Konferencja inaugurująca rozpoczęcie badań dywanów kwietnych, które układane są na procesję Bożego Ciała w Kluczu, Olszowej, Zimnej Wódce i Zalesiu Śląskim, odbyła się w środę, 18 maja, w Ujeździe.
- Będziemy badać naszą tradycję, ponieważ chcemy ją lepiej poznać, wzmocnić oraz chronić, a także chcemy ją wypromować tak, aby cały świat i kraj poznał nasze dywany kwietne, nasz region i naszą społeczność - mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu.
Prace badawcze prowadzić będzie sześciu naukowców z różnych regionów Polski pod przewodnictwem prof. Katarzyny Smyk z Instytutu Nauki o Kulturze z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Przeprowadzą oni wywiady z mieszkańcami Klucza, Olszowej, Zimnej Wódki i Zalesia Śląskiego, którzy zaangażowani są w układanie dywanów kwietnych, a także towarzyszyć będą im podczas układania dywanów na tegoroczne i przyszłoroczne obchody Bożego Ciała.
Badaniom towarzyszyć będą inne przedsięwzięcia. Co jeszcze zaplanowano na 2022 i 2023 rok? Wśród inicjatyw są m.in.:
- przeprowadzenie kilkunastu warsztatów specjalistycznych,
- konsultacje społeczne na temat planu ochrony tradycji,
- opracowanie wystawy fotograficznej,
- stworzenie archiwum społecznego,
- organizacja konkursu dla cukierników,
- organizacja rajdu rowerowego szlakiem dywanów kwietnych,
- opracowanie raportu z rekomendacjami do ochrony tradycji.
Wszystko to realizowane będzie w ramach projektu pn. „Tradycja dywanów kwietnych na Opolszczyźnie – identyfikacja, plan ochrony oraz wzmacnianie tradycji”, na który pozyskano dofinansowanie z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kultura Ludowa i Tradycyjna”.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze