Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak z pomocą diety oraz ćwiczeń poprawić perystaltykę jelit. Zdobyli cenne informacje na temat odpowiedniego żywienia. Samodzielnie przygotowali zdrowie potrawy.
Seniorzy dowiedzieli się też o badaniu diagnostycznym w kierunku raka jelita grubego - czyli kolonoskopii - jak ono przebiega, kto i kiedy może je wykonać bezpłatnie. To bardzo istotne, bo rak jelita grubego w krajach europejskich jest drugim, po raku płuca u mężczyzn i raku piersi u kobiet, najbardziej rozpowszechnionym typem nowotworu.
Rozwija się powoli, głównie z polipów. W pierwszej fazie może mieć formę łagodnych zmian, czyli gruczolaków. Ich usunięcie skutecznie zapobiega przekształceniu w inwazyjnego raka, zaś wykrycie początkowego stadium nowotworu złośliwego daje szansę na całkowity powrót do zdrowia.
Ocenia się, że co czwarty człowiek po 50. roku życia ma zmiany przednowotworowe. U około 5 proc. osób z tej grup polipy przerodzą się w nowotwór złośliwy. Najwięcej przypadków raka jelita grubego jest diagnozowane u osób, które skończyły 65 lat. Odpowiedni tryb życia i badania profilaktyczne są najskuteczniejszą bronią z chorobą.
***
Członkowie Klubu Seniora spotkali się na kolejnym interesującym wydarzeniu. Tym razem poświęconym kulturze.
Barbara Grzegorczyk, była nauczycielka szkoły rolniczej w Izbicku, przygotowała prezentację o niezwykłej, śmiałej artystce Mai Berezowskiej. Berezowska tworzyła subtelne grafiki o tematyce erotycznej, była autorem ilustracji, między innymi do fraszek Jana Sztaudyngera, jej prace publikowano w czasopismach „Szpilki”, „Karuzela” czy „Przekrój”.
- Inicjatorką idei była Brygida Mosz, moja niegdysiejsza wychowanka - mówi prelegentka. - Cieszę się, że temat wzbudził zainteresowanie. Jestem pełna uznania za społeczną inicjatywę gminy, która zainteresowana jest integracją społeczności i podnoszeniem poziomu intelektualnego mieszkańców - podkreśla pani Barbara.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze