Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 19:16
Reklama GZMK Czad

50 lat diecezji opolskiej. Jest nowa książka, a w niej unikatowe zdjęcia

W Wydawnictwie Świętego Krzyża w Opolu ukazał się tom „Kościół na pięknej śląskiej ziemi. 50 lat diecezji opolskiej (1972 – 2022)”. Nie brakuje w nim unikatowych materiałów i fotografii.
50 lat diecezji opolskiej. Jest nowa książka, a w niej unikatowe zdjęcia
Bp Franciszek Jop dziękuje papieżowi Pawłowi VI za ustanowienie diecezji opolskiej

Autor: Diecezja opolska

Tom składa się z dwóch części. Pierwsza – Zanim powstała diecezja opolska – omawia dzieje Kościoła opolskiego w latach 1945 – 1972. Druga – 50 lat istnienia diecezji opolskiej – przybliża jej dzieje od bulli papieża Pawła VI z 28 czerwca 1972 erygującą diecezję aż do czasów najnowszych. Ważnym składnikiem nowe publikacji są – bardzo często unikatowe – zdjęcia przybliżające ważne postaci i wydarzenia z życia diecezji (kilkanaście z nich za zgodą autora publikujemy). Autorami albumu są śp. ks. prof. Helmut Sobeczko oraz ks. prof. Konrad Glombik z Wydziału Teologicznego UO.

- Tę książkę przygotowywał w ubiegłym roku ks. prof. Sobeczko – mówi ks. prof. Konrad Glombik. – Ja go odwodziłem od tego, bo jego siły już słabły. Kiedy przyszła jego nagła śmierć (17 października 2021 – przyp. red.), zostałem przez ks. biskupa poproszony, abym to dzieło dokończył. Zgodziłem się, bo choć nie jestem historykiem, przygotowuję prace dotyczące mojej parafii rodzinnej. Tekst jest wspólnym dziełem, doborem fotografii – pochodzących z archiwum ks. profesora Sobeczki, z archiwum kurialnego i od innych osób już ja się zajmowałem. Dzięki nim książka jest także albumem.

- Podział tekstu na dwie części jest pomysłem ks. Sobeczki – dodaje ks. profesor. – Pokazujemy, jak powstawały zręby diecezji opolskiej z jej instytucjami, której istnienie w 1972 zostało formalnie potwierdzone i twórczo rozwijane. Czytelnik znajdzie tu także sylwetki ważnych dla Kościoła opolskiego postaci z biskupami na czele. Przybliżamy ważne wydarzenia i prezentujemy charakterystyczne dla diecezji opolskiej formy duszpasterstwa. W okresie powojennym szczególnie ważna była integracja wiernych – Ślązaków, którzy na Śląsku Opolskim pozostali, i przybyszów, zwłaszcza z Kresów wschodnich. Przedstawiamy też najważniejsze rysy posługi abpa Alfonsa Nossola i bpa Andrzeja Czai.

 - Tytuł opracowania „Kościół na pięknej śląskiej ziemi” nawiązuje do sformułowania często używanego przez abp. Alfonsa Nossola, wyrażającego w ten sposób przywiązanie do Ludu Bożego, któremu posługiwał w diecezji opolskiej – napisał w słowie wstępnym biskup opolski Andrzej Czaja. – Niniejsza publikacja, podobnie jak obchodzone w 2022 roku uroczystości jubileuszowe, którym przewodzi hasło „Bliżej Boga – Człowieka, są okazją do wdzięczności i ukazania wydarzeń, jakie miały miejsce w diecezji opolskiej na przestrzeni minionego półwiecza. Jednocześnie zaprezentowane dziedzictwo zaprasza do spojrzenia z nadzieją w przyszłość…”.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Ks. Bolesław Kominek, administrator apostolski Śląska Opolskiego

Rok 1951. Prymas Stefan Wyszyński w diecezji opolskiej

Bp Franciszek Jop w czasie posługi

Przed konsekracją katedralnych dzwonów

Obchody Millenium Chrztu Polski w Opolu

Ingres bpa Franciszka Jopa do katedry opolskiej, lipiec 1972

Pochówek bpa Jopa w krypcie katedry

Ingres bpa Alfonsa Nossola do katedry w Opolu

Jan Paweł II i bp Antoni Adamiuk na Górze św. Anny

Msza św. Pojednania w Krzyżowej

Abp Alfons Nossol z papieżem Benedyktem XVI (w głębi kard. Walter Kasper)

Bp Paweł Stobrawa z Benedyktem XVI

Bp Rudolf Pierskała w czasie posługi

Konsekracja biskupa Andrzeja Czai


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama