Agnieszka Tomaszewska została dziewicą konsekrowaną
- To jest najstarsza forma życia konsekrowanego. Funkcjonowała nawet przed życiem pustelniczym czy zakonnym - mówi ks. Hubert Sklorz odpowiedzialny w diecezji opolskiej za indywidualne formy takiego życia.
- Pisał o nim w siódmym rozdziale Listu do Rzymian św. Paweł. Odrodziła się ona w XX wieku – po Soborze Watykańskim II. Papież Jan Paweł II w adhortacji „Vita consecrata” (Życie konsekrowane) wymienia trzy indywidualne formy życia konsekrowanego. Mówi o dziewicach poświęconych Panu Bogu, o wdowach, a także o pustelnicach i pustelnikach. We wszystkich tych formach idzie o prowadzenie życia oddanego Bogu. Wszystkie te osoby składają jeden ślub – wieczysty ślub czystości na ręce swojego biskupa. W świecie mają swoje miejsce zamieszkania, źródło utrzymania itd., ale żyją Ewangelią na co dzień.
- Moja droga do dzisiejszej konsekracji była dosyć skomplikowana – przyznaje pani Agnieszka Tomaszewska. – Byłam kiedyś w klasztorze i musiałam z niego odejść. Czekałam prawie 30 lat by w innej formie na tę drogę wrócić. Ufam, że Pan Bóg tak mnie poprowadził i tak chciał. Jestem Mu za to bardzo wdzięczna. Na co dzień jestem opiekunem medycznym i posługuję ludziom chorym, także chorym terminalnie. Wcześniej byłam katechetką, ale w obecnej posłudze bardziej się odnajduję. Posługuję także najbiedniejszym w Domu Nadziei jako wolontariuszka. Będę to wszystko robić nadal w łączności z Chrystusem.
- Droga Agnieszko, ślubujesz na wieczność, na zawsze Bogu dać swoje życie, wejść z Nim w oblubieńczy związek – mówił w kazaniu bp Andrzej Czaja. – Chciałoby Ci się życzyć, byś była Arką Przymierza, jak niedościgły wzór dla Kościoła, Maryja. Ona wzięła umiłowanego Bożego Syna, ale też dała Go światu. Nie zatrzymała dla siebie.
Biskup opolski odczytał fragment tekstu, jaki w sierpniu 2019 roku Agnieszka Tomaszewska napisała, pragnąc podjąć życie konsekrowane.
- Pan zapraszał mnie do pójścia za Nim od wielu lat – pisałaś. – Cierpiący Pan z obrazu „Ecce Homo” i ukrzyżowany z opolskiej katedry zapraszał coraz wyraźniej, by razem z Nim nieść krzyż. Do współpracy z Nim. Odpowiadając na zaproszenie Pana, pragnę oddać Mu wszystko, co mam. Całą moją nędzę, by posłużył się mną jak chce i kiedy chce. – Trzymaj się tego pragnienia i je podejmuj – prosił biskup. – Jeśli będziesz nim żyła i je realizowała, wtedy będziesz Arką Przymierza. Niech Cię Boży Duch w tym dziele nieustannie wspiera.
Podczas obrzędu konsekracji uczestnicy liturgii modlili się, śpiewając litanię do Wszystkich Świętych. W jej trakcie kandydatka do konsekracji leżała na posadzce katedry. Ten gest oznacza całkowite oddanie się Bogu. Następnie złożyła wieczysty ślub czystości, wkładając swoje złożone ręce w dłonie biskupa. Po modlitwie konsekracyjnej ks. biskup wręczył pani Agnieszce obrączkę – symbol zaślubin z Chrystusem, a także tekst Liturgii Godzin, czyli brewiarz.
Proboszcz katedry, ks. Waldemar Klinger podkreślił, że pani Agnieszka jest już drugą dziewicą konsekrowaną w katedralnej parafii. Ponadto jedna osoba przygotowuje się do ślubów wieczystych w zakonie sióstr franciszkanek, a jeden kleryk do kapłaństwa w seminarium. – Parafia wydaje się stara, ale tchnienie Ducha sprawia, że powołania się rodzą. W naszych czasach, które mocno sponiewierały stan dziewictwa, pokazanie czystości jako czegoś ważnego, co jest jakimś wymiarem świętości tych, którzy chcą żyć jak Chrystus.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze