Członkowie dzieła „Oremus” pielgrzymowali na Górę św. Anny
Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem ku czci Matki Boskiej Jasnogórskiej oraz adoracją Najświętszego Sakramentu. Modlitwie tej przewodniczył ks. Krzysztof Trembecki. Moderator „Oremusa”, ks. Andrzej Iwańczuk wygłosił konferencję o życiu błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przypomniał jego drogę do kapłaństwa, posługę w czasie wojny, uwięzienie w latach 50. oraz napisane przez prymasa śluby jasnogórskie i jego program duszpasterski Wielkiej Nowenny.
- W „Oremusie” promujemy wielkich i świętych kapłanów – mówi ks. Iwańczuk. – Prymas niewątpliwie należy do tego grona. On celebrował dar życia i dar kapłaństwa w najpiękniejszym wydaniu, w wielkiej pokorze, w prostocie, w zaufaniu do Matki Bożej. Jest ważnym świadkiem dla współczesnych kapłanów. Przeszedł przez cierpienie i więzienie, dając świadectwo. Potrzebujemy dziś kapłanów świadków, którzy nie tylko nauczają, ale też świadczą życiem o miłości do Chrystusa. To jest dzisiaj wielkie wyzwanie.
Dzieło „Oremus” założył w diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja jesienią 2015 roku jako podsumowanie Roku Kapłańskiego. Należą do niego osoby modlące się w intencji kapłanów zarówno indywidualnie, jak i w ramach tzw. „Margaretek” (siedem osób przez siedem dni tygodnia modli się za jednego kapłana), duchowej adopcji lub Wspólnoty Kapłańskiej Osób Świeckich.
Do takiej właśnie wspólnoty w parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu należą panie Anna Otawa i Alicja Modelska.
- Taka wspólnota istnieje w naszej parafii ponad 30 lat – mówi pani Anna. - Ks. Iwańczuk w niej pracował i kiedy powstało dzieło „Oremus”, włączyliśmy się do tego ruchu. Modlimy się stale za kapłanów i osoby konsekrowane. To potrzebne, byśmy się stali święci - i oni i my. Kapłani są bardziej narażeni na pokusy i ataki złego ducha niż każdy z nas a dzisiaj jest czas, kiedy kapłani są atakowani, krytykowani, dlatego modlitwa jest im bardzo potrzebna.
Pani Alicja przyznaje, że do wspólnoty zachęciły ją koleżanki. – Modlę się za kapłanów każdego dnia, także z pomocą brewiarza i koronką do Miłosierdzia Bożego. Zarówno ogólnie za kapłanów, jak i za konkretnego księdza.
Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo z udziałem biskupa opolskiego Andrzeja Czai rozpoczęła się od przyjęcia relikwii bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
- Niech uprasza nam, biskupom, kapłanom, wszystkim powołanym i całej wspólnocie diecezjalnej obfitość Bożych łask i darów, byśmy każdego czynili wszystko wzorem tego błogosławionego "przez Maryję" - mówił przekazując relikwie abp Depo. W homilii wskazał kapłańskie wzory: świętych o. Maksymiliana M. Kolbego i Jana Pawła II oraz bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Przed końcem liturgii bp Andrzej Czaja odmówił przed obrazem Matki Bożej Kapłańskiej akt zawierzenia Maryi ten sam, który w 1953 roku skierował do Matki Bożej więziony w Stoczku Warmińskim Stefan Wyszyński.
- Kochani, jesteście moją wielką nadzieją, wy, którzy stanowicie to wielkie dzieło modlitwy za kapłanów. Jesteście nadzieją ku przemianie, bo sytuacja jest dziś poważna – mówił po odczytaniu aktu. Prosił o modlitwę o nowe powołania, za kleryków i wychowawców seminaryjnych, ale też o wytrwanie i jakość tych, którzy już są wyświęceni. - Módlmy się nieustannie, z wielką gorliwością, upraszajmy dla tych młodych łaskę wiary i ukojenia serca, bo w rozgardiaszu nie da się usłyszeć głosu Bożego i prośmy o to, by się nie wystraszyli.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze