Pierwszy Jarmark Cysterski miał miejsce w 2011 roku. Wtedy nie odbywał się w maju, lecz na początku września w ramach VI Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce, które miało miejsce w Jemielnicy. Jak wyjaśniał ówczesny wójt Joachim Jelito, celem święta było przypomnienie o wpływie cystersów na gospodarkę Jemielnicy i jej dawnej świetności. Przy okazji mieszkańcy i goście mieli okazję zwiedzić zabytkowy kompleks pocysterski i poznać specyfikę czasów średniowiecznych - zwłaszcza dawne rzemiosło oraz muzykę.
Od lat ta sama idea przyświeca kolejnym jarmarkom.
Od 2013 roku Jarmark Cysterski, organizowany i finansowany przez jemielnicki urząd gminy, jest połączony z Diecezjalnym Świętem Rodziny i odbywa się 1 maja.
- To połączenie wiąże się z lepszą promocją i większą frekwencją obu wydarzeń - przyznaje wójt Jemielnicy Marcin Wycisło. - Możemy pokazać naszą gminę osobom z całej diecezji, ale przede wszystkich chcemy ugościć wszystkie przybyłe rodziny, przybyłych pielgrzymów oraz turystów. Chcemy w Jemielnicy - w dawnym opactwie cysterskim - zaoferować możliwość dobrego rodzinnego świętowania.
Jak podkreślają władze gminy, data imprezy nie jest przypadkowa.
- Kiedyś 1 maja kojarzył się mieszkańcom z przymusowym świętowaniem święta pracy, często wręcz z przymusowymi pochodami 1-majowymi. Wtedy jedni świętowali, inni nie, jeszcze inni wykonywali tylko jakieś drobne prace w gospodarstwach w obrębie obejścia. Ludzie nie wiedzieli, jak podejść do święta pracy kojarzonego z komunizmem - mówi Marcin Wycisło. - Dziś 1 maja w Jemielnicy i w całej diecezji opolskiej kojarzony jest ze spotkaniem rodzin. Myślę, że Diecezjalne Święto Rodziny i jemielnicki Jarmark Cysterski na trwałe zapisały się w kalendarzu religijno-kulturalnych wydarzeń naszego regionu.
W tym roku Jarmark Cysterski odbył się po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa.
- Przygotowania do jarmarku w 2020 roku były dość mocno zaawansowane, mieliśmy już wybite monety - przypomina wójt. - Jednak z powodu dużego zagrożenia epidemiologicznego zrezygnowaliśmy ze świętowania. Monety trafiły do punktu informacji turystycznej jako pamiątka trudnego czasu. Jako że pandemia cały czas trwała, w 2021 roku również nie organizowaliśmy jarmarku.
W programie tegorocznej, jubileuszowej imprezy znalazły się występy zespołu tanecznego Puls w średniowiecznej aranżacji, koncert Jemielnickiej Orkiestry Dętej, przedstawienie Teatru Rozrywki Trójkąt, koncert zespołu muzyki dawnej, występ kabaretowy Joanny Bartel oraz koncert Danuty Wiśniewskiej.
O godz. 17.00 wokół jemielnickiego stawu wystartował Bieg po dyszkę dla rodziny. To impreza od siedmiu lat towarzysząca jarmarkowi. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na rzecz Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia. W tym roku 36 sponsorów przekazało 6700 zł, co dało biegającym możliwość wykonania w sumie 670 okrążeń stawu.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze