Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny do przebudowy
Zaprojektowany przez architektów obiekt jest częściowo ukryty poniżej poziomu gruntu i wykończony kamiennymi ścianami, dzięki czemu współgra z otaczającą go roślinnością.
Na konkurs wpłynęło 19 prac, a łączna pula nagród wynosiła 125 tys. zł. Zapewnił ją Zarząd Województwa Opolskiego.
- Prace nagrodzone musiały rozważać różne aspekty, zarówno program funkcjonalny zamawiającego, możliwości ekonomiczne, ale także wpisanie nowego budynku w istniejący krajobraz i powiązanie go z istniejącym historycznym obiektem – mówi Piotr Lewicki, przewodniczący sądu konkursowego, SARP Kraków.
Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia P2PA z Wrocławia. To 50 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki do wykonania docelowego projektu przebudowy Muzeum Czynu Powstańczego. Skład zespołu autorskiego to: Aleksander Blicharski, Paweł Floryn, Maciej Marszał, Jakub Podgórski, Maciej Popławski.
- Dwie rzeczy, które można łatwo odczytać z naszej pracy były fundamentem: krajobraz i historia o Domu Polskim. Nie chcieliśmy aby nowy gmach dominował nad otoczeniem. Z tego powodu w większości jest on schowany pod ziemią. Cieszymy się niezwykle, bo jest to wspaniała nagroda za ponad dwa miesiące pracy naszego pięcioosobowego zespołu - mówi Maciej Popławski z Pracowni Architektonicznej P2PA.
- Podoba mi się zaprezentowane rozwiązanie ze względu na swój minimalizm i wpisanie się w otaczający krajobraz, a także rozwiązania funkcjonalne, przyjazne dla muzealników i przede wszystkim dla gości naszej placówki - mówi Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.
- Obecnie przed nami negocjacje ze zwycięską pracownią w celu ustalenia szczegółów dotyczących przygotowania niezbędnych projektów budowlanych. Muzeum stara się aktualnie o fundusze unijne na termomodernizację istniejącego Domu Polskiego i Sali III Powstania Śląskiego, więc najszybciej, bo jeszcze w tym roku może ruszyć zakres prac nieujętych w konkursie, dotyczący tych dwóch budynków. A od początku 2023 roku rozpoczną się działania mające na celu pozyskanie środków (kilkudziesięciu milionów złotych) na tę inwestycję stwierdza Iwona Solisz.
W połowie maja planowana jest w holu sejmiku na Ostrówku w Opolu wystawa wszystkich prac biorących udział w konkursie.
Zobacz także: Stary kielich w Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej. Jakie skrywa tajemnice?
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze