Konkurs wiedzy o mniejszości niemieckiej. "Uczniowie wiedzą dużo"
Patronem konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej był – jak co roku - poseł Ryszard Galla.
- Wciąż chcę ten konkurs robić, zwłaszcza kiedy widzę setkę zadowolonych młodych ludzi, którzy są finalistami – mówi Ryszard Galla.
– Uczniowie dużo o mniejszości wiedzą, ich to naprawdę interesuje. Mimo tylu szkolnych obowiązków. Wydaje się, że pozytywny wpływ na te zainteresowania mają nie tylko nauczyciele niemieckiego, także rodziny i środowiska, z których te dzieci wychodzą. Oni w domu z pewnością wiele o mniejszości słyszą. I to jest wielka wartość, bo w Polsce mamy wciąż wielki deficyt wiedzy o mniejszościach narodowych.
Wszyscy uczestnicy odpowiadali na 30 pytań testowych, częściowo zamkniętych, a częściowo otwartych. Wcale nie było łatwo. Uczniowie klas IV-VI byli pytani m.in., kim był Thomas Myrtek, gdzie powstała pierwsza Niemieckojęzyczna Szkółka Piłkarska Miro, a także – podchwytliwie – w jakich latach Walter Steinmeier był przewodniczącym VdG (oczywiście nie był wcale, bo to nazwisko prezydenta Niemiec). Uczniów ostatnich klas pytano m. in. o nazwisko ambasadora Niemiec, patronkę sanktuarium w Trzebnicy oraz działalność Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej.
Natalia Wrzesień chodzi do klasy VI szkoły w Otmicach.
– Startuję pierwszy raz. Trochę się stresuję, ale już awans do finału jest dobrym wynikiem. Chociaż w szkolnym etapie miałam trochę błędów. W moim środowisku są też członkowie mniejszości. To bardzo pomaga.
Rafał Offman jest uczniem PSP nr 2 w Kluczborku.
– Przyłożyłem się do przygotowań i myślę, że wiem o mniejszości sporo. Lubię startować w konkursach i lubię się uczyć.
Beata Kalla jest nauczycielką w ZSP w Krośnicy.
– Na finał przywiozłam dwoje uczniów klasy siódmej. Oni musieli wiele samodzielnie się nauczyć, ja pomogłam im do tej wiedzy dotrzeć. Tej wiedzy do opanowania jest bardzo dużo. W drugiej części konkursu chętni mogli napisać wypracowanie na temat znaczenia języka niemieckiego w szkole i jego wpływu na kultywowanie mniejszościowej kultury i podtrzymywanie tożsamości.
- Cieszyła pełna sala uczestników, którzy po dwóch edycjach konkursu online – mówi przewodniczący TSKN Rafał Bartek. – W ostatnich miesiącach przeżywamy dyskryminację właśnie tych dzieci uczących się niemieckiego jako języka mniejszości, więc ich obecność jest ważna. Bo te dzieci są świadome swoich praw i praw mniejszości. Wiedza o mniejszości jest czymś ważnym, skoro istnienie mniejszości niemieckiej jest wyróżnikiem naszego regionu. Mniejszości autochtoniczne są szczególnie cenne, bo to one przekazują wartości z pokolenia na pokolenie.
Wyniki konkursu wiedzy o mniejszości niemieckiej
Klasy IV-VI. Wyniki indywidualne:
- Mateusz Ptak – 22 pkt – PSP w Borkach Wielkich,
- Julia Rataj – 21 pkt – jw.,
- Julia Mientus – 16 pkt – ZSP Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej,
- Lena Gmoch – 15 pkt – PSP nr 5 w Opolu,
- Dominika Koczwara – 14,5 pkt – ZSP Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej oraz ex aequo Michelle Kurz – 14,5 pkt – jw.
Wyniki szkół:
- PSP w Borkach Wielkich,
- ZSP Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej,
- PSP w Komprachcicach.
Klasy VII-VIII. Wyniki indywidualne:
- Zofia Friedrich – 25 pkt - ZSP Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej;
- Jakub Brodowy – 23 pkt PSP w Borkach Wielkich,
- Wiktoria Daniła – 20 pkt - PSP w Jemielnicy oraz ex aequo Wiktoria Wyczawska – 20 pkt – PSP nr 5 Opolu,
- Weronika Frischko – 19 pkt – PSP w Cisku,
- Wiktoria Kauczor – 18,5 pkt – SP w Strzeleczkach
Wyniki szkół:
- PSP w Jemielnicy – 37,5 pkt,
- PSP w Borkach Wielkich – 36 pkt, 3. ZSP w Krośnicy - 35 pkt.
W kategorii wypracowań pisemnych zwyciężyły: (klasy IV-VI )Barbara Kozakowska z PSP nr 5 w Opolu; (klasy VII-VIII) Magdalena Nocoń z ZSP w Krośnicy.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze