innymi

Uznałam też, że po separacji spowodowanej pandemią ludzie będą chcieli spędzać ze sobą czas, a jednocześnie się poruszać. Nordic walking jest do tego idealny - uśmiecha się pani Ela.

Reklama

- Wiadomo, że nie wszyscy lubią biegać, a chodzenie z kijkami jest dla każdego. Ważne jest też to, że można chodzić i jednocześnie rozmawiać, nie męcząc się. Kiedy mówimy podczas biegania, po kilku minutach się zasapiemy i już jesteśmy zmęczeni. Przy nordic walking nie ma takiego zagrożenia.

Wspólne rozmowy sprzyjają również nawiązywaniu i pogłębianiu relacji.

- Rozmawiamy o różnych rzeczach, o tym, co nas bawi, co intryguje, ciekawi czy martwi. Podczas treningu oczyszczamy głowę ze wszystkich problemów całego tygodnia. Nie myślimy też o tym, jaki dystans pokonamy. Cieszymy się sobą, podziwiamy przyrodę, a kilometry same lecą. Często zdarza się, że na koniec treningu same jesteśmy zaskoczone, że udało się tyle przejść - uśmiecha się instruktorka. 

Grupę Kijanek tworzą nie tylko panie z Nowej Wsi, ale również z innych części miasta. Dołączając do grupy, często zaznaczają, że w ich rejonach nic się nie dzieje, a taka aktywność jak chodzenie z kijkami bardzo im odpowiada. 

- Nasza grupa to jeden wielki mix, co piątek spotykamy się w innym gronie. Rozumiem to, że każdy ma swoje obowiązki, sprawy rodzinne i nie zawsze może być. Dla mnie jednak najważniejsze jest to, żeby panie wiedziały, że w piątki o 18.00 mogą przyjść na boisko na Nowej Wsi i ja będę na nie czekać. Nawet jeśli przyjdzie tylko jedna osoba, to ja chętnie z nią zrobię trening. Mamy też dodatkowe kijki, więc jak najbardziej nowe osoby mogą z nich korzystać - mówi pani Elżbieta. 

Kijanki najczęściej z Nowej Wsi przechodzą w stronę Kosic, idąc dalej aż do Rozmierzy. Przy polnej ścieżce rośnie kilka starych czereśni, które szczególnie wiosną i latem dodają okolicy uroku. Ich ulubionymi trasami są również te prowadzące po parku, do wieży Ischl czy na ruiny w Rożniątowie. 

- Często organizuję też dziewczynom wyjazdy na okoliczne imprezy, byłyśmy np. w Izbicku na Biegu Dzika, w Niezdrowicach na Biegu Zeflika, w Suchym Borze. Pojechałyśmy też do Ojcowa, gdzie oprowadzała nas mieszkająca tam mistrzyni Polski i Europy. Bardzo nam się tam podobało i już myślimy o kolejnym wyjeździe - opowiada pani Ela. 

Integracja to niewątpliwie spora zaleta chodzenia z kijami, ale nie sposób nie powiedzieć również o zdrowotnych korzyściach płynących z uprawiania tego sportu. NW angażuje bardzo dużo mięśni, ponieważ poruszamy nie tylko nogami, ale też rękami i ramionami. Ruch powoduje, że spalamy więcej kalorii oraz uruchamiamy mięśnie.

- Kiedy się nie ruszamy, mamy problemy ze stawami, ponieważ nie produkuje się maź. Często ludzie sięgają po suplementy diety i tabletki, kiedy ich coś boli, a wystarczy się więcej poruszać. Każda forma ruchu sprawia, że nasze stawy się nawilżają i prawidłowo funkcjonują. Dotleniamy się, obniżamy ciśnienie, wzmacniamy swoją odporność. Podczas postojów robimy ćwiczenia wzmacniające na uda, brzuch, ramiona, a po treningu jest oczywiście rozciąganie, żeby uniknąć zakwasów. Do tego dodaję też kilka ćwiczeń wyciszających z jogi, dziewczyny bardzo to lubią - dodaje Elżbieta Ziemba.

W grupie są panie, dla których trening z kijkami jest dodatkową formą ruchu, obok jazdy rowerem, ćwiczeń na siłowni, a także jednym z elementów diety. Nordic walking tak przypadł im do gustu, że kijki zabierają również na wyjazdy z rodziną i dłuższe urlopy. 

- Na zakończenie marszu zawsze robimy podziękowanie dla siebie. Mocno się obejmujemy, dziękujemy, że się zmotywowałyśmy i że wspólnie wykonałyśmy trening. To ważne, żeby znaleźć w ciągu tygodnia czas tylko dla siebie, żeby zrobić coś dla swojego zdrowia i komfortu psychicznego - mówi pani Ela.

Partnerem cyklu jest Grupa Górażdże

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


 


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
ReklamaHospicjum2022
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama